Alexandria

Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Choose language:

dadeennbsv

Fastaval - Otto in Space (2020)

Location: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro, Denmark
Date: 8. - 12. April 2020

Part of: Fastaval

This convention has been cancelled.

About the convention:

Æresgæster: Fatima Abdulkarim (Palæstina) og Juhana Pettersson (Finland)

Download

PDF Programme [Danish] (2.3 MB)
PDF Fastaval brætspil postkort 2020 [Danish] (6.1 MB)

Scenarios:

💾 A Bad Fable Ingrid Kaaber Pors
A Dream of Nothing Piotr Zbigniew
💾 Ahriman Henrik Dithmer
💾 Alike is Death Nikolaj Gedionsen
Bad Sex: The Roleplaying Game Juhana Pettersson Bad Sex
💾 Battle of the Basement Olav Junker Kjær
Alex Uth
Sturmbanger
💾 Blood Feud Alex Uth Systemløst
💾 Bohemian Rhapsody Muriel Algayres
💾 Chains of Power Lars Kroll
💾 Changeling Lars Kaos Andresen
Mikkel Bækgaard
💾 Children of the Island Peter Dalby
De Dødes Ø Jens Thorup Rasmussen
Den grimmeste pølse Stefan Skriver Lægteskov
Drillehobbitter 2: Op til jul Johannes Busted Vestergaard
💾 Emotions of War Kenneth Christian Niemann
💾 Eventide Signe Løndahl Hertel
Glamorous Night Jon Cole
Glemsel Mads Egedal Kirchhoff
💾 Glorified Thomas Christophel LARP
💾 God Therapy Martin Andreas Dahl Sinding
Heltekattene og tørkostmaskinen Dorthe Nielsen
💾 Hexenjäger I: Vampirjäger Martin Svendsen
Johannes Busted Vestergaard
Jægernes løfte Mads Lund
Operation B.O.X Troels Rohde Hansen Paranoia
Posthaste Lars Kroll
Anne Vinter Ratzer
Red Endor eller dø i forsøget! Bjarke Annesen
Kjartan Annesen
Rumkadetterne Piotr Zbigniew
💾 Rød, Blå, Gul, Grøn Terese M. O. Nielsen
Skeletbasker Johannes Busted Vestergaard
Song of Simon Tor Kjetil Edland
Danny Meyer Wilson
Stjernestøv Kirstine Pedersen
Tore Vange Pedersen
💾 Tale Me Jorgo A. Larsen
Alex Uth
Systemløst
The Downfallen Klaus Meier Olsen
💾 The Lesser Players' Tale Jason Morningstar
Lizzie Stark
💾 The Night before Europe Ann Kristine Eriksen
💾 The Plague and the Dragon Sebastian Odsgaard Kristensen
Nicklas Thorsen
💾 The Temple of the Tides Troels Ken Pedersen D&D 5th Edition
💾 Trails Alex Uth Fusion
Treasures From the Bog Thor Fejerskov Jensen
Trolden & troldmanden – Eventyret om den hellige gral Daniel Benjamin Bjørn Clausen
Troldetagfat Theodore Bergquist
Ultraviolence Anna Emilie Groth
💾 When in Doubt Sarah Jane Murdock LARP
💾 While We Wait for the Bus Simon James Pettitt LARP

Board games:

A War of Spirit Kieran Symington
Collectors Erik Andersson Sundén
Comic Book Dan Halstad
Ctrl Brain Benny Wallin
Defense of Kings Keep Bastian Borup
Lau Korsgaard
Hellspawn Allan Kirkeby
HeroVerse Stefan Hansson
Hexed Hanna Björkman
Alexander Kazen
Junkyard Mayhem Kristian Fabricius
Jeppe Meier Johansen
Tobias Ritzau
Lagrange Morten Andersen
Tina Christensen
Claes Schütt
Troels Vastrup
Little Woman Malik Hyltoft
Mutating Moles of Mayhem Morten Brøsted
My Little Pony (Fastaval Junior 2020) Mads Havshøj
NAG’DOR on the edge of unknown space Pim Thunborg
Odyssey of Heroes Kasper Christiansen
Kåre Storgaard
Old Gertrude's Room Rikke Munchkin Sørensen
Pedigree Dogs Jesper Kjær
Playful Gods Søren Brandborg
Prism Break Jonathan Palmer
Ian Schreiber
Scotland WISS Alexander Poulsen
Joakim Poulsen
Seize the Power Tiz Creel
Bez Shahriari
Taverns of Briarbuck Simon Jeppsen
Jeppe Mygh
Taynikma Mads Brynnum
Ten Minute Towns Mads Fløe
Trolls from the Mist Michael Lindgaard Sørensen
Urd’s Council Emilie Johansen

Awards:

Bedste Formidling

Changeling [+]
The Lesser Players' Tale [+]
Eventide [+]
The Temple of the Tides [+]
Children of the Island [+]

Bedste Fortælling

Chains of Power [+]
The Lesser Players' Tale [+]
Glemsel [+]
The Night before Europe [+]
Song of Simon [+]

Bedste Roller

Eventide [+]
Glemsel [+]
Chains of Power [+]
The Night before Europe [+]
Children of the Island [+]

Bedste Virkemidler

Glemsel [+]
Hexenjäger I: Vampirjäger [+]
The Lesser Players' Tale [+]
Song of Simon [+]
The Temple of the Tides [+]

Specialprisen

Changeling [+]
A Dream of Nothing [+]
Alike is Death [+]
Glorified [+]

Bedste Scenarie

The Lesser Players' Tale [+]
Glemsel [+]
Changeling [+]
Song of Simon [+]
The Temple of the Tides [+]

Bedste Brætspil

Pedigree Dogs [+]
Collectors [+]
Old Gertrude's Room [+]
Lagrange [+]
Ten Minute Towns [+]

Bedste Innovation

Prism Break [+]
Trolls from the Mist [+]
Old Gertrude's Room [+]
Little Woman [+]
Odyssey of Heroes [+]

Organizers

BabyLounge Ida Mia Thylstrup
Brætspilsansvarlig Tina Christensen
Brætspilsansvarlig Max Møller
Brætspilsansvarlig Kåre Torndahl Kjær
Brætspilsansvarlig Allan Kirkeby
Brætspilscaféansvarlig Morten Andersen
Brætspilsdommer Michael Stolbjerg Drud
Brætspilsdommer Martin Bødker Enghoff
Brætspilsdommer Laura Gerlev Hansen
Brætspilsdommer Jeppe Ørsøe Johansen
Brætspilsdommer 2.0 Michael Stolbjerg Drud
Brætspilsdommer 2.0 Troels Barkholt-Spangsbo
Brætspilsdommer 2.0 Marie Wolfsberg Oscilowski
Brætspilsoverdommer Sofie Støvelbæk
Brætspilsoverdommer 2.0 Sofie Støvelbæk
Bunker, indkøb, forplejning og miljø Henrik Krøjmand
Bunker, kommunikation og PR Ann Kristine Eriksen
Bunker, lokation og transport Tim Slumstrup Aunkilde
Bunker, rolle- og brætspil Kristian Bach Petersen
Bunker, tilmelding og it Kristoffer Nyrup
Bunker, tryghed og øvrige aktiviteter Kathrine Abel
Bunker, økonomi Andreas Ravn Skovse
Butik / Bazar / Re-Allocation Poul Thomsen
General Marie Wolfsberg Oscilowski
Grafik og wear - ansvarlig Denise Brødløs Færge
Grafiker Sebastian Nemeth
Grafiker Ferdinand Brødløs
Grafiker Michelle Munk Frederiksen
Hygiejne ansvarlig Cecilie Balling
Infoboss Rebecca Møller Alkjær
Infoboss Karen Bech Sørensen
Infonaut Lia Klæsøe
Infonaut Lærke Jespersen
Infonaut Kalle Hunnerup Jacobsen
Infonaut Jakob Søgaard
Infonaut Edin Janković Šumar
Infonaut Mads Hyldal Sørensen
Infonaut Cecilie Torp
Infonaut Benedicte Würtz Uhrenholst
Infonaut Andreas Ørgaard Hansen
Infonaut Mathias Hugo Jensen
Infonaut Mika Larsen
Infonaut Minik Lund Olsen
Infonaut Misja Lauridsen
Infonaut Simone Nordahl
Infonaut Noah Adkins
Infonaut Noah Knudsen
Infonaut Regitse Jensen
Infonaut Rósa Matilda Frost
Junior arrangør Kenneth Brynning
Junior arrangør Mette Markert
Junior arrangør Anne Vinter Ratzer
Ottofest - Festmarkskal Natascha Lerche-Jensen
Ottofest - Livestream Jost L. Hansen
Ottofest - Opsætning og afvikling Frederikke Piil
Ottofest - Rumdesign Hilde Amalie Koch
Ottofest - Teknik Rasmus Teilmann
Ottofest - Vært Bjørn-Morten Vang Gundersen
Ottoshow - Vært Louise Amalie Juul Sønderskov
Ottoshow - Vært Klaus Meier Olsen
Scenarieansvarlig Louise Floor Frellsen
Scenarieansvarlig Niels Jensen
Scenariedommer Nicolai Strøm Steffensen
Scenariedommer Mette Finderup
Scenariedommer Jorgo A. Larsen
Scenariedommer Jonas Sanberg Ljungdalh
Scenariedommer Kristoffer Rudkjær
Scenarieoverdommer Nynne Søs Rasmussen
Spillederansvarlig Sofie Falk
Spillederansvarlig Thor Fejerskov Jensen
Tilmelding Mikkel Westh
Tilmelding Martin Lindhardt
TV - Pingvinstuen Frederik Nissen
Æresottooverdommer Joan Zenia Juhl Hansen
Øvrige aktiviteter Nicklas Hakmann
Øvrige aktiviteter Mikkel Bistrup Andersen

Links



Send corrections for this page