Alexandria

Hjälp oss: Att-göra
Skicka in rättelser

Sök efter spel
Etiketter
Alexandria i siffror

Kalender
Bloggflöden
Priser
Jost-spelet

Kontakta oss
Integritetspolicy
Logga in:
Välj språk:

dadeennbsv

Fastaval - Otto in Space (2020)

Fastaval - Otto in Space

Plats: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro, Danmark
Datum: 8. - 12. april 2020

Del av: Fastaval

Detta konvent är inställt

Om konventet:

Æresgæster: Fatima Abdulkarim (Palæstina) og Juhana Pettersson (Finland)

Ladda ned

PDF Programme [danska] (2,3 MB)
PDF Fastaval brætspil postkort 2020 [danska] (6,1 MB)

Scenarion:

💾 Ahriman Henrik Dithmer
Bad Sex: The Roleplaying Game Juhana Pettersson Bad Sex
💾 Blodhævn Alex Uth Systemløst
💾 Bohemian Rhapsody Muriel Algayres
De Dødes Ø Jens Thorup Rasmussen
Den grimmeste pølse Stefan Skriver Lægteskov
Drillehobbitter 2: Op til jul Johannes Busted Vestergaard
Drømmen om Intet Piotr Zbigniew
💾 Emotions of War Kenneth Christian Niemann
💾 En dårlig fabel Ingrid Kaaber Pors
💾 Ens er døden Nikolaj Gedionsen
💾 Fortæl mig Jorgo A. Larsen
Alex Uth
Systemløst
Glamorous Night Jon Cole
Glemsel Mads Egedal Kirchhoff
💾 Glorified Thomas Christophel LARP
Grauballemandens skat Thor Fejerskov Jensen
💾 Gudeterapi Martin Andreas Dahl Sinding
Heltekattene og tørkostmaskinen Dorthe Nielsen
💾 Hexenjäger I: Vampirjäger Martin Svendsen
Johannes Busted Vestergaard
Jægernes løfte Mads Lund
💾 Kampen om kælderen Olav Junker Kjær
Alex Uth
Sturmbanger
💾 Magtens lænker Lars Kroll
💾 Mens vi venter på bussen Simon James Pettitt LARP
💾 Natten til Europa Ann Kristine Eriksen
Operation B.O.X Troels Rohde Hansen Paranoia
💾 Pesten og dragen Sebastian Odsgaard Kristensen
Nicklas Thorsen
Posthaste Lars Kroll
Anne Vinter Ratzer
Red Endor eller dø i forsøget! Bjarke Annesen
Kjartan Annesen
Rumkadetterne Piotr Zbigniew
💾 Rød, Blå, Gul, Grøn Terese M. O. Nielsen
Skeletbasker Johannes Busted Vestergaard
💾 Skifting Lars Kaos Andresen
Mikkel Bækgaard
💾 Skumringstimen Signe Løndahl Hertel
Song of Simon Tor Kjetil Edland
Danny Meyer Wilson
💾 Spor Alex Uth Fusion
Stjernestøv Kirstine Pedersen
Tore Vange Pedersen
💾 The Lesser Players' Tale Jason Morningstar
Lizzie Stark
💾 Tidevandets Tempel Troels Ken Pedersen D&D 5th Edition
Trolden & troldmanden – Eventyret om den hellige gral Daniel Benjamin Bjørn Clausen
Troldetagfat Theodore Bergquist
Ultraviolence Anna Emilie Groth
Undergang Klaus Meier Olsen
💾 When in Doubt Sarah Jane Murdock LARP
💾 Øens børn Peter Dalby

Brädspel:

A War of Spirit Kieran Symington
Collectors Erik Andersson Sundén
Comic Book Dan Halstad
Ctrl Brain Benny Wallin
Defense of Kings Keep Bastian Borup
Lau Korsgaard
Gertrudes Værelse Rikke Munchkin Sørensen
Hellspawn Allan Kirkeby
HeroVerse Stefan Hansson
Hexed Hanna Björkman
Alexander Kazen
Junkyard Mayhem Kristian Fabricius
Jeppe Meier Johansen
Tobias Ritzau
Lagrange Morten Andersen
Tina Christensen
Claes Schütt
Troels Vastrup
Lille De Malik Hyltoft
Mutating Moles of Mayhem Morten Brøsted
My Little Pony (Fastaval Junior 2020) Mads Havshøj
Nag'Dor på kanten af ukendt rum Pim Thunborg
Odyssey of Heroes Kasper Christiansen
Kåre Storgaard
Pedigree Dogs Jesper Kjær
Playful Gods Søren Brandborg
Prism Break Jonathan Palmer
Ian Schreiber
Scotland WISS Alexander Poulsen
Joakim Poulsen
Seize the Power Tiz Creel
Bez Shahriari
Taverns of Briarbuck Simon Jeppsen
Jeppe Mygh
Taynikma Mads Brynnum
Ten Minute Towns Mads Fløe
Trolls from the Mist Michael Lindgaard Sørensen
Urds Råd Emilie Johansen

Priser:

Bedste Formidling

Skifting [+]
The Lesser Players' Tale [+]
Skumringstimen [+]
Tidevandets Tempel [+]
Øens børn [+]

Bedste Fortælling

Magtens lænker [+]
The Lesser Players' Tale [+]
Glemsel [+]
Natten til Europa [+]
Song of Simon [+]

Bedste Roller

Skumringstimen [+]
Glemsel [+]
Magtens lænker [+]
Natten til Europa [+]
Øens børn [+]

Bedste Virkemidler

Glemsel [+]
Hexenjäger I: Vampirjäger [+]
The Lesser Players' Tale [+]
Song of Simon [+]
Tidevandets Tempel [+]

Specialprisen

Skifting [+]
Drømmen om Intet [+]
Ens er døden [+]
Glorified [+]

Bedste Scenarie

The Lesser Players' Tale [+]
Glemsel [+]
Skifting [+]
Song of Simon [+]
Tidevandets Tempel [+]

Bedste Brætspil

Pedigree Dogs [+]
Collectors [+]
Gertrudes Værelse [+]
Lagrange [+]
Ten Minute Towns [+]

Bedste Innovation

Prism Break [+]
Trolls from the Mist [+]
Gertrudes Værelse [+]
Lille De [+]
Odyssey of Heroes [+]

Arrangörer

BabyLounge Ida Mia Thylstrup
Brætspilsansvarlig Tina Christensen
Brætspilsansvarlig Max Møller
Brætspilsansvarlig Kåre Torndahl Kjær
Brætspilsansvarlig Allan Kirkeby
Brætspilscaféansvarlig Morten Andersen
Brætspilsdommer Jeppe Ørsøe Johansen
Brætspilsdommer Laura Gerlev Hansen
Brætspilsdommer Martin Bødker Enghoff
Brætspilsdommer Michael Stolbjerg Drud
Brætspilsdommer 2.0 Michael Stolbjerg Drud
Brætspilsdommer 2.0 Troels Barkholt-Spangsbo
Brætspilsdommer 2.0 Marie Wolfsberg Oscilowski
Brætspilsoverdommer Sofie Støvelbæk
Brætspilsoverdommer 2.0 Sofie Støvelbæk
Bunker, indkøb, forplejning og miljø Henrik Krøjmand
Bunker, kommunikation og PR Ann Kristine Eriksen
Bunker, lokation og transport Tim Slumstrup Aunkilde
Bunker, rolle- og brætspil Kristian Bach Petersen
Bunker, tilmelding og it Kristoffer Nyrup
Bunker, tryghed og øvrige aktiviteter Kathrine Abel
Bunker, økonomi Andreas Ravn Skovse
Butik / Bazar / Re-Allocation Poul Thomsen
General Marie Wolfsberg Oscilowski
Grafik og wear - ansvarlig Denise Brødløs Færge
Grafiker Ferdinand Brødløs
Grafiker Sebastian Nemeth
Grafiker Michelle Munk Frederiksen
Hygiejne ansvarlig Cecilie Balling
Infoboss Karen Bech Sørensen
Infoboss Rebecca Møller Alkjær
Infonaut Andreas Ørgaard Hansen
Infonaut Benedicte Würtz Uhrenholst
Infonaut Cecilie Torp
Infonaut Edin Janković Šumar
Infonaut Jakob Søgaard
Infonaut Kalle Hunnerup Jacobsen
Infonaut Lærke Jespersen
Infonaut Lia Klæsøe
Infonaut Mads Hyldal Sørensen
Infonaut Mathias Hugo Jensen
Infonaut Mika Larsen
Infonaut Minik Lund Olsen
Infonaut Misja Lauridsen
Infonaut Noah Adkins
Infonaut Noah Knudsen
Infonaut Regitse Jensen
Infonaut Rósa Matilda Frost
Infonaut Simone Nordahl
Junior arrangør Kenneth Brynning
Junior arrangør Mette Markert
Junior arrangør Anne Vinter Ratzer
Ottofest - Festmarkskal Natascha Lerche-Jensen
Ottofest - Livestream Jost L. Hansen
Ottofest - Opsætning og afvikling Frederikke Piil
Ottofest - Rumdesign Hilde Amalie Koch
Ottofest - Teknik Rasmus Teilmann
Ottofest - Vært Bjørn-Morten Vang Gundersen
Ottoshow - Vært Louise Amalie Juul Sønderskov
Ottoshow - Vært Klaus Meier Olsen
Scenarieansvarlig Louise Floor Frellsen
Scenarieansvarlig Niels Jensen
Scenariedommer Kristoffer Rudkjær
Scenariedommer Jonas Sanberg Ljungdalh
Scenariedommer Jorgo A. Larsen
Scenariedommer Mette Finderup
Scenariedommer Nicolai Strøm Steffensen
Scenarieoverdommer Nynne Søs Rasmussen
Spillederansvarlig Thor Fejerskov Jensen
Spillederansvarlig Sofie Falk
Tilmelding Martin Lindhardt
Tilmelding Mikkel Westh
TV - Pingvinstuen Frederik Nissen
Æresottooverdommer Joan Zenia Juhl Hansen
Øvrige aktiviteter Mikkel Bistrup Andersen
Øvrige aktiviteter Nicklas Hakmann

Länkar



Skicka in rättelser om den här sidan