Alexandria

Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Choose language:

dadeennbsv

Lars Kaos Andresen

Born: February 22, 1971 (age 49)

Scenarios

✏️ Den fortabte søn  
✏️ Lichkongen fra Ascalon  
✏️ AD&D Ravenloft (Viborg Con 93) Viborg Con (1993)
✏️ Live (Viborg Con 93) Viborg Con (1993)
💾 ✏️ Et Eventyr Fastaval (1994)
💾 ✏️ Isabelle Fastaval (1994)
✏️ Pompeii Fastaval (1994)
✏️ Skygger af Død UnConventional (1994)
✏️ Arvingen UnConventional (1995)
💾 ✏️ Tidens Ritual Fastaval (1995)
💾 ✏️ Den Sorte Ridder UnConventional (1996)
💾 ✏️ Hellig Viborg UnConventional (1996)
💾 ✏️ Le Dernier Combat Fastaval (1998)
💾 ✏️ Den sidste sag Fastaval - Atlantis (1999)
💾 ✏️ Fahrenheit 103 Fastaval - Atlantis (1999)
💾 ✏️ Rakkeren på Hald Claustrum Con IV (1999)
💾 ✏️ Tiden der forsvandt Fastaval (2000)
💾 ✏️ Dødedans - Sorte Rose III Fastaval 2001 nats eventyr (2001)
💾 ✏️ Proaktiv Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003)
💾 📰 Efter år Fastaval (2004)
💾 ✏️ Den danske forbindelse Orkon - Aspiranteksamen (2004)
💾 ✏️ Det hemmelige selskab Fastaval (2005)
💾 ✏️ Den Røde Pest Fastaval (2006)
💾 ✏️ Katedralens krigere Fastaval 007 (2007)
💾 📰 Ønskeøen Viking-Con 26 (2007)
💾 ✏️ Imperiet Fastaval (2009)
💾 ✏️ Slægten Fastaval (2009)
💾 📰 Imperiet Fastaval (2009)
✏️ Dungeon Fastaval (2010)
💾 📰 Brothers of Metal Forum (2012)
💾 📰 Exile Forum (2012)
✏️ Ond død Forum (2013)
💾 ✏️ Reunion Fastaval (2014)
💾 📰 All for One (and Metal for Me) Fastaval (2014)
💾 ✏️ Isabelle Fastaval - Dia de los Fastos (2015)
💾 ✏️ The Will Fastaval (2016)
💾 ✏️ Best Friends Forever Fastaval - Mad Science (2017)
💾 ✏️ Changeling Fastaval - Otto in Space (2020)
💾 📰 Changeling Fastaval - Otto in Space (2020)

Awards

Fastaval (1994)

Isabelle: Winner, Bedste Scenarie
Isabelle: Nominated, Bedste Spilpersoner
Pompeii: Nominated, Bedste Spilpersoner
Et Eventyr: Nominated, Publikumsprisen (Andenplads)

Fastaval (1995)

Tidens Ritual: Winner, Bedste Scenarie
Tidens Ritual: Winner, Bedste Spilpersoner

Fastaval (1998)

Le Dernier Combat: Winner, Bedste Effekter
Le Dernier Combat: Winner, Bedste Redigering
Le Dernier Combat: Nominated, Bedste Scenarie

Fastaval - Atlantis (1999)

Den sidste sag: Winner, Bedste Bipersoner
Fahrenheit 103: Nominated, Bedste Scenarie
Fahrenheit 103: Nominated, Bedste Spilpersoner
Fahrenheit 103: Nominated, Bedste Effekter
Fahrenheit 103: Nominated, Bedste Redigering
Fahrenheit 103: Nominated, Bedste Bipersoner

Fastaval 2001 nats eventyr (2001)

Dødedans - Sorte Rose III: Winner, Bedste Spilpersoner
Dødedans - Sorte Rose III: Nominated, Bedste Scenarie
Dødedans - Sorte Rose III: Nominated, Bedste Redigering
Dødedans - Sorte Rose III: Nominated, Publikumsprisen (Tredjeplads)

Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003)

Proaktiv: Nominated, Bedste Spilpersoner
Proaktiv: Nominated, Bedste Redigering

Orkon - Aspiranteksamen (2004)

Den danske forbindelse: Winner, Håndværkerprisen
Den danske forbindelse: Winner, Hædrende omtale

Fastaval (2005)

Det hemmelige selskab: Winner, Bedste Scenarie [+]
Det hemmelige selskab: Nominated, Bedste Formidling [+]
Det hemmelige selskab: Nominated, Bedste Spillermateriale [+]
Det hemmelige selskab: Nominated, Bedste Fortælling [+]
Det hemmelige selskab: Nominated, Publikumsprisen (Tredjeplads)

Fastaval (2006)

Den Røde Pest: Winner, Bedste Formidling [+]
Den Røde Pest: Nominated, Bedste Scenarie [+]
Den Røde Pest: Nominated, Bedste Fortælling [+]
Den Røde Pest: Nominated, Bedste Spillermateriale [+]

Fastaval 007 (2007)

Katedralens krigere: Nominated, Publikumsprisen (Fjerdeplads)

Fastaval (2009)

Imperiet: Winner, Juryens Specialpris [+]
Slægten: Nominated, Bedste Roller [+]
Imperiet: Nominated, Bedste Roller [+]
Imperiet: Nominated, Bedste Scenarie [+]
Nominated, Æresottoen [+]

Fastaval (2010)

Dungeon: Nominated, Bedste Formidling [+]
Dungeon: Nominated, Bedste Fortælling [+]
Dungeon: Nominated, Bedste Roller [+]
Dungeon: Nominated, Bedste Scenarie [+]

Fastaval (2011)

Winner, Æresottoen [+]

Fastaval (2014)

Reunion: Winner, Bedste Virkemidler [+]
Reunion: Nominated, Bedste Formidling [+]
Reunion: Nominated, Bedste Roller [+]
Reunion: Nominated, Bedste Scenarie [+]

Fastaval - Dia de los Fastos (2015)

Isabelle: Nominated, Bedste Formidling [+]

Fastaval (2016)

The Will: Winner, Bedste Formidling [+]
The Will: Winner, Bedste Roller [+]
The Will: Nominated, Bedste Scenarie [+]
The Will: Nominated, Bedste Fortælling [+]
The Will: Nominated, Deltagernes Pris (Tredjeplads)

Fastaval - Mad Science (2017)

Best Friends Forever: Nominated, Bedste Formidling [+]
Best Friends Forever: Nominated, Bedste Roller [+]

Fastaval - Otto in Space (2020)

Changeling: Winner, Bedste Formidling [+]
Changeling: Winner, Specialprisen [+]
Changeling: Nominated, Bedste Scenarie [+]

Organizer roles:

Fastaval (2000) Ottodommer
Fastaval (2004) Program
Fastaval (2004) Ottodommer
Fastaval (2005) Program-layouter
Fastaval (2006) Fastavalmagasin
Orkon X - Sidste omgang (2006) Scenarieoverdommer
Fastaval 007 (2007) Programansvarlig, layout
Fastaval 007 (2007) Forfatterkompendium, redaktion og layout
Fastaval (2009) Program
Fastaval (2010) Trykt program
Fastaval (2012) Æresottodommer
Fastaval (2013) Ottodommer
Fastaval (2014) Spillederbog
Fastaval - Dia de los Fastos (2015) Æresottodommer
Fastaval (2016) PDF-program
Fastaval - Mad Science (2017) PDF-program
Fastaval - Otto i Eventyrland (2018) Ottodommer

Trivia



Send corrections for this page