Alexandria

About Alexandria
Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Language icon Choose language:

dadeennbsv

Fastaval (2009)

Fastaval

Location: Skæring Skole, Århus, Denmark
Date: 8. - 12. April 2009

Part of: Fastaval

About the convention:

Band om søndagen: Valravn

Download

PDF Programme [Danish] (4.9 MB)

Scenarios:

💾 ... and Good Riddance! Malik Hyltoft Apocalyze
💾 A Thousand Stars and No Home Regitze Illum LARP
💾 Aftenstjerner Mikkel Bækgaard
💾 Against the Night Nathan Hook LARP
💾 And Not to Yield Nathan Hook LARP
Blackrocks undergang Anders Højsted D&D 3rd Edition (3.5)
Boxen Jakob Thestrup Eskildsen
Jesper Lindhard
LARP
Den sande historie Katrine Lynge Egholm
Julius Larsen Seerup
Det sidste møde Niels Smed Jensen
Lars Occhionero
LARP
💾 Dragens Dom Mette Finderup Hjemmelavet
💾 Dune - Huset Atreides' fald Søren B. Kristensen Systemløst
💾 Dyst Anders Frost Bertelsen
Morten Hougaard
Kristoffer Rudkjær
Hjemmelavet
💾 Dødens Skygge Jacob Berg
Thomas Jakobsen
Systemløst
💾 En brist i troen Morten Jaeger
💾 En ridders fortælling Louise Floor Frellsen
💾 Eventyrvogterne Kasper Lapp
Fat Man Down Frederik Berg Jeepform
Fem4: Krybbespil Stig Laursen Systemløst
💾 Happy Ends Tobias Wrigstad Jeepform
💾 Happy Hour Andrea Castellani LARP
💾 Imperiet Lars Kaos Andresen
Anders Frost Bertelsen
Claus Kliplev Jacobsen
[…]Frederik J. Jensen
Olle Jonsson
Thais Laursen Munk
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Kristoffer Rudkjær
Martin Svendsen
René Toft
Johannes Busted Vestergaard
Warhammer Fantasy Roleplay
💾 Jagten Ask Agger Via Prudensiae
💾 Kreativ klasse Klaus Meier Olsen Systemløst
Mouse Guard (Fastaval 09) Peter Dyring-Olsen Mouse Guard
💾 Nangijala Uffe Thorsen
💾 Paladins lampe Kristoffer Apollo
Christian Savioli
Systemløst
💾 Perker Troels Bording
Stefan Skriver Lægteskov
💾 Poppenfest! Henrik Vedholm Warhammer Fantasy Roleplay 1st. edition
Raven – Claw and Beak Tomas H.V. Mørkrid
💾 Reservoir Elves Kristian Bach Petersen D&D 3.5
Români: Another Life, from Scratch Anca Burescu
Andrea Castellani
LARP
💾 Skygger over Danmark Mads Brynnum Call of Cthulhu
💾 Slægten Lars Kaos Andresen Fusion (setting)
💾 SystemPerfekt Simon James Pettitt LARP
💾 Three Pierpaolo Zoffoli LARP
💾 Tortur Troels Ken Pedersen
Under My Skin Emily Care Boss LARP Jeepform
💾 Unterirdisch Tonni Frydendahl Basic Roleplaying

Awards:

Bedste Virkemidler

Dyst [+]
Fat Man Down [+]
Happy Ends [+]
Kreativ klasse [+]
SystemPerfekt [+]

Bedste Formidling

Kreativ klasse [+]
Dyst [+]
Fat Man Down [+]
Happy Ends [+]
Reservoir Elves [+]

Bedste Fortælling

Tortur [+]
Dyst [+]
Under My Skin [+]
En ridders fortælling [+]
Aftenstjerner [+]

Bedste Scenarie

Reservoir Elves [+]
Dyst [+]
Fat Man Down [+]
Tortur [+]
Imperiet [+]

Bedste Roller

A Thousand Stars and No Home [+]
Tortur [+]
Slægten [+]
Reservoir Elves [+]
Imperiet [+]

Juryens Specialpris

Imperiet [+]

Publikumsprisen

SystemPerfekt
(Andenplads)
Tortur
(Tredjeplads)

Æresottoen

Jesper Wøldiche [+]
Morten Greis [+]
Claus Raasted Herløvsen [+]
Lars Kaos Andresen [+]
Martin Svendsen [+]

Den Gyldne Svupper

Ninna "Stribe" Glatved Brink [+]
Kristoffer Thurøe [+]
Rene fra kiosken [+]
Eline Crossland [+]

Organizers

Avis Simon James Pettitt
Avis Sally Khallash
Avis Helle Løyche
Banket Sally Khallash
Bar Kenneth Juhl Hansen
Brætspilscafe Morten Andersen
Bunker Katrine Lynge Egholm
Bunker Signe Johannesen
Bunker-substitut Arn Lehrmann
Bunker, aktivitets-ansvarlig, internationale Ulrik Lehrskov
Bunker, økonomi Bo Thomasen
Cafe Jannick Raunow
Cafe Rikke Julie Astrup Larsen
Cafe Anders Labich
Cafe Ida Kirstine Jensen
Cafe Sigrid Stenkilde Lynæs
Dag 5 Tobias Demediuk Bindslet
El Henrik Krøjmand
El-ansvarlig Mads Havshøj
GDS Marie Rosenørn
General Jost L. Hansen
Holdlægning Tim Slumstrup Aunkilde
Holdlægning Anna Sigrid Pii Aunkilde
Info Bjarke Thomsen
Info Simon Jensen
Info Sean Geggie
Info Marie Holm-Andersen
Info Elias Helfer
Info Jesper Veje Walton Simonsen
Info Daniel Zaza
Info, bunker Nicoline Bro
Info, database Peter Lind
Info, skilte Oliver Nøglebæk
Info, troika Ole Sørensen
Info, troika Andreas Ravn Skovse
Info, wearansvarlig Anders Gerlev Hansen
Infomor Anne Serup Grove
Internationale Luisa Carbonelli
Internationale Frederik Berg
IT/Web Peter Brodersen
IT/Web Kristoffer Mads Sørensen
IT/Web Lars Nyberg
IT/Web Martin Svendsen
John TV Jakob Ponsgård
Kiosk Thomas Riemenschneider
Kiosk Lasse Küchenthal
Kiosk Niels Christian Trude
Kiosk Mette Holt Andersen
Kiosk Juliane Mikkelsen
Kiosk Jonas Schwartz Thomsen
Kiosk Charles Bo Nielsen
Kiosk Anders Midtgaard
Kiosk Astrid Sigaard Andersen
Køkken Terese Damhøj Andersen
Live Martin Horn Pedersen
Location Nicoline Bro
Ottodommer Anne Vinkel
Ottodommer Jonas Arboe Harild
Ottodommer Mike Ditlevsen
Ottodommer Peter Fallesen
Ottooverdommer Kristoffer Apollo
Ottoproduktion Mads Havshøj
Program Lars Kaos Andresen
Rollespil Christina Vedel-Smith
Rollespil Frederik J. Jensen
Scenariedistribution Thomas Hansen
Scenariedistribution Kenneth Mikkelsen
Service Søren Parbæk
Transport Jesper Lindhard
Tryk Jacob Thomasen
Æresottodommer Malik Hyltoft
Æresottodommer Brian Rasmussen
Æresottodommer Kristoffer Apollo
Æresottodommer Peter Brodersen

Referenced in the following articles

Kalender Page 20 34 (Februar 2009) Hareposten
Rollespil og rollespillere – set med en udenforståendes øjne Page 8 36 (Januar 2010) Hareposten

Links



Send corrections for this page