Alexandria

Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Choose language:

dadeennbsv

Basic Roleplaying

BRP från Chaosium.
Grundläggande procentchansbaserat system som täcker 16 sidor regelbok.

Scenarios

A-280-1 Thomas Riise Visgård Knudsen
Krikkit Con mk II (1996)
💾 Aliens: Det frisiske korps Morten Greis Petersen Fakkelskov
LepreCon2 (2010)
Viking-Con 29 (2010)
💾 Aliens: Ild og Vand Morten Greis Petersen Fakkelskov
Viking-Con 21 (2002)
💾 Aliens: Kold sol Morten Greis Petersen Fakkelskov
Viking-Con 27 (2008)
💾 Aliens: Morgenglorie Morten Greis Petersen Fakkelskov
Viking-Con 28 (2009)
Alkymistisk Eksperiment 32 Hanne Benedikte Zehmann Ziegler
TRoA Con - Trolddom og Hekseri (2005)
Alle kongens mænd Cristian Hagel-Sørensen
Fastaval (1998)
Barndomsjul Louise Kragh
Confekt II (1997)
💾 Being Max Møller Max Møller
Fastaval 2001 nats eventyr (2001)
Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003)
💾 Bleeker Street Adam Bindslev
EreCon III (1997)
Viking-Con 16 (1997)
Blodrød Sne Henrik Korsgaard
Simon Bækdahl Nielsen
Fastaval (1995)
Blomstergården Adam Fridal Illemann
Chop Con - Dommedag (2000)
Call Hadt Brian Jeggesen
Jakob Nissen
Darkpart V (1995)
💾 Childsplay Michael Erik Næsby
Fastaval (1998)
TRoA Con (2011)
Fastaval (2014)
De Fem Bag Døren Ditte Nordsted
Con Dôme (1997)
💾 De Fremmede Anders Skovgaard-Winther
Fastaval (2002)
De kom, de så, de... Leo Winther Plougmann
FiskeCon part 2 (1994)
💾 De navnløse Thais Laursen Munk
Orf (2005)
Viking-Con 24 (2005)
Hyggecon (2005)
Orkon X - Sidste omgang (2006)
Orf (2006)
💾 De Udstødte Merlin P. Mann
Con-Traventum Mengit (1995)
Viking-Con 14 (1995)
Pentacon VI (1995)
Fastaval (1996)
DEEP Morten Nørsøller
"Tanken?!" Con II Take 2 (1998)
Deja vu Thomas Jaskov
Spiltræf X (1994)
Dem Nis Haller Baggesen
UnConventional (1996)
Den Sidste Pilgrim - Et Nødvendigt Onde 2 Bjarne Sinkjær
Viking-Con 15 (1996)
Con Dôme (1998)
Den svenske forbindelse Bettina Stuhr Kaltoft
Bo Kaltoft
Viking-Con 12 (1993)
💾 Den trettende mand Søren Høper
Fastaval (1996)
Der Bor en Øko-bager Henrik Bisgaard
Peter Weiss Poulsen
Con Dôme (1995)
Desperation Kasper Thing Mortensen
EreCon III (1997)
Viking-Con 16 (1997)
Det Sataniske Spil Jan Rasmussen
Spiltræf XII (2000)
Det skete den sommer... Per Fabricius
Calling All Heroes 5th Edition (1996)
Djævleport Rune Vendler
TRoA IX (1994)
💾 Dommen Jacob D. Jaskov
Spiltræf X (1994)
UnConventional (1995)
Fastaval (1995)
Pentacon VI (1995)
Claustrum Con (1996)
Orkon - Mafia (1998)
Dr. Bundwalds Hemmelighed Daniel Benjamin Bjørn Clausen
Selina Kyle
Peter Cornelius Møller
Fastaval - Atlantis (1999)
💾 Dr. Frank Jakob Ebbensgaard
Mette Finderup
Jakob Kirk
Fastaval (1994)
Pentacon V (1994)
TRoA's Interne Jule-Hygge-Con (1996)
B-Con (1998)
TRoA-Con - Tusind og én nats Eventyr (1999)
Dungeon Con Jeanet Kirch Jensen
ARL MiniCon (2004)
Dunkelt Polen Jan Roed
Chop Con - Dommedag (2000)
💾 Dødens Fristad Sander Jensen
Fastaval (1995)
Pentacon VI (1995)
A:M:O:K 3 (1999)
Easy Believers Steen Stanley Olsen
Chop Con - Dommedag (2000)
Edderkoppens Tårer Michael Erik Næsby
Hong Con (1998)
En af disse dage... Ole Wedel Thalund
Spiltræf XI (1996)
En Duel til tiden Torben Ussing
Viking-Con 27 (2008)
En måne tur-retur? Kåre M. Jessen
Pentacon (1993)
💾 Eneste overlevende Christian Peter Koch Sørensen
Martin Stachowski Winther
Fastaval (1995)
Viking-Con 14 (1995)
Et juleeventyr Mads Brynnum
Esben Sejer Pedersen
Fastaval XI - Paranormal Con (1997)
Confekt II (1997)
Evigskoven Andreas Lieberoth
Fastaval (2005)
Orkon (2005)
ConFetti II (2005)
💾 Facedancer Sander Jensen
Kristian List
Fastaval (1995)
Pentacon VI (1995)
💾 Falanburnesien Rikke Munchkin Sørensen
Claustrum Con III (1998)
TRoA - Rock'n'Roll (2004)
💾 Fjendebilleder Michael Erik Næsby
Fastaval (2006)
Orkon X - Sidste omgang (2006)
Fornuftens Sejr - Et Nødvendigt Onde 3 Bjarne Sinkjær
EreCon III (1997)
Fotofobi Michael Erik Næsby
Fastaval 2001 nats eventyr (2001)
Fredsforhandlinger Jesper Schnipper
EreCon III (1997)
Viking-Con 16 (1997)
Frozen Souls Anders Lars Schou Nielsen
Asger Stoustrup
Viking-Con 23 (2004)
Fruen til Keltesen Kaspar Lundsby
Calling All Heroes 7th Edition (1997)
💾 Game Machine Lars Kroll
Fastaval (1995)
Pentacon VI (1995)
Gensfleischs Forbandelse Adam Bindslev
EreCon II - HorrorCon (1997)
"Tanken?!" Asylum (1997)
Gladiatorerne Michael Paulsen
Con 92 (1992)
💾 Gleistprud Martha Cecilia Lassen
Jens Hougaard Nielsen
Fastaval (1994)
Pentacon (1996)
Golden Life™ Claus Ekstrøm
Henrik Eriksen
Anders Trolle
Fastaval (1994)
TRoA IX (1994)
Claustrum Con (1996)
Golem Adam Bindslev
Viking-Con 21 (2002)
💾 Grimme ællinger Peter Bengtsen
Fastaval 007 (2007)
SeCONd Chance (2007)
Vintersol (2008)
Ba-Con (2013)
Avacon (2013)
Gudernes Vilje Andreas Lind Johannsen
Spiltræf XII (2000)
💾 HAV'ET93 Johannes Busted Vestergaard
ConFusion (2002)
Herren i Huset Paul Hartvigson
Asta Wellejus
Spiltræf X (1994)
Hil Dig Dalenius Balder Asmussen
TRoA VIII (1994)
Pentacon VI (1995)
Hvem tog mon min gnu? Andreas Lieberoth
Maskespil (1999)
Hwem tog mit klowdyr?!? Andreas Lieberoth
Spiltræf XII (2000)
I Zombi Martin Hansen
Con Dôme (2006)
Igen og igen og Michelle Sørensen
DrageCon 11 (2009)
Inferno Brian Bjerre Graversen
Claustrum Con III (1998)
Istid Per Fabricius
Jeanet Kirch Jensen
ARL MiniCon (2003)
Jagten på Den Forsvundne Guru Nikolaj Blichfeldt
Simon Iversen
Fastaval (1995)
Jailbreak - et opgør på seksløbere Michael Paulsen
Pentacon V (1994)
Kattens til bivirkninger Jeppe Christiansen
Viking-Con 13 (1994)
Klædt til mord Henrik Bisgaard
Bettina Stuhr Kaltoft
Bo Kaltoft
Viking-Con 10 (1991)
Kranium og hårdkogte æg Michael Nielsen
Chop Con (1998)
Kunst Peter Sebastian Winslow
EreCon II - HorrorCon (1997)
💾 Kuren mod alle onder Troels Ken Pedersen
Viking-Con 25 (2006)
La machine de l'illusion Steen Stanley Olsen
ChopCon (2020)
Lackadaisy Michelle Sørensen
DrageCon 12 (2010)
Lad Fortiden Hvile Spiltræf XII (2000)
Lebensraum Michael Erik Næsby
Fastaval XI - Paranormal Con (1997)
Literary Body Henrik "Melvis" Jacobsen
Chop Con - Dommedag (2000)
Livsværk Michael Erik Næsby
Viking-Con 30 (2011)
💾 London Crawling III Kristian Bach Petersen
Vintersol (2012)
Lullaby Ladies Gitte Søe-Larsen
ESFROAG (2015)
💾 Luna Lupina Jacob Berg
Thomas Jakobsen
Fastaval (1994)
Lysets komme Peter Dyring-Olsen
Fastaval (1998)
Mareridt i Maj Line Mikkelsen
TRoA Con - Trolddom og Hekseri (2005)
Mareridtet Wonderland Michelle Sørensen
DrageCon 11 (2009)
Maskeballet Jacob Berg
Thomas Jakobsen
Fastaval (1993)
DRF-Con (1993)
IRIIB (1999)
Med Krydsede Klinger Daniel Hertz
EreCon III (1997)
💾 Mellem himmel og hav Bettina Stuhr Kaltoft
Bo Kaltoft
Viking-Con 11 (1992)
Chop Con (1993)
EreCon (1996)
Meshugal Alex Uth
EreCon II - HorrorCon (1997)
"Tanken?!" Asylum (1997)
Mictlan - I Skygger vi Står Jacob Holm Krogsøe
Spiltræf XII (2000)
💾 Mord paa Gammel Torv Bjarne Sinkjær
Peter Sebastian Winslow
Viking-Con 15 (1996)
Spiltræf XI (1996)
Spilledag (1996)
Chop Con - Dommedag (2000)
Fantask Spilfestival (2005)
💾 Mysteriet på Månen Frederik J. Jensen
Spiltræf XI (1996)
Pentacon (1996)
Mødet med ... III - Den uduelige prins Michael Paulsen
Pentacon V (1994)
💾 Mødet med... Michael Paulsen
Con 92 (1992)
Mørkets Marker Tore Hvidegaard
A:M:O:K No 2 (1998)
Månbas Alpha RPG LinCon (2016)
Nazi 43 Tonni Frydendahl
Rune P. Tossen
FiskeCon part 2 (1994)
💾 New York Coppers: Gaden uden nåde! Palle Schmidt
Fastaval (1996)
Spiltræf XI (1996)
Pentacon (1996)
InConsekvent ReConstruktion II (1997)
Orkon (1997)
Spiltræf XII (2000)
HøngCrewCon (2005)
Fastaval (2010)
Nisser i Washington Armageddon III - Føniks (1992)
Nogen skal jo gøre noget Jens Thorup Rasmussen
Morten Sejer Sørensen
Fastaval (2000)
Nogle ting er bedst glemt Kåre M. Jessen
Pentacon (1993)
Norrlands Kungar Daniel Björk
SnöKon (2009)
Når jeg ser en nazi heile Peter Jones
Simon Aakjær
Fastaval (1998)
Orkon - Mafia (1998)
Når jeg ser en Shell-tank brænde Peter Jones
Simon Aakjær
UnConventional (1996)
Fastaval (1996)
Orkon - Mafia (1998)
Når minder skræmmer Dennis Godballe
Fastaval (2000)
Ofret II: Nogen ting er bedst glemt... Kåre M. Jessen
DRF-Con (1993)
Og tæppet gik op Thomas Kruse
DrageCon 17 (2013)
Oil Heist Christian Rosenkjær Andersen
Krikkit Fantasy XIV (2007)
Oktoberdage Frank Oddersborg
Spiltræf XI (1996)
Papirtigre Adam Bindslev
Fastaval (2000)
💾 Penge, magt og vandpistoler Jost L. Hansen
Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003)
Pestens Ofre Michael Geneser
Rune Ranthe
"Tanken?!" Asylum (1997)
Pompeii Lars Kaos Andresen
Alex Uth
Fastaval (1994)
Porten Maskespil (1999)
💾 På dybt vand Jacob Berg
Thomas Jakobsen
Fastaval XI - Paranormal Con (1997)
På eventyr på Gudenåen Henrik "Melvis" Jacobsen
Chop Con (1998)
💾 Reaktiv Peter Brodersen
Fastaval (2004)
Orf (2006)
Viking-Con 25 (2006)
Resident Evil Niels Jacobsen
Chop Con - Dommedag (2000)
Ringen af Baldonia Michael Paulsen
Con 92 (1992)
Rock Hill - 1878, Efteråret kommer Jesper Wøldiche
Claustrum Con III (1998)
💾 Roser er Røde Martha Cecilia Lassen
Jens Hougaard Nielsen
Fastaval (1995)
Con Dôme (1995)
Viking-Con 15 (1996)
Confekt IIa (1999)
Satans lærer Maskespil (1999)
Shamanens magt Thais Laursen Munk
Viking-Con 26 (2007)
Sidste nat med kliken Ulrik Kristiansen
Fastaval XI - Paranormal Con (1997)
B-Con (1998)
Slotte i sandet Mette Finderup
Fastaval (1992)
Slægt skal følge slægters gang Jost L. Hansen
Yth Jedrzejczyk
Jesper Jühne
Lars Konzack
Anja Kristensen
Jais Lytje
Christian Otkjær
Fastaval (1998)
Smådjævlene synger II. Se den lille kattekilling. Henrik Bisgaard
Ditte Nordsted
Peter Weiss Poulsen
Con Dôme (1996)
STARK Troels Chr. Jakobsen
Kasper Emanuel Nielsen
Fastaval (1990)
Sabbath I (1990)
Fastaval (1993)
Step away from the blender ma'am Steen Marquard
Chop Con (1999)
Støt står den danske sømand Lars Bech Nielsen
Fastaval (1998)
Suppe, steg og is Nicholas Demidoff
Confekt IIb (2001)
Sværd og tikkende bomber Line Mikkelsen
Orkon - Aspiranteksamen (2004)
Syndens Paradis Andreas Lieberoth
Spiltræf XI (1996)
Talantis Line Mikkelsen
TRoA Con - Dybet (2006)
Termaknes Spil Henrik "Melvis" Jacobsen
Chop Con (1999)
Terror Jesper Schnipper
EreCon III (1997)
Viking-Con 16 (1997)
💾 The Boys from County Hell Adam Bindslev
Viking-Con 15 (1996)
Spilledag (1996)
The Great Christmas Caper Max Møller
Bo Rusmann
Placebo-Con (1995)
The preachers corner Morten Øgendahl
Necronomicon (1992)
The World IS Enough Jost L. Hansen
Fastaval 007 (2007)
Trappen til højre fra midten Karsten Rasmussen
TRoA IX (1994)
Troldmandens Værksted Lars Ræder Clausen
Jane Holst Mogensen
Fastaval (1995)
Turkish song of the damned Adam Bindslev
Viking-Con 16 (1997)
Tårnfalk Sara Hald
Orkon (2003)
Udbrud på station UX-74 Christian Bechmann
Viking-Con 27 (2008)
Udødelighedens pris Ulrik Kristiansen
Fastaval (1996)
Pentacon (1996)
Orkon (1997)
Under Rindende Vand Peter C. G. Jensen
Viking-Con 12 (1993)
UnConventional (1994)
Ungarsk Rapsodi Paul Hartvigson
A:M:O:K No 2 (1998)
A:M:O:K 3 (1999)
💾 Unge piger søges Thomas Jakobsen
Max Møller
Placebo-Con (1995)
Fastaval (1996)
InConsekvent ReConstruktion II (1997)
Mystifisticon II (1998)
💾 Unterirdisch Tonni Frydendahl
Fastaval (2009)
💾 Varmt bly og knuste hjerter Jesper Stein Sandal
Fastaval (2000)
Viking-Con 19 (2000)
Vesterbro Tore Hvidegaard
A:M:O:K No 2 (1998)
💾 Vogterens Arving Michael Erik Næsby
Fastaval (1996)
💾 Væsener Troels Chr. Jakobsen
Merlin P. Mann
Fastaval (2004)
Weekend med en morder Kent H. Trustrup
FiskeCon part 2 (1994)
💾 X-rated X-mas Mads Brynnum
Esben Sejer Pedersen
Confekt II (1997)
Fastaval (1998)
💾 Za Rodinu - For Fædrelandet Jakob Bavnshøj
Bo Thomasen (II)
TRoA XI (1996)
Krikkit Con mk II (1996)
Spiltræf XI (1996)
Pentacon (1996)
Sconnert (1998)
TRoA Con - Dybet (2006)
Aalborg Agenterne - en roadmovie i det jyske Thais Laursen Munk
TRoA - Rock'n'Roll (2004)
Orkon - Aspiranteksamen (2004)
Viking-Con 23 (2004)
Århus Swingers Morten Vestergaard Fisker
EreCon III (1997)


Send corrections for this page