Alexandria

About Alexandria
Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Language icon Choose language:

dadeennbsv

Fastaval (2005)

Fastaval

Location: Jellebakkeskolen, Århus, Denmark
Date: 23. - 27. March 2005

Part of: Fastaval

About the convention:

Tema: Gør-det-selv

Gæst: Greg Costikyan

Download

PDF Programme [Danish] (5.5 MB)
PDF Brev til Live-arrangører [Danish] (0 MB)

Scenarios:

💾 ... Og tre fod beton Anders Frost Bertelsen
Kristoffer Rudkjær
Systemløst
💾 [Historie] Morten Lund Systemløst
💾 9000 Beton Jesper Bisgaard
Ruddi Oliver Bodholdt Dal
Troels Rohde Hansen
[…]Ryan Rohde Hougaard
Ulrik Høyer Kold
Brian Møller
René Toft
Johannes Busted Vestergaard
Systemløst
💾 A Day in the Life Mikkel Bækgaard Systemløst
💾 Crypt Raider Thomas Jakobsen Spycraft D20
💾 Det halve kongerige Tobias Demediuk Bindslet Systemløst
💾 Det hemmelige selskab Lars Kaos Andresen Systemløst (eget system)
Et spøgelse fra fortiden Lars Hess 7th Sea - Star Wars
Evigskoven Andreas Lieberoth Basic Roleplaying
💾 Feuerteufel Claus Kliplev Jacobsen Warhammer Fantasy Roleplay 1st. edition
💾 Free The People Anders Frost Bertelsen Systemløst
💾 Hedengang Mike Ditlevsen
Thomas Jakobsen
FASION
Hvide striber Martin Svendsen Storyteller System
💾 Højhus - Løsningsmodel uden titel Dennis Gade Kofod
💾 Konstruktion / Exit Sigurd Buch Kristensen Systemløst
Krigen mellem Sol og Måne Jonas Arboe Harild Systemløst
L Bjørn Porup Thomasen LARP
Lady and Otto Frederik Berg Systemløst
💾 Madame Macbeth Henrik Vagner Systemløst
Memento Mori Peter Brodersen Systemløst
💾 Mørke Steder Per von Fischer Sorcerer
Omringet Christian Møller Christensen
Mårten Krammer
LARP Blodets Con
💾 Over Afgrunden Michael Erik Næsby
💾 Persona Ryan Rohde Hougaard
Maya Krone
LARP
💾 Port Charlotte Brian Rasmussen Systemløst
💾 Pædofili.dk René Toft Fusion
Røvguitar Mads Brynnum
Morten Malmros Jespersen
💾 Shima no narawashi Malik Hyltoft Systemløst
💾 Sidste års sne Martin W. Jürgensen
Jacob Holm Krogsøe
Systemløst
Skygger over Skandinavien Regin Thybo Lyngsø LARP Helcon
💾 Skyggernes spil Maria Bergmann Hamming
Maiken "Malle" Nielsen
Systemløst
Slackers - en sitcom Klaus Meier Olsen
💾 South Central Dreaming Kristoffer Rudkjær Systemløst
Stille synd Louise Hammerbak
Morten Pedersen
LARP
💾 Superheroes™ Kristoffer Apollo
Sebastian Flamant
Mutants & Masterminds
💾 The Upgrade! Thorbiörn Fritzon
Olle Jonsson
Tobias Wrigstad
Systemløst
Thi kendes for ret Uffe Thorsen
💾 Tidstræk Michael Erik Næsby
💾 Unik Klaus Meier Olsen Systemløst
💾 When the Man Comes Around Mads Brynnum
Morten Malmros Jespersen

Board games:

Cykelspillet Morten Jaeger
Max Møller
Shoot Erik Atzen

Awards:

Bedste Scenarie

Det hemmelige selskab [+]
Superheroes™ [+]
A Day in the Life [+]
Feuerteufel [+]
Slackers - en sitcom [+]

Bedste Fortælling

A Day in the Life [+]
Superheroes™ [+]
Det hemmelige selskab [+]
Mørke Steder [+]
Krigen mellem Sol og Måne [+]

Publikumsprisen

Superheroes™
(Andenplads)
Det hemmelige selskab
(Tredjeplads)
9000 Beton
(Femteplads)

Bedste Spillermateriale

Det halve kongerige [+]
Port Charlotte [+]
Det hemmelige selskab [+]
Sidste års sne [+]
A Day in the Life [+]

Juryens Specialpris

Unik [+]

Bedste Live

Live-publikumsprisen

Bedste Virkemidler

Superheroes™ [+]
Mørke Steder [+]
9000 Beton [+]
Feuerteufel [+]
Slackers - en sitcom [+]

Bedste Formidling

Superheroes™ [+]
Port Charlotte [+]
Det hemmelige selskab [+]
Pædofili.dk [+]
Sidste års sne [+]

Æresottoen

Merlin P. Mann
Søren Høper
Sebastian Flamant
Hans Christian Molbech
Brian Rasmussen

Den Gyldne Svupper

GDS-konceptet

Organizers

Avis Kenneth Mikkelsen
Banket-konferencier Fastaval TV
Bar Jan Roed
Brætspil Anders Labich
Brætspil Rasmus Ragnvald Olofsson
Bunker, banket Joan Zenia Juhl Hansen
Bunker, Dirtbusters Tim Slumstrup Aunkilde
Bunker, info Andreas Ravn Skovse
Bunker, skole Anna Sigrid Pii Aunkilde
Bunker, t-shirt Jesper Wøldiche
Bunker, økonomi Søren Høper
Café Jakob Bondesen
Dag0-ansvarlig Anders Frost Bertelsen
El-ansvarlig Mads Havshøj
Fastaval-fotograf Anders Trolle
General Jost L. Hansen
Holdlægning Andreas Lieberoth
Info Mads Havshøj
Live-dommer Morten Juul
Live-dommer Lars Vilhelmsen
Live-dommer René Husted
Live-overdommer Hans Christian Molbech
Morgenmad Jesper Veje Walton Simonsen
Otto-produktion Filippo D'Andrea
Ottodommer Mette Finderup
Ottodommer Morten Jaeger
Ottodommer Merlin P. Mann
Ottodommer Jacob Schmidt-Madsen
Ottooverdommer Max Møller
Ottoproduktion Mads Havshøj
Program-layouter Lars Kaos Andresen
Sandwichbar René Husted
Scenarieansvarlig Dennis Gade Kofod
Scenarieansvarlig Mikkel Bækgaard
Scenarieansvarlig Frederik Berg
Seminar/event-ansvarlig Michael Erik Næsby
Spillederansvarlig Peter Jones
The Swedish Connection Olle Jonsson
Transport Ole Jørgensen
Ungdomsskole-ansvarlig Jens Albertsen
Web og deltager-database Peter Brodersen
Æresgæst-ansvarlig Anders Højsted
Æresottodommer Peter Bengtsen
Æresottodommer Morten Juul
Æresottooverdommer Peter Brodersen

Referenced in the following articles

Kalenderen Page 20 26 (December 2004) Hareposten
Mit 2005 Page 7 28 (Februar 2006) Hareposten

Links



Send corrections for this page