Alexandria

About Alexandria
Submit corrections
Contact us

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
The Jost Game
Blog feeds

Awards

In English
Login:
Choose language:

daennbsv

Fastaval (2013)

Location: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Date: 27. - 31. March 2013

Part of: Fastaval

About the convention:

General: Klaus Meier

Ottodommere: Jesper Heebøll Arbjørn (overdommer), Lars Andresen, Johanne Arbirk Wenstrup, Jonas Ellemand, Kristoffer Rudkjær, Marie Holm-Andersen

Brætspilsottodommere: Bo Jørgensen (Juryformand), Rasmus Ragnvald Olofsson, Peter Brichs, Asger Sams Granerud

Æresgæst: Vincent Baker

Download

PDF Æresgæst (0,3 MB)

Scenarios:

💾 Bamsers mod Simon James Pettitt Systemløst
💾 Bidt Terese Damhøj Andersen
Mette Markert
Cirkus uden grænser Danny Meyer Wilson
De gamles hjem Frederik Berg
💾 Depereo Asbjørn Olsen
💾 Det sidste eventyr Elin Gissén
Max Møller
💾 Dræbersvin 2 René Toft
💾 Dulce et Decorum Troels Ken Pedersen
💾 En dag på kontoret Piotr Zbigniew
En forelskelse Rasmus Høgdall Mølgaard
💾 Er du OK? Stefan Skriver Lægteskov
Fleggaard tur/retur Kasper Mosekjær
💾 Forsmåelse Mads Brynnum
Hinterlandet Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet kørt som HelCon
💾 Hinterlandet: Alkymistens grav Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Badeanstalten Ryan Rohde Hougaard
Thomas Mørch
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Hinterlandet
Hinterlandet: De udstødte gobliners huler Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Den lysende brønd Nis Haller Baggesen Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Dødekongens katakombe Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Dødekongens løjtnant Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Dødningenes gravkammer Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
Hinterlandet: Goblin Garnisonerne Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
Hinterlandet: Højen med de mange døre Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Orkfæstningen Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Paladsets kældre Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Solkongens grav Kamilla Kate Brichs
Peter Brichs
Hinterlandet
Hyakumonogatari Kaidankai Julia Bond Ellingboe
💾 Jonas Hjorts Fantasy Gangster Johannes Busted Vestergaard
Kampen om Evigheden Daniel Benjamin Bjørn Clausen
Kasper Viborg Nielsen
Klip en Hæl og Hug en Tå Michael Sonne-Jørgensen
💾 Naboerne Jonas Arboe Harild
💾 Operation H.A.S.T.E. Ryan Rohde Hougaard Paranoia Hjemmelavet
💾 Plexiglas Morten Jaeger
💾 Sarabande Jeppe Bergmann Hamming
Maria Bergmann Hamming
Live
Skabt For Hinanden Oliver Nøglebæk
Suldrup Mikkel Bækgaard
Søn af Landet Sanne Harder
💾 Tabet Peter Fallesen
The Curse Lizzie Stark
The Posthuman's Progress Evan Torner
💾 Theatre of the Oppressed Malik Hyltoft Live
💾 Thorvald Stauning – Varulvejæger Kristian Bach Petersen Eget system
💾 Ud Over Dig Marie Wolfsberg Oscilowski
💾 Vampires vs. Zombies Jesper Stein Sandal
💾 Vélo Jonas Sanberg Jensen
Thor Fejerskov Jensen

Board games:

1244: The Fall of Montsegur Frederik J. Jensen
Adventures in the Old West Ole Steiness
Battleground Morten Hartelius
Collegia Magnissima Elias Helfer
Comic Con Marie Krause
Peter S. Wille
Dunkelwald Martin Bødker Enghoff
Dwarves of Wunterberg Max Møller
Anders Skovgaard-Winther
Heirs Morten Andersen
Tina Christensen
Robert Bonde Jensen
[…]Lone Gram Larsen
Troels Vastrup
Hot Pursuit Morten Lund
Kroket - a cardboard game Mads Havshøj
Last stand Morten Andersen
Monsterland Kasper Lapp
Planet Run Allan Fjord Jacobsen
Stock Bubbles Jeppe Norsker
Windrose Island Hans Lerche

Awards:

Bedste Formidling

Thorvald Stauning – Varulvejæger [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Tabet [+]
The Curse [+]

Bedste Roller

Suldrup [+]
Det sidste eventyr [+]
Cirkus uden grænser [+]
Depereo [+]
Plexiglas [+]

Bedste Fortælling

Det sidste eventyr [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Søn af Landet [+]
Theatre of the Oppressed [+]

Bedste Virkemidler

Cirkus uden grænser [+]
Suldrup [+]
Plexiglas [+]
Dulce et Decorum [+]
Ud Over Dig [+]

Juryens Specialpris

Depereo [+]
Thorvald Stauning – Varulvejæger [+]
Ud Over Dig [+]
Sarabande [+]
Skabt For Hinanden [+]

Bedste Scenarie

Plexiglas [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Det sidste eventyr [+]
Søn af Landet [+]

Bedste Spiloplevelse

Suldrup
(Tredjeplads)

Bedste Brætspil

Stock Bubbles [+]
1244: The Fall of Montsegur [+]
Kroket - a cardboard game [+]
Dunkelwald [+]
Heirs [+]

Æresottoen

Jesper Heebøl Arbjørn [+]
Astrid Andersen [+]
Tim Slumstrup Nielsen & Anna Sigrid Pii Svane [+]
Jakob Bavnshøj [+]
Claus Raasted Herløvsen [+]

Den Gyldne Svupper

Tore Vange [+]

Lady

I skyggen af en nørd
Niels' Skygger
(Andenplads)
I skyggen af én NØRD
(Tredjeplads)

Det Gyldne Æg

Magtroulette: Infinite City
Fra vand til land

Organizers

App Troels Thylstrup
Brandvagt Ezekiel No Castor Borg
Brandvagt Mikkel Justesen
Brandvagt Michael Mørk Jensen
Brandvagt Lisa Iversen Damm
Brætspilsansvarlig Bo Thomasen
Brætspilsansvarlig Troels Vastrup
Brætspilsottodommer Rasmus Ragnvald Olofsson
Brætspilsottodommer Peter Brichs
Brætspilsottodommer Asger Harding Granerud
Brætspilsottodommer (juryformand) Bo Jørgensen
Bunker - Aktiviteter Tobias Demediuk Bindslet
Bunker - Service Jesper Lindhard
Bunker - Skole Mads Havshøj
Bunker - Unge Andreas Ravn Skovse
Bunker - Økonomi David Thorhauge
Café Pia Wiid Jakobsen
Fastaval BrainFood Julie Streit Pilegaard
Fastaval ungdom Tanja Brøchner-Nielsen
General Klaus Meier Olsen
Info Peter Lind
Info Anne Serup Grove
Info Sean Geggie
Info Mark Buje Hein Sørensen
Info Jesper Veje Walton Simonsen
Info Bjarke Thomsen
Info Regitse Jensen
Info Erik Warming
Info Anders Gerlev Hansen
Info Julius Larsen Seerup
Info Lena Kikko Siggaard Henriksen
Info Karina Kraft
Info Nynne Brandt
Info (GDS) Nis Haller Baggesen
Infoboss Elias Helfer
Kommunikation Simon James Pettitt
Lady-dommer Malik Hyltoft
Lady-dommer Claus Kliplev Jacobsen
Lady-dommer Thais Laursen Munk
Lady-dommer Michael Sonne-Jørgensen
Lady-dommer og -arrangør Kasper Nørholm
Madudlevering Sven Schiøtte Strandbygaard
Magic Uffe V. Jensen
Morgenmad Jens Peder Nielsen
Opvask, hovedansvarlig Maj Kondrup
Otto Channel (TV) Jost L. Hansen
Otto Channel (TV) Mai Hedegaard
Otto Channel (TV) Natascha Lerche-Jensen
Otto Channel (TV) René Bokær
Otto Channel (TV) Tora de Boer
Otto Channel (TV) Charles Bo Nielsen
Ottodommer Lars Kaos Andresen
Ottodommer Johanne Schilling
Ottodommer Jonas Ellemand
Ottodommer Kristoffer Rudkjær
Ottodommer Marie Holm-Andersen
Ottofestansvarlig Johannes Busted Vestergaard
Ottooverdommer Jesper Heebøll Arbjørn
Ottoproduktion Mads Havshøj
Pandekager Allan Hald
Sandwich Andreas Fjord Larsen
Scenarieansvarlig Kristian Bach Petersen
Scenarieansvarlig Simon Steen Hansen
Skyggebaronesse Astrid Sigaard Andersen
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen
Spillederansvarlig Martin Horn Pedersen
Toasthalla Kristoffer Rudkjær
Ungdomslounge Boss Tanja Brøchner-Nielsen
Æresottodommer Peter Brodersen
Æresottodommer Nina Runa Essendrop
Æresottodommer René Kragh Pedersen
Æresottodommer Peter Fallesen
Æresottodommer Elias Helfer
Æresottooverdommer Kristoffer Rudkjær

Trivia



Send corrections for this page