Alexandria

Om Alexandria
Skicka in rättelser
Kontakta oss

Sök efter spel
Etiketter
Alexandria i siffror

Kalender
Jost-spelet
Bloggflöden

Priser

In English
Logga in:
Välj språk:

daennbsv

Fastaval (2014)

Fastaval

Plats: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Datum: 16. - 20. april 2014

Del av: Fastaval

Om konventet:

General: Ole Sørensen

Æresgæst: Mark Rein·Hagen

Ottodommere: Jonas Ellemand (overdommer), Anne Vinkel, Mads L. Brynnum, Mikkel Bækgaard, Nynne Søs Rasmussen, Tim Slumstrup Nielsen

Brætspilsottodommere: Morten Greis Petersen (overdommer), Rikkelara Nielsen, Jeanette Pinderup, Peter Brichs, Bo Jørgensen

Ladda ned

PDF Spillederguide (1,8 MB)

Scenarion:

💾 30 sølvpenge Thor Fejerskov Jensen
💾 Adams venner Michael Erik Næsby Systemløst
Aktindsigt Max Møller
💾 Alice Nina Runa Essendrop
💾 All for One (and Metal for Me) Klaus Meier Olsen
💾 Birkenau Jonas Sanberg Jensen
💾 Childsplay Michael Erik Næsby Basic Roleplaying
De tre Jesus’er fra Ypsilanti Rasmus Høgdall Mølgaard
💾 Diagnose Michael Erik Næsby Systemløst
Din medieluder Marie Wolfsberg Oscilowski
💾 Dødbringende vinger Kamilla Kate Brichs
Peter Brichs
Thorvald Stauning hack
💾 En fandens historie: I krig gør djævelen plads i helvede Jorgo A. Larsen
Jakob Ponsgård
💾 Faye Asbjørn Olsen
💾 Fordømt ungdom Lars Kaos Andresen
Mette Finderup
💾 Fredløs Anders Frost Bertelsen
Simon Steen Hansen
Systemløst
💾 Galaxisk ekko Troels Ken Pedersen
💾 Hinterlandet: Bastardkongens bule Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Den forladte sal Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
Hinterlandet: Dværgenes syv sværd Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Geoiden Erik Warming Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Glemslens palads Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Gravkammeret i dværgenes dal Peter Brichs Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Karavanerøverne Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Ramas sønner Henrik Krøjmand Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Skønhedens dal Troels Ken Pedersen Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Tårnet på skrænten Morten Greis Petersen Fakkelskov Hinterlandet
Historier fra Bona: Robotten Jesper Bisgaard
Ulrik Høyer Kold
René Toft
I damptripodernes skygge Stefan Skriver Lægteskov
💾 I den dybe mørke mærkelige skov Vincent Baker
Frederik Berg
Mads Egedal Kirchhoff
[…]Lau K. Lauritzen
Jacob Vogelius Nielsen
Asbjørn Olsen
Troels Ken Pedersen
Simon James Pettitt
Julie Streit Pilegaard
Niels Ladefoged Rasmussen
Uffe Thorsen
Tobias Wrigstad
I Love Ana Frederik Berg
💾 I Say a Little Prayer Tor Kjetil Edland
💾 Juice Academy Kasper Mosekjær
Klaus Meier Olsen
Kristian Bach Petersen
Kristoffer Rudkjær
King Wen’s Tower Emily Care Boss
💾 Manden med barnevognen Sarah Piyannah Cederstrand
Alex Uth
💾 Mass Effect: 2157 Niels Jensen
Thomas Skuldbøl
Anders Troelsen
Lady Blackbird (modificeret)
💾 Mattanza Anders Skovgaard-Winther
💾 Messe for en Galning Michael Erik Næsby Systemløst
💾 Narzula City Noir Johannes Busted Vestergaard Hjemmelavet
💾 Nazi Zombies of World War One Troels Ken Pedersen
💾 Paninaro Oliver Nøglebæk
Kristian Bach Petersen
💾 Run Them Again Brand Robins
Moyra Turkington
Summers of Love Kristoffer Apollo
Kristoffer Rudkjær
Three Days until Retirement Stuart Keating
💾 Twin-Tails Turneringen Louise Floor Frellsen
Louis Martinus Kehlet
💾 USS Spirit of Humanity Michael Erik Næsby Systemløst
Uwe Boll’s Big Gay Wedding Kat Jones
Evan Torner
💾 Vi var hvepse Ann Kristine Eriksen Systemløst
XP Faktor Morten Jaeger

Brädspel:

A Search for Home Asbjørn Olsen
An Old Tweed Jacket and a Deerstalker Daniel Skjold Pedersen
Critical Mass Morten Weilbach
Cults of Arkham Mads Brynnum
💾 Dread Streets Bjarke Christensen
Rasmus Wichmann
Fight To Survive Allan Fjord Jacobsen
Heksegryde Johannes Sjolte
Honour among Thieves Martin Bødker Enghoff
Magus Nathan Hook
Mastersmith Mads Havshøj
Martin Lindhardt
Metro Mess Jeppe Norsker
Road to Power Frederik Berg
Rasmus Høgdall Mølgaard
Royal Låxus Johannes Følsgaard
The Next Dictator Kasper Lapp

Priser:

Bedste Formidling

All for One (and Metal for Me) [+]
Fordømt ungdom [+]
Fredløs [+]
Juice Academy [+]
Mattanza [+]

Bedste Virkemidler

Fordømt ungdom [+]
Mattanza [+]
Manden med barnevognen [+]
Alice [+]
Galaxisk ekko [+]

Bedste Roller

Fredløs [+]
Vi var hvepse [+]
All for One (and Metal for Me) [+]
Fordømt ungdom [+]
Alice [+]

Bedste Scenarie

Fredløs [+]
Fordømt ungdom [+]
Mattanza [+]
Alice [+]
Mass Effect: 2157 [+]

Bedste Fortælling

Manden med barnevognen [+]
Fredløs [+]
Historier fra Bona: Robotten [+]
Run Them Again [+]
Vi var hvepse [+]

Juryens Specialpris

Run Them Again [+]
De tre Jesus’er fra Ypsilanti [+]
Din medieluder [+]
Narzula City Noir [+]
XP Faktor [+]

Bedste Spiloplevelse

Fredløs
(Andenplads)
Paninaro
(Delt tredjeplads)
Alice
(Delt tredjeplads)

Bedste Brætspil

Honour among Thieves [+]
Mastersmith [+]
Metro Mess [+]
An Old Tweed Jacket and a Deerstalker [+]
Cults of Arkham [+]

Æresottoen

Dirtbusters [+]
Alex K. Uth [+]
Anders Gredal Berner [+]
Claus Raasted Herløvsen [+]
Jost L. Hansen [+]

Den Gyldne Svupper

Sune August Larsen [+]
Toastklapperne [+]
Alexander Andersen og Nathan Hook [+]

Det Gyldne Æg

Lady

Arrangörer

Afslutningsfest Lars Vilhelmsen
Aktiviteter Elias Helfer
Bar Kenneth Juhl Hansen
Bazar Jakob Givskud
Brandvagt Ezekiel No Castor Borg
Brætspilscafé Morten Andersen
Brætspilsdesign-konkurrence Andreas Ravn Skovse
Brætspilsdesign-konkurrence Martin Lindhardt
Brætspilsottodommer Rikkelara Nielsen
Brætspilsottodommer Jeanette Pinderup
Brætspilsottodommer Peter Brichs
Brætspilsottodommer Bo Jørgensen
Brætspilsottooverdommer Morten Greis Petersen Fakkelskov
Cafe Jorgo A. Larsen
Café Pia Wiid Jakobsen
Designer-brætspil Bo Thomasen
Designer-brætspil Troels Vastrup
Dirt Busters Søren Ligaard Hald
Fastaval BrainFood Julie Streit Pilegaard
Fastaval BrainFood Cecilie Juel Greis Fakkelskov
Fastaval Family Mads Havshøj
Fastaval ungdom Tanja Brøchner-Nielsen
Fastavappen (app) Troels Thylstrup
GDS Nis Haller Baggesen
General Ole Sørensen
Grafisk design og logo Henrik Maegaard
Holdlægningsdomptør Anna Sigrid Pii Aunkilde
Holdlægningsdomptør Tim Slumstrup Aunkilde
Indkøb Martin Lindhardt
Info Bjarke Thomsen
Info Christian Antonsen
Info Mathias Østrup Jensen
Info Karina Kraft
Info Nynne Brandt
Info Tanja Brøchner-Nielsen
Info Mark Buje Hein Sørensen
Infoboss Anders Gerlev Hansen
IT og database Peter Lind
IT-mama Joan Zenia Juhl Hansen
Kiosk Ida Kirstine Jensen
Kiosk Katrine Lynge Egholm
Kommunikation Bo Thomasen
Kommunikation Simon James Pettitt
Kommunikation Massi Hannula Thorhauge
Køkkenansvarlig Astrid Sigaard Andersen
Magic Uffe V. Jensen
Major setup Jonas Rassing
Morgenmad Jens Peder Nielsen
Opvaskeboss Peter Just Jensen
Otto Channel (TV) Jost L. Hansen
Otto Channel (TV) Tora de Boer
Otto Channel (TV) Natascha Lerche-Jensen
Ottodommer Anne Vinkel
Ottodommer Mads Brynnum
Ottodommer Mikkel Bækgaard
Ottodommer Nynne Søs Rasmussen
Ottodommer Tim Slumstrup Aunkilde
Ottofestansvarlig Johannes Busted Vestergaard
Ottooverdommer Jonas Ellemand
Ottoproduktion Mads Havshøj
Presse Claus Raasted
Scenarier Simon Steen Hansen
Scenarier Kristian Bach Petersen
Scenarieskrivningskonkurrence Thais Laursen Munk
Service Henrik Krøjmand
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen
Spillederansvarlig Martin Horn Pedersen
Spillederbog Lars Kaos Andresen
Spillederbog Claus Raasted
Spilledere Charles Bo Nielsen
Tilmeldingssystem Kristoffer Mads Sørensen
Trucker Peter Søgaard Rasmussen
Ungdomslounge Line Philipson
Unge Andreas Ravn Skovse
Warhammer 40K Asbjørn Odsten Boel Christensen
Warhammer 40K Aslak Lynæs Stenkilde
Wear Karoline Cleo Lærke Hatting
Wear Liv Lykke Schubert
Webmaster Alex Uth
Æresottodommer Kristoffer Apollo
Æresottodommer Bo Thomasen
Æresottodommer Johanne Schilling
Æresottodommer Nina Runa Essendrop
Æresottooverdommer Jesper Heebøll Arbjørn
Økonomi David Thorhauge

Trivia



Skicka in rättelser om den här sidan