Om Alexandria
Hjälp oss: Att-göra
Skicka in rättelser

Sök efter spel
Etiketter
Alexandria i siffror

Kalender
Bloggflöden
Priser
Jost-spelet

Kontakta oss
Integritetspolicy
Logga in:
Language icon Välj språk:

dadeennbsv

Fastaval - Føniks' genopstandelse (2022)

Fastaval - Føniks' genopstandelse

Plats: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro, Danmark
Datum: 13. - 17. april 2022

Del av: Fastaval

Om konventet:

Tema: Føniks' genopstandelse

Æresgæst: Jonas Begtrup-Hansen

Scenarion:

💾 A Plague Among Us Moyra Turkington
💾 Agents of S.H.I.E.L.D: As Time Goes By Lars Kroll
💾 Ahriman Henrik Dithmer
Artemisia Ann Kristine Eriksen
De Dødes Ø Jens Thorup Rasmussen
Den Forsvundne Mundharpe Dorthe Nielsen
Den fortabte fane Martin Andreas Dahl Sinding
💾 Den Gamle Gedde Mikkel Bækgaard
Den sidste dør Mikkel Bistrup Andersen
Den sidste phønix Simon James Pettitt
Diamond 20 Kyle Latino
Evan Torner
Drømmen om Intet Piotr Zbigniew
Ellekongen Lars Kaos Andresen
💾 En dårlig fabel Ingrid Kaaber Pors
💾 Encore - en rokokopunk-opera Ras Bolding
Jeppe Bergmann Hamming
Maria Bergmann Hamming
LARP
💾 Festivalfortællinger Anne Vinter Ratzer
Glamourous Night Jon Cole Ars Magica Setting
💾 Gode Personlige Forhold Troels Ken Pedersen
Grauballemandens Forbandelse Thor Fejerskov Jensen
Marie Wolfsberg Oscilowski
Gruks skat Jonas Begtrup-Hansen
Lars Grønbech Kirkeby
Helteliv
How's mum doing Mo Holkar
Influencer Extortion August Palving Blauner
Pil Koch Gregersen
Kluddermor Bjørn-Morten Vang Gundersen
Labyrint Stefan Skriver Lægteskov
💾 Magtens lænker Lars Kroll
💾 Mama Kat Jones
💾 Morguls grav Ryan Rohde Hougaard Hinterlandet
My Alien Mind Asbjørn Olsen
Noahs Ark – resurrection Bjarke Annesen
Kjartan Annesen
💾 Olympus Jamboree Elias Helfer
Oppe i Norge… Tim Slumstrup Aunkilde
💾 Paninaro Oliver Nøglebæk
Kristian Bach Petersen
Rebellion Bridge Frida Sofie Sterten Jansen
💾 Rød, Blå, Gul, Grøn Terese M. O. Nielsen
Skeletbasker Johannes Busted Vestergaard
Skrevet i stjernerne Ingrid Kaaber Pors
💾 Soldat 327 Rasmus Lyngkjær
Song of Simon Tor Kjetil Edland
Danny Meyer Wilson
Stakkels Bergman Frederik Berg
Rasmus Høgdall Mølgaard
💾 Tidevandet Sebastian Nemeth
Trolden & troldmanden – Eventyret om den hellige gral Daniel Benjamin Bjørn Clausen
💾 Under et gymnasium i Jylland Michelle Vang Aagaard
What would Selma do Fia Idegård
Anna Westerling
💾 Zâr Henrik Dithmer
💾 Ørkenvandring Johannes Busted Vestergaard

Brädspel:

Antasia Otto Plantener Jensen
Attack Right Jonas Rønn Bohnsen
Christian Irming Friis Buhl
Bisonspillet Morten Blaabjerg
Capital Pax Meier
Testkörning Escape the Blast Zone jakob bang
Jeppe Norsker
Fairytale Forest Martin van Rossum
Feed The Beast Pax Meier
Forest Run Nikolaj H. Christensen
Kenneth Lenander
Gertrudes Værelse Rikke Munchkin Sørensen
High Rise Hustle Katie Tam
Vanessa Tam
Hunters in the mist Tobias Alban Nielsen
Kroket - a cardboard game Mads Havshøj
Movie Mogul Max Møller
My Little Pony Lærke Havshøj
Mads Havshøj
Orbit Troels Vastrup
Penguin Pirates Bjarke Thomsen
Politeia Nicholas Hjelmberg
Politique Felix Baran
Pushin' Dice: Deities of the Old Kingdom Tobias Olsson Grahn
Road trip with a vampire Allan Kirkeby
Rolling Trolls Morten Månsson
Rumkaravanen Allan Kirkeby
Silent Planet Peter Møller
Sold Out Otto Plantener Jensen
SP4x Morten Brøsted
Stellar Scramble Søren Brandborg
Mark Elsdon
Tangle Felix Falk
The Slimy Slippery Rat Slope Maila Persson
Transylvanian Lottery Chris Backe
Witch Hunt Kasper Christiansen
Kåre Storgaard
Wolves on the Hunt Bastian Borup

Priser:

Æresottoen

Alex Uth [+]

Bedste Brætspil

Wolves on the Hunt [+]
Attack Right [+]
Stellar Scramble [+]
The Slimy Slippery Rat Slope [+]

Bedste Innovation

Capital [+]
High Rise Hustle [+]
Silent Planet [+]
The Slimy Slippery Rat Slope [+]

Bedste Formidlede Brætspil

Stellar Scramble [+]
Attack Right [+]
Sold Out [+]
Pushin' Dice: Deities of the Old Kingdom [+]

Juryens Specialpris

A Plague Among Us [+]
Diamond 20 [+]
Grauballemandens Forbandelse [+]
Stakkels Bergman [+]

Bedste Scenarie

Ørkenvandring [+]
Den Gamle Gedde [+]
Encore - en rokokopunk-opera [+]
Morguls grav [+]
Zâr [+]

Bedste Roller

Den Gamle Gedde [+]
A Plague Among Us [+]
Den fortabte fane [+]
Zâr [+]
Ørkenvandring [+]

Bedste Virkemidler

Ørkenvandring [+]
Den fortabte fane [+]
Den Gamle Gedde [+]
Zâr [+]
Encore - en rokokopunk-opera [+]

Bedste Fortælling

Den Gamle Gedde [+]
A Plague Among Us [+]
Agents of S.H.I.E.L.D: As Time Goes By [+]
Morguls grav [+]
Ørkenvandring [+]

Bedste Formidling

Den Gamle Gedde [+]
Den fortabte fane [+]
Encore - en rokokopunk-opera [+]
Morguls grav [+]
Ørkenvandring [+]

Det Gyldne Æg

Game Rush

Den Gyldne Svupper

Q
Lars Vilhelmsen
Rikke Hartbo

Deltagernes Pris, Brætspil

Penguin Pirates [+]
(Førsteplads)
Hunters in the mist
(Delt tredjeplads)
Capital
(Delt tredjeplads)

Deltagernes Pris

Den fortabte fane
(Delt andenplads)
Zâr
(Tredjeplads)

Arrangörer

Ansvarlig for øvrige aktiviteter Poul Thomsen
Babylounge Ida Mia Thylstrup
Brætspilsansvarlig Tina Christensen
Brætspilsansvarlig Allan Kirkeby
Brætspilsansvarlig Max Møller
Brætspilsansvarlig Kåre Torndahl Kjær
Brætspilsottodommer Mads Fløe
Brætspilsottodommer Kathrine Abel
Brætspilsottodommer Danny Meyer Wilson
Brætspilsottodommer Rikke Munchkin Sørensen
Brætspilsottooverdommer Sofie Liv Støvelbæk
Bunker Sofie Falk
Bunker Tim Slumstrup Aunkilde
Bunker Ole Sørensen
Bunker Hilde Amalie Koch
Bunker Henrik Krøjmand
Fastaval Junior Mette Markert
Fastaval Junior Anne Vinter Ratzer
Fest-vært Niels Forsberg
Festansvarlig Troels Thylstrup
Fotograf Johannes Madsen
Game Rush Mads Fløe
Game Rush dommer Jeppe Norsker
Game Rush dommer Asger Harding Granerud
General Karen Bech Sørensen
General Rebecca Møller Alkjær
Grafik og Wear-ansvarlig Denise Brødløs Færge
Grafiker Sebastian Nemeth
Grafiker Michelle Munk Frederiksen
Grafiker Mia Bødker Nissen
Grafiker Ferdinand Brødløs
Grafiker og medansvarlig Ida Mia Thylstrup
Holdlægger Anders Frost Bertelsen
IT og tilmelding Mikkel Westh
Kiosk Rasmus Lyngkjær
Kiosk Mads Karlov
Miljøgruppe Benjamin Engel-Andreasen
Ottodommer Nicolai Strøm Steffensen
Ottodommer Mette Finderup
Ottodommer René Toft
Ottodommer Mads Brynnum
Ottodommer Signe Løndahl Hertel
Ottooverdommer Tina Heebøll Arbjørn
Ottoproduktion Mads Havshøj
Scenarieansvarlig Mads Egedal Kirchhoff
Scenarieansvarlig Marie Skouenborg
Scenarieskrivningskonkurrencen Ingrid Kaaber Pors
Speaker (Brætspil som produkt) Jeppe Norsker
Speaker (Brætspil som produkt) Jacob D. Jaskov
Speaker (Brætspil som produkt) Asger Harding Granerud
Spillederansvarlig Marie Wolfsberg Oscilowski
Spillederansvarlig Thor Fejerskov Jensen
Tryghedsvært Jeppe Nybo Jørgensen
Tryghedsvært Johannes Busted Vestergaard
Tryghedsvært Lars Kroll
Tryghedsvært Joan Zenia Juhl Hansen
Tryghedsvært Jesper Wøldiche
Tryghedsvært Maya Krone
TV Finian Westergaard
TV Noah Lynge Adkins
TV Emma Drews
TV Tobias Konrad Nielsen
TV Søren Walmsley
TV Martin Andreas Dahl Sinding
TV Amalie Holmstrøm Sichlau
TV og Ottofest Simon Toftgaard Andersen
Ungdom Mikkel Bistrup Andersen
Æresottodommer Kathrine Abel
Æresottodommer Marie Wolfsberg Oscilowski
Æresottodommer Mads Havshøj
Æresottodommer Jakob Ponsgård
Æresottooverdommer Andreas Ravn Skovse
Økonomi Andreas Ravn Skovse


Skicka in rättelser om den här sidan