Alexandria

Give a hand: To-do
Send inn rettelser

Søk etter spill
Nøkkelord
Alexandria i tall

Kalender
Blogg-feeds
Priser
Jost-spillet

Kontakt oss
Privacy policy
Logg inn:
Velg språk:

dadeennbsv

Mikkel Bækgaard

Født: 25. september 1979 (41 år)

Scenarier

Arrangør Paranoia Live  
✏️ Pentagonia Fastaval XI - Paranormal Con (1997)
💾 ✏️ Den sidste aften Fastaval (1998)
💾 ✏️ De helliges by Fastaval - Atlantis (1999)
✏️ Auktionen Horrorcon (1999)
💾 ✏️ Sandhed eller Konsekvens Horrorcon (1999)
💾 📰 Athinopa Horrorcon (1999)
💾 ✏️ Skt. Peters Disciple Hyggecon (1999)
💾 ✏️ Hvor ånderne danser Fastaval (2000)
💾 ✏️ Jannes dagbog Fastaval 2001 nats eventyr (2001)
💾 ✏️ Ungdommens glæde - ungdommens smerte Fastaval 2001 nats eventyr (2001)
💾 ✏️ You Better Go Now Fastaval (2002)
💾 ✏️ Højhus - Dybt at falde Orkon (2002)
✏️ Fyraften Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003)
💾 ✏️ Svanevang Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003)
💾 ✏️ Chiaroscuro Fastaval (2004)
💾 ✏️ A Day in the Life Fastaval (2005)
💾 ✏️ Kongemord ConFetti II (2005)
💾 📰 Guernica Fastaval (2006)
💾 ✏️ En lærke lettede Fastaval 007 (2007)
💾 ✏️ Løgstør Fastaval (2008)
💾 📰 Før høsten Fastaval (2008)
💾 ✏️ Aftenstjerner Fastaval (2009)
💾 📰 Kreativ klasse Fastaval (2009)
💾 ✏️ Vasen Fastaval (2010)
💾 ✏️ Bette Liverpool Fastaval (2012)
✏️ Suldrup Fastaval (2013)
💾 ✏️ Wagyu Away Viking-Con 32 (2013)
💾 ✏️ Skridt for skridt Forum (2015)
💾 ✏️ Byen og bæstet Fastaval (2016)
💾 ✏️ Midsommer Fastaval - Mad Science (2017)
💾 📰 Væk Fastaval - Otto i Eventyrland (2018)
💾 ✏️ Kulfanden på Tinghusevej Fastaval - Otto Under the Sea (2019)
💾 ✏️ Skifting Fastaval - Otto in Space (2020)
✏️ Fjorten dage Fastaval (2021)

Priser

Fastaval XI - Paranormal Con (1997)

Pentagonia: Nominated, Bedste Effekter

Fastaval (1998)

Den sidste aften: Nominated, Bedste Bipersoner

Fastaval (2000)

Hvor ånderne danser: Nominated, Bedste Effekter
Hvor ånderne danser: Nominated, Publikumsprisen (Andenplads)

Fastaval 2001 nats eventyr (2001)

Jannes dagbog: Nominated, Bedste Spilpersoner

Orkon (2002)

Højhus - Dybt at falde: Winner, Sølvorken
Højhus - Dybt at falde: Winner, Novellegoblinen

Hyggecon (2002)

Ungdommens glæde - ungdommens smerte: Winner, Bedste Redigering [+]
Ungdommens glæde - ungdommens smerte: Winner, Bedste Spilleroplæg [+]
Skt. Peters Disciple: Winner, Bedste Arrangørmateriale [+]

Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003)

Svanevang: Winner, Bedste Spilpersoner
Fyraften: Winner, Live-publikumsprisen
Svanevang: Nominated, Bedste Redigering
Svanevang: Nominated, Publikumsprisen
Fyraften: Nominated, Bedste Live

Orkon (2003)

You Better Go Now: Winner, Guldorken

Fastaval (2004)

Chiaroscuro: Winner, Publikumsprisen [+]
Chiaroscuro: Nominated, Bedste Scenarie

Orkon - Aspiranteksamen (2004)

Chiaroscuro: Winner, Hædrende omtale [+]

Fastaval (2005)

A Day in the Life: Winner, Bedste Fortælling [+]
A Day in the Life: Winner, Publikumsprisen
A Day in the Life: Nominated, Bedste Spillermateriale [+]
A Day in the Life: Nominated, Bedste Scenarie [+]

Fastaval (2006)

Kongemord: Winner, Bedste Virkemidler [+]
Kongemord: Nominated, Bedste Scenarie [+]
Kongemord: Nominated, Bedste Fortælling [+]
Kongemord: Nominated, Publikumsprisen (Tredjeplads)

Fastaval 007 (2007)

En lærke lettede: Nominated, Bedste Scenarie [+]
En lærke lettede: Nominated, Bedste Fortælling [+]
En lærke lettede: Nominated, Bedste Roller [+]

Fastaval (2008)

Løgstør: Winner, Bedste Formidling [+]
Løgstør: Winner, Juryens Specialpris [+]
Løgstør: Nominated, Bedste Scenarie [+]
Løgstør: Nominated, Bedste Roller [+]
Løgstør: Nominated, Bedste Virkemidler [+]

Fastaval (2009)

Aftenstjerner: Nominated, Bedste Fortælling [+]

Fastaval (2010)

Vasen: Winner, Bedste Scenarie [+]
Vasen: Winner, Bedste Fortælling [+]
Vasen: Nominated, Bedste Formidling [+]
Vasen: Nominated, Bedste Roller [+]
Vasen: Nominated, Bedste Virkemidler [+]

Fastaval (2012)

Bette Liverpool: Winner, Bedste Roller [+]
Bette Liverpool: Nominated, Bedste Scenarie [+]
Bette Liverpool: Nominated, Bedste Formidling [+]
Bette Liverpool: Nominated, Publikumsprisen (Tredjeplads)

Fastaval (2013)

Suldrup: Winner, Bedste Roller [+]
Suldrup: Nominated, Bedste Scenarie [+]
Suldrup: Nominated, Bedste Fortælling [+]
Suldrup: Nominated, Bedste Formidling [+]
Suldrup: Nominated, Bedste Virkemidler [+]
Suldrup: Nominated, Bedste Spiloplevelse (Tredjeplads)

Viking-Con 32 (2013)

Wagyu Away: Winner, Scenariekonkurrencen [+]

Forum (2015)

Skridt for skridt: Winner, The Explorer

Fastaval (2016)

Byen og bæstet: Nominated, Bedste Fortælling [+]

Fastaval - Mad Science (2017)

Midsommer: Nominated, Bedste Formidling [+]

Fastaval - Otto Under the Sea (2019)

Kulfanden på Tinghusevej: Nominated, Bedste Scenarie [+]
Kulfanden på Tinghusevej: Nominated, Bedste Fortælling [+]
Kulfanden på Tinghusevej: Nominated, Bedste Formidling [+]

Fastaval - Otto in Space (2020)

Skifting: Winner, Bedste Formidling [+]
Skifting: Winner, Specialprisen [+]
Skifting: Nominated, Bedste Scenarie [+]

Arrangør-roller:

Horrorcon (1999) Hovedarrangør
Fastaval (2002) Ottodommer
Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003) Dag 0
Hyggecon (2003) Scenarieansvarlig
Hyggecon (2003) Onkeldommer
Hyggecon - Vive la Résistance (2004) Aktiviteter
Fastaval (2005) Scenarieansvarlig
Fastaval (2006) Scenarieansvarlig
Fastaval (2008) Æresottodommer
Fastaval (2011) Ottodommer
Fastaval (2014) Ottodommer
Viking-Con 33 (2014) Scenariedommer

Lenker



Send inn rettelser om denne siden