Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

Priser

In English
Log ind:

Fastaval - Otto i Eventyrland (2018)

Pil: forrige Pil: næste
Fastaval - Otto i Eventyrland

Sted: Mariagerfjord Gymnasium og Hobro Idrætscenter, Hobro
Dato: 28. marts - 1. april 2018

Del af: Fastaval

Om kongressen:

Fastaval er Danmarks største rollespils- og brætspilskonference med nydesignede spil skrevet specielt til Fastaval!

Entré: 300 kr. for alle dage.

Æresgæst: Avery Alder.

Download:

PDF Aktivitetsoversigt (0,2 MB)
PDF Fastaval Brætspil 2018 (5,6 MB)
PDF Brætspilsnomineringer 2018 (0,1 MB)
PDF Rollespilsnomineringer 2018 (0,1 MB)

Scenarier:

63 scenarier, heraf 32 nye, 28 reruns og 3 aflyste
A Night in Nightarch Starfinder
💾 AokigaharaRasmus Høgdall Mølgaard 
BavnevagterJakob Kjær Zimmermann 
💾 BirkenauJonas Sanberg Jensen 
Birthright Betrayed Pathfinder
💾 Blomster på SvanevejJorgo A. Larsen 
💾 Christmas on the MoonsMichael MørkHjemmelavet D6
Cries from the Drift Starfinder
💾Det perfekte måltidChristoffer HoeckApocalypse World hack
Dream AskewAvery Alder 
💾 Dronningen på SmaragdtronenStefan Skriver Lægteskov
Kristian Bach Petersen
 
DværgebryggerietRyan Rohde HougaardHinterlandet
💾 Dødens legepladsThomas Jakobsen 
💾En Fandens historieJorgo A. Larsen
Anna Lawaetz
Jakob Ponsgård
Hjemmelavet
💾Femten mandSimon Steen Hansen
Niels Jensen
Anders Troelsen
Hjemmelavet
Flannagan McDougals eventyrbogBjarke Vennerstrøm Annesen 
Fugitive on the Red Planet Starfinder
GolembyggerneJohannes Busted Vestergaard 
💾 Havet og de hule højeTroels Ken Pedersen 
💾 Heaven Over the CastroCountess Dillymore 
Honor's Echo Pathfinder
💾 Inde i Sophies hjerteStefan Skriver Lægteskov 
Into the Unknown Starfinder
💾 Joan the Vampire SlayerMads Brynnum
Kristoffer Rudkjær
 
💾 KobanîSigne Løndahl Hertel 
💾 KæphestNynne Søs Rasmussen 
💾 Lotusriget visnerLouise Floor Frellsen
Louis Martinus Kehlet
 
💾 Mellem menneskerNina Runa Essendrop 
MIALasse Arnsdorf Pedersen 
Mission AskepotJohanne Kroll Ratzer
Anne Vinter Ratzer
 
Monsterhearts 2Avery AlderMonsterhearts
Mysteriet om den blå salamanderTore Vange Pedersen 
NechronicaKamiya RyoNechronica
No Thing to FearBrand Robins
Moyra Turkington
 
💾Post-ITHenrik Dithmer 
💾 RedshiftTayler Stokes 
💾 Road RageTina Heebøll Arbjørn 
Signs in Senghor Pathfinder
💾 SisyfosMads Egedal Kirchhoff 
💾 Star Wars: A New HomeStefan Lerbech 
💾 Star-Crossed LoveJacob Vogelius Nielsen 
💾 Stærkere sammenThor Fejerskov Jensen
Marie Wolfsberg Oscilowski
 
💾Sølvnøglens døreThais Laursen Munk 
💾 TeselskabetDenise Brødløs Færge
Ida Mia Thylstrup
 
The Commencement Starfinder
The Cost of Enlightenment Pathfinder
The First Mandate Starfinder
💾 The Naked TruthArttu Hanska
Joonas Katko
 
The Shores of Heaven Pathfinder
The Solar Sortie Starfinder
The Unseen Inclusion Pathfinder
The Wounded Wisp Pathfinder
💾Ti tusind lysår hjemMorten Havmøller Laursen 
💾 Troldsplint & BlåøjeMarie Skouenborg 
Tunguska-hændelsenLars Kroll 
💾 UledsagetSimon James PettittLive
💾VasenMikkel BækgaardSystemløst
💾Vigilante: Justified Revenge?Kristoffer ApolloHjemmelavet
💾 VækKlaus Meier Olsen 
WavingJackson Tegu 
Wrath of the Fleshwarped Queen Pathfinder
Yesteryear’s Truths Starfinder
💾 Åh gud, er du min far?Terese M. O. Nielsen 

Brætspil:

22 brætspil, heraf 17 nye, 4 reruns og 1 aflyst
50 Clues: RitualetJeppe Norsker 
7DaysTina Christensen
Camilla Dalsgaard
Claes Schütt
Troels Vastrup
 
Abstract NetworkJonas Lidström Isegrim 
AntasiaOtto Plantener Jensen 
ClockDownFloyd Pretz 
Crystal Caves  
Dungeon ContractorsKåre Torndahl Kjær 
Edge: Clans of IcosaraStephan Jønsson
Frederik Guldagger Lund
Malthe Guldagger Lund‎
 
Flamme RougeAsger Harding Granerud 
GalskabAnders Fischer Riber 
💾Helte-LudoKristoffer Apollo
Mette Finderup
 
Knight TalesStefan Hansson 
Move It!Sofie Støvelbæk 
NomerneJan Kjær
Ole Steiness
 
Parts Per MillionAske Christiansen 
PsyberWar: Strategic Information WarfareJamie B. Brown 
Rising SandsAsger Harding Granerud
Daniel Skjold Pedersen
 
SnekullerThomas Felding
Jost L. Hansen
 
Team EvLEthan Weber 
WindjammerAllan Kirkeby 
Witch HuntKasper Christiansen
Kåre Storgaard
 
Ωmega Fighters 3000Lillian Chiassai
Simon Chiassai
 

Priser:

Æresottoen

Peter Lind [+]
Anders Berner [+]
Frederik "Storm" Nylev [+]
Fastaval Junior [+]
Fastaval Translator Task Force [+]

Bedste Formidling

Væk [+]
Joan the Vampire Slayer [+]
Kæphest [+]
Road Rage [+]
Ti tusind lysår hjem [+]

Bedste Roller

Aokigahara [+]
Blomster på Svanevej [+]
Lotusriget visner [+]
No Thing to Fear [+]
Væk [+]

Bedste Virkemidler

Kæphest [+]
Dronningen på Smaragdtronen [+]
Mellem mennesker [+]
Road Rage [+]
Væk [+]

Bedste Fortælling

Joan the Vampire Slayer [+]
Mellem mennesker [+]
No Thing to Fear [+]
Stærkere sammen [+]
Væk [+]

Bedste Scenarie

Væk [+]
Aokigahara [+]
Joan the Vampire Slayer [+]
Kæphest [+]
Mellem mennesker [+]

Juryens Specialpris

Blomster på Svanevej [+]
No Thing to Fear [+]
Redshift [+]
Ti tusind lysår hjem [+]

Bedste Brætspil

Witch Hunt [+]
50 Clues: Ritualet [+]
Dungeon Contractors [+]
Galskab [+]
Knight Tales [+]

Bedste Innovation

Antasia [+]
Galskab [+]
Move It! [+]
Parts Per Million [+]
Rising Sands [+]

Den Gyldne Svupper

Kenneth Brylov [+]
Sebastian Bosted [+]
Panda [+]

Game Rush

Mutating Moles of Mayhem

Det Gyldne Æg

A-Lister [+]

Deltagernes Pris

Joan the Vampire Slayer
(Delt førsteplads)
Væk
(Delt førsteplads)
Lotusriget visner
(Andenplads)

Arrangører:

Andre Aktiviteter Elias Helfer
App Troels Thylstrup
BabyLounge Ida Mia Thylstrup
Brætspilsansvarlig Max Møller
Brætspilsansvarlig Morten Lund
Brætspilsansvarlig Uffe Thorsen
Brætspilscafe Morten Andersen
Brætspilsdommer Mads Havshøj
Brætspilsdommer Emilie Johansen
Brætspilsdommer Martin Bo Szuwalski Hansen
Brætspilsdommer Morten Barklund
Brætspilsoverdommer Jakob Givskud
Bunker - Aktivitetsansvarlig Kathrine Abel
Bunker - HR-ansvarlig Bjarke Thomsen
Bunker - IT og brætspil Martin Lindhardt
Bunker - Kommunikationsansvarlig Laura Gerlev Hansen
Bunker - Serviceansvarlig Joan Ladekjær Jørgensen
Bunker - Økonomi, Ottofest m.m. Caroline Koren Raffnsøe
Dirtbuster Harpick Lime
Dirtbuster Mr. Magic
Dirtbuster Parozone
Dirtbuster Kradsbørstig
Dirtbuster Vileda
Dirtbuster MC Gulvklud
Dirtbuster Pist Væk
Dirtbuster The Man
Dirtbuster Bæltedyret
Dirtbuster Tigerbalsam
Dirtbuster Easy Axe
Dirtbuster Ståluld
Dirtbuster H.I.D.
Dirtbuster Kaputte
Dirtbuster Rå Affald
Dirtbuster Vandhane
Dirtbuster Vanish
Dirtbuster Pistvæk
Dirtbuster Bone Voks
Dirtbusters Commander Ambi Pur
Dirtbusters Librarian Pletfri
Dirtbusters NK Pink Pearl
Fastaval Junior Mette Finderup
Fastaval Junior Maya Krone
FastavalFamily - familiekontakt Ida Mia Thylstrup
Fotograf Peter Brichs
Fotograf Bo Jørgensen
Fotograf Christian Antonsen
General Charles Bo Nielsen
Grafiker Denise Brødløs Færge
Grafiker Cecilie Hornstrup Nemeth
Grafiker Ferdinand Brødløs
Holdlægning Anders Frost Bertelsen
Holdlægning Simon Steen Hansen
Infoboss Mathias Østrup Jensen
Infonaut Anton Houmann
Infonaut Lukas Sørensen
Infonaut Emil Drews
Infonaut Stefan Jacob Jensen
Infonaut Kalle Hunnerup Jacobsen
Infonaut Hilde Amalie Koch
Infonaut Karina Kraft
Infonaut Kristina Knudsen
Infonaut Kiara Mendes
Infonaut Christian Ursell-Smith
Infonaut Magnus Klæsøe
Infonaut Cecilie Torp
Infonaut Alex Uth
Infonaut Rebecca Møller Alkjær
Infonaut Regitse Jensen
Infonaut Nina Rasmussen
Infonaut Lærke Jespersen
Infonaut Jonas Glad
Infonaut Karen Bech Sørensen
International Koordinator Cheresse Burke
IT Peter Lind
IT - Tilmelding Kristoffer Mads Sørensen
Location Ole Sørensen
Lord of tååst Oliver Ethelfeld
Lord of tååst Luca Pristed
Oasen - Hovedansvarlig Pia Wiid Jakobsen
Oasen - Lager Christina Von Borsum Bruhn
Oasen - Layout Eva Fog
Oasen - Menu Ida Farver
Oasen - Program Luciano Foschi
Oasen - Setdesign Astrid Juul-Larsen
Oasen - Setdesign Christian Mandrup Møller
Oasen - Vagtplan Frank Oksanen
Opsætning - Captain of the Cavalry Marcus Pedersen
Opsætning - Captain of the Infantry Benjamin Bohnstedt
Opsætning - First Lieutenant of Knowledge Amalie Holmstrøm Sichlau
Opsætning - Major Setup Jonas Rassing
Opvasken Mads Dehlholm Holst
Opvasken Lasse Mygind
Opvasken Tanja Brøchner-Nielsen
Opvasken Jesper Hjortshøj Nørr Petersen
Opvasken Michelle Corydon
Opvasken - hovedansvarlig Maj Kondrup
Ottodommer Johannes Busted Vestergaard
Ottodommer Marie Holm-Andersen
Ottodommer Danny Meyer Wilson
Ottodommer Lars Kaos Andresen
Ottodommer Anna Sigrid Pii Aunkilde
Ottofest - Festkommendør Troels Thylstrup
Ottofest - Festmarskal Natascha Lerche-Jensen
Ottofest - Rum-Design Hilde Amalie Koch
Ottofest - Stream Jost L. Hansen
Ottofest - Stream Tora de Boer
Ottofest - Teknik Rasmus Teilmann
Ottofest - Teknik Alberte Kampp
Ottofest - Vært René Bokær
Ottofest - Vært Frederikke Piil
Ottooverdommer Asbjørn Olsen
Ottoproduktion Sigrid Stenkilde Lynæs
Ottos Kaffekro Danni Rune
Ottos Kaffekro Max Møller
Ottos Kaffekro Frederikke Sofie Bech Høyer
Ottos Kaffekro Bo Thomasen
Ottos Kaffekro Morten Kjærgaard Tellefsen
Scenarieansvarlig Tina Heebøll Arbjørn
Scenarieansvarlig Anders Frost Bertelsen
Scenarieskrivningskonkurrencedommer Mads Egedal Kirchhoff
Scenarieskrivningskonkurrencedommer Oliver Nøglebæk
Scenarieskrivningskonkurrenceoverdommer Thais Laursen Munk
Skyggegeneral Anders Gerlev Hansen
SMS, IT-troubleshooter, Twitter Peter Brodersen
Spillederansvarlig Tim Slumstrup Aunkilde
Tema og Merchandise Kamilla Brichs
Trucker Frederik Feldbak
Trucker Peter Just Jensen
Tryghedsvært Søren Lyng Ebbehøj
Tryghedsvært Lars Kroll
Tryghedsvært Joan Zenia Juhl Hansen
Tryghedsvært Astrid Sigaard Andersen
Tryghedsvært Ole Sørensen
Æresottodommer Jonathan "Owen" Vesth
Æresottodommer Alex Uth
Æresottodommer Martin Horn Pedersen
Æresottodommer Rebecca Geil Sørensen
Æresottooverdommer René Bokær
Økonomi Andreas Ravn Skovse

Links:

Facebook-begivenhed for kongressen: https://www.facebook.com/events/794646064075789/



Indsend rettelser for denne side