Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Tags (ny!)
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

Priser

In English
Log ind:

Fastaval - Otto Under the Sea (2019)

Pil: forrige Pil: næste

Sted: Mariagerfjord Gymnasium og Hobro Idrætscenter, Hobro
Dato: 17. - 21. april 2019

Del af: Fastaval

Om kongressen:

Æresgæst: Shut Up & Sit Down.

Scenarier:

49 scenarier, heraf 35 nye, 12 reruns og 2 aflyste
2028Katrine Wind 
A-listenMartin Andreas Dahl Sinding 
Black Metal Live 2: Froztbitten Thunder EditionBenjamin Isar Jørgensen
Milton Felice Brambati Lund
 
Brev fra NoctusRyan Rohde HougaardHinterlandet
Cyberpunk: UmenneskelighedMads Egedal KirchhoffHjemmelavet
De forunderligeTina Heebøll Arbjørn
Nina Runa Essendrop
 
💾Den trettende gangAnne Vinkel 
DrillehobbitterJohannes Busted Vestergaard 
En enkelt klausulPaul Hartvigson
Keith Herber
Call of Cthulhu 4th Edition
Endnu en elefant fik sin snabelDorthe Nielsen 
💾 Erindringens porteTroels Ken Pedersen 
ForældrerådetTore Vange Pedersen 
Ghostbuster by GaslightMuriel Algayres 
HordenJorgo A. Larsen 
I skyggen af skovenRasmus Troelsen 
Kill the Elites!Jakob Eskildsen
Stefan Larsen
Niels Sangill
Shadowrun
Kulfanden på TinghusvejMikkel Bækgaard 
MIALasse Arnsdorf Pedersen 
Mod bunden af flaskenNicolai Strøm Steffensen 
Ole og de magiske hækdyrStefan Skriver Lægteskov 
Operation EclipseTroels Andersen Kjær 
💾Paladins lampeKristoffer Apollo
Christian Savioli
Systemløst
Pirates of Zabor II - Det sunkne tempelJens Thorup Rasmussen 
Post HasteLars Kroll
Anne Vinter Ratzer
 
På sporet af vanvidLouis Martinus Kehlet 
💾Påske - en tragedieTim Slumstrup Aunkilde 
Queen BeesThor Fejerskov Jensen
Marie Wolfsberg Oscilowski
 
Remember the AmazonsJohannes Busted Vestergaard- eget system
RotteræsetKristian Bach Petersen 
Rædslen fra MånetårnetMorten Greis Petersen Fakkelskov 
💾SamsaraJacob Schmidt-MadsenSystemløst
Save Some Light for MeEvan Torner 
SjælehviskerMette Finderup 
Solen skinner altid i RomHenrik Dithmer 
💾 Sort påskeTerese M. O. NielsenDungeon World
Spejlenes mesterElias Helfer 
StockholmsyndromKamilla Brichs 
Terrorist eller frelser?Bjarne AnnesenGURPS
The AbortionistsJon Cole
Kelley Vanda
 
The Black PillTayler Stokes 
The LeagueCecilie Hornstrup Nemeth
Ida Mia Thylstrup
 
The Truth About EternityClio Yun-su Davis 
💾Thorvald Stauning – VarulvejægerKristian Bach PetersenEget system
To the Bitter EndBjarke Pedersen
Lizzie Stark
 
TramuntanaRasmus Høgdall Mølgaard 
Trauma WardMo Holkar 
TrumpStefan Skriver Lægteskov 
Under My SkinEmily Care BossLive Jeepform
Wolfenstein 1950Mikkel Bistrup Andersen 

Brætspil:

24 brætspil, heraf 22 nye, 1 rerun og 1 aflyst
50 Clues: De dødes pendulJeppe Norsker 
Arena MechsPeter Just Jensen 
AutomataAndreas Frisch 
BehemothMorten Brøsted 
Bodensee TourismusAndreas Esbech 
Checkpoint RallyJesper Kjær 
Cover Blown!Holger Borum
Carl Johan Hanberg
Jonas Hingeberg Ruge
Mathias Munk Ulrich
 
CumulusJohannes Følsgaard 
Eldritch ArkhamVincent van der Zwaag 
Exoplanet ColonyJuan Pablo Vargas Seguel 
Flick RaceSimon Konski
Jeppeh Olsen
 
Fog of Love: Midlife CrisisJacob D. Jaskov 
IllumuffinatiPeter Møller 
Mice & DragonsRomain Caterdjian 
MuditaMads Fløe
Allan Kirkeby
 
ParasiteUffe Thorsen 
Party SurvivalNiklas Høøk 
ScionRyan Rohde Hougaard 
Storm ChasersDan Halstad 
Tenure TournamentAske Severin Juul Christiansen
Jakob Givskud
 
The MachineKasper Lapp 
The Planets Are Revolting!Matthew Nadelhaft 
The Two PrincesMartin Bødker Enghoff 
Whirling WitchcraftErik Andersson Sundén 

Priser:

Æresottoen

Joan Zenia Juhl Hansen [+]
Ole Sørensen [+]
Sofie Liv Støvelbæk [+]
Troels Ken Pedersen [+]
Nynne Søs Rasmussen [+]

Bedste Innovation

Parasite [+]
Eldritch Arkham [+]
Mice & Dragons [+]
Storm Chasers [+]
The Two Princes [+]

Bedste Brætspil

Whirling Witchcraft [+]
Parasite [+]
Storm Chasers [+]
The Machine [+]
The Two Princes [+]

Bedste Scenarie

I skyggen af skoven [+]
De forunderlige [+]
Erindringens porte [+]
Kulfanden på Tinghusvej [+]
Rotteræset [+]

Juryens Specialpris

Cyberpunk: Umenneskelighed [+]
Save Some Light for Me [+]
Sjælehvisker [+]
The Abortionists [+]
To the Bitter End [+]

Bedste Fortælling

De forunderlige [+]
Erindringens porte [+]
I skyggen af skoven [+]
Kulfanden på Tinghusvej [+]
Stockholmsyndrom [+]

Bedste Roller

Save Some Light for Me [+]
De forunderlige [+]
I skyggen af skoven [+]
Remember the Amazons [+]
Rotteræset [+]

Bedste Virkemidler

Rotteræset [+]
De forunderlige [+]
Erindringens porte [+]
Queen Bees [+]
The Black Pill [+]

Bedste Formidling

I skyggen af skoven [+]
Kulfanden på Tinghusvej [+]
Queen Bees [+]
Rotteræset [+]
To the Bitter End [+]

Den Gyldne Svupper

Gustav Winkel og Thorleif Adler
Louise Beck
Benedikte Urnholm

Deltagernes pris

Queen Bees
(Andenplads)
I skyggen af skoven
(Tredjeplads)

Game Rush

Mimirs brønd

Det Gyldne Æg

The Labyrinth of the Full Moon

Arrangører:

Brætspilsansvarlig Morten Lund
Brætspilsansvarlig Max Møller
Brætspilsansvarlig Kåre Torndahl Kjær
Brætspilsansvarlig Tina Christensen
Brætspilscafe Morten Andersen
Brætspilsdommer Lars Wagner Hansen
Brætspilsdommer Sofie Støvelbæk
Brætspilsdommer Henrik Krøjmand
Brætspilsdommer Jeppe Christoffersen
Brætspilsoverdommer Morten Andersen
Bunker Andreas Ravn Skovse
Bunker Marie Wolfsberg Oscilowski
Bunker Anne Serup Grove
Bunker Martin Lindhardt
Bunker Ole Sørensen
Bunker, aktivitetsansvarlig Kathrine Abel
Bunker, kommunikationsansvarlig Laura Gerlev Hansen
Butiksansvarlig Poul Thomsen
Café Pia Wiid Jakobsen
DB Commander Lasse Küchenthal
DB N/K Lisa Iversen Dam
DB N/K Anders Larsen
El Ansvarlig Mikkel West
Fastaval Junior Maya Krone
Fastaval Junior Mette Finderup
FastaWar Asbjørn Odsten Boel Christensen
General Mads Havshøj
Hjemmeside Ann Kristine Eriksen
Hjemmeside Katrine Kavli
Holdlægning Simon Steen Hansen
Holdlægning Anders Frost Bertelsen
Info Boss Karen Bech Sørensen
Info Boss Rebecca Møller Alkjær
Kaffekro Danni Rune
Kaffekro Frederikke Sofie Bech Høyer
Kiosk Benjamin Engel-Andreasen
Kiosk Peter Just Jensen
Kommunikation: Twitter Peter Brodersen
Kontakt til int. delt. Cheresse Burke
Levnedsmiddel kontrol Mette Markert
Otto fest Natascha Lerche-Jensen
Ottodommer Marie Skouenborg
Ottodommer Kristoffer Rudkjær
Ottodommer Jeppe Bergmann Hamming
Ottodommer Anna Sigrid Pii Aunkilde
Ottodommer Anders Troelsen
Ottooverdommer Nynne Søs Rasmussen
Ottoproduktion Sigrid Stenkilde Lynæs
Scenarieansvarlig Niels Jensen
Scenarieansvarlig Louise Floor Frellsen
Scenarieskrivningskonkurrencen Thais Laursen Munk
Spillederansvarlig Thor Fejerskov Jensen
Spillederansvarlig Sofie Falk
Tema/Wear Kamilla Brichs
Tema/Wear Denise Brødløs Færge
Tryghedsvært Joan Zenia Juhl Hansen
Æresgæstansvarlig Jakob Givskud
Æresottodommer Martin Horn Pedersen
Æresottodommer Maja Toft Løvbakke
Æresottodommer Tim Slumstrup Aunkilde
Æresottodommer Louise Amalie Juul Sønderskov
Æresottodommer Ann Kristine Eriksen
Æresottodommer Bo Thomasen
Æresottooverdommer Peter Lind


Indsend rettelser for denne side