Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

Priser

In English
Log ind:

Fastaval - Mad Science (2017)

Pil: forrige Pil: næste
Fastaval - Mad Science

Sted: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Dato: 12. - 16. april 2017

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Astrid Andersen

Download:

PDF Programmet (3,5 MB)

Scenarier:

59 scenarier, heraf 32 nye, 26 reruns og 1 aflyst
💾... And That's ItSimon James PettittLive
💾 Akt VSigne Løndahl Hertel 
💾 Bag maskenMax Møller
Klaus Meier Olsen
 
💾 Bedste vennerLars Kaos Andresen 
💾 De hævngerrigeThor Fejerskov Jensen 
💾Deep One DaiquiriLars KrollCall of Cthulhu
Den skumle doktor i HøjagerMette Finderup 
💾Et hjerte af guldSanne HarderSystemløst
💾 Et kapløb om SydpolenChristoffer Hoeck 
💾 Farfars NimbusRené ToftSystemløst
From the Tome of Righteous Repose Pathfinder
Giga Mega Monster Bash!René Toft 
💾 GrundejerforeningenMarie Skouenborg 
💾GuderMads Egedal Kirchhoff 
💾 HeksefeberAnders Frost Bertelsen
Simon Steen Hansen
Kristoffer Rudkjær
 
Hinterlandet: Vanviddets videnskabMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Honor's Echo Pathfinder
💾 Horrordeck - Horror på holodecketFerdinand Brødløs
Denise Brødløs Færge
 
House of Harmonious Wisdom Pathfinder
Hrethnar’s Throne Pathfinder
💾Højt under solenJacob Schmidt-Madsen 
I Will Know My NameBrand Robins 
💾 ImmunpatruljenSigne Bech SørensenSystemløst
💾 Junior nanospil – På eventyrMads Egedal Kirchhoff
Terese M. O. Nielsen
Asbjørn Olsen
Troels Ken Pedersen
 
Juniorpokemon: Vejen til TinbyRyan Rohde Hougaard 
💾KongemordMikkel BækgaardSystemløst
💾 Kup i klosteretThomas Jakobsen 
💾 Længslernes husTor Kjetil Edland
Danny Meyer Wilson
 
Magiskolen RothfussMartin Svendsen
Johannes Busted Vestergaard
 
💾Maja vil døCecilie Juel Greis Fakkelskov 
💾 Mars to StayFrederik J. JensenApocalypse World Powered by the Apocalypse
💾 MidsommerMikkel Bækgaard 
💾 Olsen Banden for evigtElias Helfer 
Outpost Live
💾PaninaroOliver Nøglebæk
Kristian Bach Petersen
 
Pirates of Zabor III – The Temple of T’aJens Thorup Rasmussen 
Portent’s Peril Pathfinder
💾Reservoir ElvesKristian Bach PetersenD&D 3.5
RosenstrasseJessica Hammer
Moyra Turkington
 
💾 SexcraftTor Kjetil Edland
Frida Sofie Jansen
 
SkårJeppe Nybo Jørgensen 
💾 Små problemerJesper Stein SandalD&D 5th Edition
💾 Starship Troopers: En ny fjendeMads Brynnum 
The BoilerJackson Tegu 
The Confirmation Pathfinder
The Consortium Compact Pathfinder
The PillFrederik Berg 
The Silverhex Chronicles Pathfinder
The Story of Jamie Fame FlameKaroline Cleo Lærke Hatting 
The Twisted Circle Pathfinder
To Seal the Shadow Pathfinder
💾TvivlFredrik Axelzon
Tobias Wrigstad
Jeepform
Tyranny of Winds, Part 1: The Sandstorm Prophecy Pathfinder
Tyranny of Winds, Part 2: Secrets of the Endless Sky Pathfinder
Tyranny of Winds, Part 3: Caught in the Eclipse Pathfinder
💾 Under frie stjernerLouise Floor Frellsen
Louis Martinus Kehlet
Systemløst
Ungrounded But Unbroken Pathfinder
💾 VinterulveneKristian Bach Petersen 
Ward Asunder Pathfinder

Brætspil:

14 brætspil, heraf 12 nye og 2 aflyste
AlcubierreMorten Barklund 
Architects of RealityMorten Brøsted 
Battle Race ManagerMads Havshøj
Martin Lindhardt
 
Claim to FameMorten Jaeger
Rasmus Høgdall Mølgaard
 
DIYSPYChristy Dena 
Dværge og DiamanterSofie Støvelbæk 
Holiday ResortKåre Storgaard 
KingmakerKåre Torndahl Kjær 
Le Mans Team ManagerMorten Lund 
Pizza DeliveryLars Wagner Hansen 
RagnarokSven Schiøtte Strandbygaard 
SkycitiesAllan Kirkeby 
Snake ShadowsJeppe Norsker 
ZMads Brynnum 

Priser:

Æresottoen

René Bokær [+]
Fastaval Junior (Maya Krone og Mette Finderup) [+]
Andreas Ravn Skovse [+]
Designerbrætspil (Troels Vastrup og Bo Thomasen) [+]
Bjarke Pedersen & Johanna Koljonen [+]

Bedste Innovation

Z [+]
Kingmaker [+]
Ragnarok [+]

Bedste Brætspil

Z [+]
Dværge og Diamanter [+]
Skycities [+]

Bedste Scenarie

Grundejerforeningen [+]
The Boiler [+]
Heksefeber [+]
Længslernes hus [+]
De hævngerrige [+]

Bedste Virkemidler

Længslernes hus [+]
Grundejerforeningen [+]
De hævngerrige [+]
Sexcraft [+]
Vinterulvene [+]

Bedste Formidling

Heksefeber [+]
Bedste venner [+]
Længslernes hus [+]
Midsommer [+]
Vinterulvene [+]

Bedste Roller

Grundejerforeningen [+]
Bedste venner [+]
Heksefeber [+]
I Will Know My Name [+]
Olsen Banden for evigt [+]

Bedste Fortælling

The Boiler [+]
Grundejerforeningen [+]
Længslernes hus [+]
Mars to Stay [+]
Rosenstrasse [+]

Specialprisen

Under frie stjerner [+]
Akt V [+]
Farfars Nimbus [+]
I Will Know My Name [+]

Den Gyldne Svupper

Martin Klokmose [+]
Østerskov Efterskole [+]
Emil Drevs [+]

Lady

Game Rush

Goblins and Gunpowder
Supernova: Planet Builder
(Andenpræmie)

Deltagernes Pris

Længslernes hus
(Delt andenplads)
Vinterulvene
(Delt andenplads)
De hævngerrige
(Tredjeplads)

Arrangører:

Aktivitetsansvarlig Simon Steen Hansen
Brætspilsansvarlig Rasmus Ragnvald Olofsson
Brætspilsansvarlig Max Møller
Brætspilsottodommer Bo Thomasen
Brætspilsottodommer Uffe Thorsen
Brætspilsottodommer Mette Markert
Brætspilsottodommer Elias Helfer
Brætspilsottooverdommer Jakob Givskud
Butiksansvarlig Poul Thomsen
Cafe Peter Fallesen
Café Pia Wiid Jakobsen
Fastaval Junior Mette Finderup
Fastaval Junior Maya Krone
Fastaval Ungdom Line Philipson
Fastaval Ungdom Frederik Vindal Andersson
Festkommandør og App Troels Thylstrup
Game Rush Mads Fløe
General Astrid Sigaard Andersen
Grafiker Denise Brødløs Færge
Holdlægning Anders Frost Bertelsen
Holdlægning Simon Steen Hansen
Indkøb - optælling Sune August Larsen
Infoboss Christian Antonsen
Infoboss Mathias Østrup Jensen
Infonaut Karen Bech Sørensen
Kaffekro Danni Rune
Kaffekro Max Møller
Kaffekro Bo Thomasen
Kiosk hovedarrangør Tanja Brøchner-Nielsen
Kioskninja Amalie Holmstrøm Sichlau
Kioskninja Andreas Skov Jensen
Kioskninja Anton Houmann
Kioskninja Lukas Sørensen
Kommunikation Peter Brichs
Major setup Jonas Rassing
Opvask hovedarrangør Maj Kondrup
Ottodommer Jakob Ponsgård
Ottodommer Kristoffer Apollo
Ottodommer Marie Wolfsberg Oscilowski
Ottodommer Ann Kristine Eriksen
Ottodommer Stefan Skriver Lægteskov
Ottofest - vært Natascha Lerche-Jensen
Ottofest - Vært René Bokær
Ottooverdommer Asbjørn Olsen
Ottoproduktion Sigrid Stenkilde Lynæs
Ottos Kaffekro Danni Rune
Ottos Kaffekro Frederikke Sofie Bech Høyer
PDF-program Lars Kaos Andresen
Scenarieansvarlig Anders Frost Bertelsen
Scenarieansvarlig Tina Heebøll Arbjørn
Service og logistik Martin Lindhardt
Service og logistik Kristoffer Nyrup
Skyggegeneral Charles Bo Nielsen
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen
Spillederansvarlig Martin Horn Pedersen
Temadesign Cecilie Hornstrup Nemeth
Tilmelding Kristoffer Mads Sørensen
Trucker Jannick Vangkilde
Trucker Sam Lond
Trucker Ulrik Sinius Larsen
Trucker Morten Warrer-Madsen
Trucker Jacob Kronby Schulze
Trucker Theis Werner
Trucker Stineke Elise Tomikas
Trucker - Kordinator Peter Just Jensen
Wear Kamilla Brichs
Webredaktør Johannes Busted Vestergaard
Æresottodommer Emma Greve
Æresottodommer Sofie Støvelbæk
Æresottodommer Anne Serup Grove
Æresottodommer Nina Runa Essendrop
Æresottodommer Alex Uth
Æresottooverdommer Simon James Pettitt
Økonomi Andreas Ravn Skovse
Øvrige aktiviteter Simon James Pettitt

Links:

Fastavals hjemmeside: http://www.fastaval.dk/
Facebook-begivenhed for kongressen: https://www.facebook.com/events/1869563193280843/



Indsend rettelser for denne side