About Alexandria
Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Language icon Choose language:

dadeennbsv

Aarhus Brætspilsfestival '22 (2022)

Aarhus Brætspilsfestival '22

Location: Aarhus Hostel, Hesselager, Denmark
Date: 4. - 6. March 2022

Part of: Aarhus Brætspilsfestival

About the convention:

Vi glæder os til at byde brætspillere i alle størrelser og gørelser velkommen til Aarhus Brætspilsfestival '22 d. 4.-6. marts 2022.
Vi åbner endnu engang dørene til en af Danmarks allerstørste brætspilsweekender - nu på en ny, hyggelig lokation - og glæder os til at vise jer spillækkerier for begyndere såvel som øvede.
Her er plads til både børn, voksne, familier, hardcore nørder og nysgerrige. Prøv nye og spændende brætspil, få kyndig vejledning, deltag i turneringer, snus til figurspil, spis god mad og gå på opdagelse i de spændende salgsboder.
Vi glæder os til at se jer!

Download

PDF Designer Programme (16.6 MB)

Board games:

Animosity Nikolaj Quist Lauritzen
Asgård Jeanette Holmstrøm
Biosfære Jon Poulsen
Biotopia Michael Løhde Andersen
BlockFight Jacob Due
Jannik Due
Break Even Morten Blaabjerg
Johannes Følsgaard
Lars Wagner Hansen
Det Store Selskabsspil Jonas Kyvsgaard
Frederik Svinth
💾 Dice Village Kim Berg
Jonathan Callis
Lars Wagner Hansen
Otto Plantener Jensen
Drawn Together Mads Fløe
DyreSafari Lisa Seligmann Petersen
Escape From East Berlin Martin Knudsen
Fantastik History: Vikings Emil Kjærgaard Held
Lene Kjærgaard Held
Flugten Fra Den Magiske Skov Michael Løhde Andersen
Denni Pedersen
Følelsesspil Emil Kjærgaard Held
Lene Kjærgaard Held
Graveyard Andy Jürgensen
Kim Zacho
HeroClash Nikolaj Quist Lauritzen
Hmmm... Selvindsigt & Forståelse Christian Steenfat
Journey and Challenge Peter Nielsen
Knight Tales: Expansion Stefan Hansson
La Strada Søren Bredahl Rasmussen
Living Forest: Expansion Aske Severin Juul Christiansen
Master of Elements Sven Schiøtte Strandbygaard
Mission Fingerspitzgefühl Jacob Berg (II)
Power Pie Aimee Wielechowski
Prophecy Niels Vilhelm Frang
RC Racing Christian Keldborg
Morten Nørgaard
Rebel Scum Bastian Borup
Rogue Alone Bastian Borup
Scarcity Asger Høegh Christiansen
Shake That City Mads Fløe
Kåre Torndahl Kjær
Space Caravan Allan Kirkeby
Spaceship Raiders: The scum of the universe Peter Nielsen
Star Meeples Peter Balling Hoffgaard
💾 Test run Stellar Scramble Søren Brandborg
Mark Elsdon
The Gnome Kingdom Charlotte Hummeluhr
Frederik Jensen
Typesetters Jacob Berg (II)
💾 Test run White Buffalo Morten Blaabjerg
Wizard Duel Niels Vilhelm Frang
Xaltocan Aske Severin Juul Christiansen

Organizers

Forperson Tine Kristensen
Kasserer Jesper Jühne
Næstforperson Thomas Eilertsen

Links



Send corrections for this page