Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

In English

Priser
Log ind [via Facebook]

Priser og præmier:

Oversigt over vindere og nominerede for Fastaval. Vindere er angivet med understregning.

Fastaval

Fastaval - Mad Science (2017)

Æresottoen

René Bokær [+]
Fastaval Junior (Maya Krone og Mette Finderup) [+]
Andreas Ravn Skovse [+]
Designerbrætspil (Troels Vastrup og Bo Thomasen) [+]
Bjarke Pedersen & Johanna Koljonen [+]

Bedste Innovation

Z [+]
Kingmaker [+]
Ragnarok [+]

Bedste Brætspil

Z [+]
Dværge og Diamanter [+]
Skycities [+]

Bedste Scenarie

Grundejerforeningen [+]
The Boiler [+]
Heksefeber [+]
Længslernes hus [+]
De hævngerrige [+]

Bedste Virkemidler

Længslernes hus [+]
Grundejerforeningen [+]
De hævngerrige [+]
Sexcraft [+]
Vinterulvene [+]

Bedste Formidling

Heksefeber [+]
Bedste venner [+]
Længslernes hus [+]
Midsommer [+]
Vinterulvene [+]

Bedste Roller

Grundejerforeningen [+]
Bedste venner [+]
Heksefeber [+]
I Will Know My Name [+]
Olsen Banden for evigt [+]

Bedste Fortælling

The Boiler [+]
Grundejerforeningen [+]
Længslernes hus [+]
Mars to Stay [+]
Rosenstrasse [+]

Specialprisen

Under frie stjerner [+]
Akt V [+]
Farfars Nimbus [+]
I Will Know My Name [+]

Den Gyldne Svupper

Martin Klokmose [+]
Østerskov Efterskole [+]
Emil Drevs [+]

Lady

Do Electric Clowns Dream of Thesus' Spaceship?

Game Rush

Goblins and Gunpowder
Supernova: Planet Builder
(Andenpræmie)

Deltagernes Pris

Længslernes hus
(Delt andenplads)
Vinterulvene
(Delt andenplads)
De hævngerrige
(Tredjeplads)

Fastaval (2016)

Æresottoen

Simon James Pettitt [+]
Anna Westerling [+]
Peter Lind [+]
Ida Kirstine Jensen [+]
Anders Berner [+]

Bedste Innovation

Kosmonauter i Krise [+]
Mother [+]
Air Traffic Control [+]
Counter Defense [+]
Stick Stack [+]

Bedste Brætspil

Mother [+]
Jumping Frog [+]
Midsummer [+]
Orbit [+]
Kosmonauter i Krise [+]

Bedste Scenarie

Indtil vi finder ham [+]
I Don't Like Mondays [+]
Qivittoq│Fjeldgænger [+]
Testamentet [+]
På røven i Marienburg [+]

Bedste Fortælling

Indtil vi finder ham [+]
Qivittoq│Fjeldgænger [+]
Byen og bæstet [+]
Testamentet [+]
På røven i Marienburg [+]

Bedste Formidling

Testamentet [+]
I Don't Like Mondays [+]
Old Friends [+]
Indtil vi finder ham [+]
På røven i Marienburg [+]

Bedste Roller

Testamentet [+]
Old Friends [+]
Den uendelige, tomme by [+]
Diego Amadeus [+]
Indtil vi finder ham [+]

Specialprisen

Gargantuan [+]
Frankenstein's Creatures [+]
Trigger Warning [+]
Udsigten fra Sprogø [+]

Bedste Virkemidler

På røven i Marienburg [+]
I Don't Like Mondays [+]
Old Friends [+]
Socialismo y Muerte [+]
Indtil vi finder ham [+]

Deltagernes Pris

Testamentet
(Tredjeplads)

Den Gyldne Svupper

Frank Oksanen [+]
Marcus Pedersen [+]
Kenneth Brylov [+]
Jonathan Jung Johanson [+]

Det Gyldne Æg

Kejserens nye Hatte

Fastaval (2015)

Æresottoen

Claus Raasted Herløvsen [+]
Peter Lind [+]
Lizzie Stark [+]
Brandvagten [+]
Bo Thomasen [+]

Bedste Scenarie

Forrykt [+]
Grotesk [+]
Afstand [+]
Six Months, Three Days [+]
Augustas skygge [+]

Bedste Virkemidler

Forrykt [+]
Dæmoner [+]
Rum [+]
Afstand [+]
Augustas skygge [+]

Deltagernes Pris

Teddy Says Hide
(Delt andenplads)
Augustas skygge
(Delt andenplads)
Dunsains børn
(Tredjeplads)

Bedste Roller

Augustas skygge [+]
And I Lost My Fangs … [+]
Brasst Issinn [+]
Afstand [+]
Hope Was the Last Thing in the Box [+]

Specialprisen

Hope Was the Last Thing in the Box [+]
Mønsterprotektorater [+]
Sargasso: Clios døtre [+]
Teddy Says Hide [+]
Six Months, Three Days [+]

Bedste Fortælling

Six Months, Three Days [+]
Du drømmer [+]
Forrykt [+]
Hope Was the Last Thing in the Box [+]
Augustas skygge [+]

Bedste Formidling

Afstand [+]
Du drømmer [+]
Grotesk [+]
Isabelle [+]
Augustas skygge [+]

Bedste Brætspil

Hivemind [+]
And then the sky turned dark [+]
Burning Rome [+]
Sneglefart [+]
Unwanted [+]

Den Gyldne Svupper

Michael Brunø Laursen

Lady

Trigger Warning [+]

Det Gyldne Æg

Fastaval (2014)

Bedste Formidling

All for One (and Metal for Me) [+]
Fordømt ungdom [+]
Fredløs [+]
Juice Academy [+]
Mattanza [+]

Bedste Virkemidler

Fordømt ungdom [+]
Mattanza [+]
Manden med barnevognen [+]
Alice [+]
Galaxisk ekko [+]

Bedste Roller

Fredløs [+]
Vi var hvepse [+]
All for One (and Metal for Me) [+]
Fordømt ungdom [+]
Alice [+]

Bedste Scenarie

Fredløs [+]
Fordømt ungdom [+]
Mattanza [+]
Alice [+]
Mass Effect: 2157 [+]

Bedste Fortælling

Manden med barnevognen [+]
Fredløs [+]
Historier fra Bona: Robotten [+]
Run Them Again [+]
Vi var hvepse [+]

Juryens Specialpris

Run Them Again [+]
De tre Jesus’er fra Ypsilanti [+]
Din medieluder [+]
Narzula City Noir [+]
XP Faktor [+]

Bedste Spiloplevelse

Fredløs
(Andenplads)
Paninaro
(Delt tredjeplads)
Alice
(Delt tredjeplads)

Bedste Brætspil

Honour among Thieves [+]
Mastersmith [+]
Metro Mess [+]
An Old Tweed Jacket and a Deerstalker [+]
Cults of Arkham [+]

Æresottoen

Dirtbusters [+]
Alex K. Uth [+]
Anders Gredal Berner [+]
Claus Raasted Herløvsen [+]
Jost L. Hansen [+]

Den Gyldne Svupper

Sune August Larsen [+]
Toastklapperne [+]
Alexander Andersen og Nathan Hook [+]

Det Gyldne Æg

Lady

Fastaval (2013)

Bedste Formidling

Thorvald Stauning – Varulvejæger [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Tabet [+]
The Curse [+]

Bedste Roller

Suldrup [+]
Det sidste eventyr [+]
Cirkus uden grænser [+]
Depereo [+]
Plexiglas [+]

Bedste Fortælling

Det sidste eventyr [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Søn af Landet [+]
Theatre of the Oppressed [+]

Bedste Virkemidler

Cirkus uden grænser [+]
Suldrup [+]
Plexiglas [+]
Dulce et Decorum [+]
Ud Over Dig [+]

Juryens Specialpris

Depereo [+]
Thorvald Stauning – Varulvejæger [+]
Ud Over Dig [+]
Sarabande [+]
Skabt For Hinanden [+]

Bedste Scenarie

Plexiglas [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Det sidste eventyr [+]
Søn af Landet [+]

Bedste Spiloplevelse

Suldrup
(Tredjeplads)

Bedste Brætspil

Stock Bubbles [+]
1244: The Fall of Montsegur [+]
Kroket - a cardboard game [+]
Dunkelwald [+]
Heirs [+]

Æresottoen

Jesper Heebøl Arbjørn [+]
Astrid Andersen [+]
Tim Slumstrup Nielsen & Anna Sigrid Pii Svane [+]
Jakob Bavnshøj [+]
Claus Raasted Herløvsen [+]

Den Gyldne Svupper

Tore Vange [+]

Lady

I skyggen af en nørd
Niels' Skygger
(Andenplads)
I skyggen af én NØRD
(Tredjeplads)

Det Gyldne Æg

Magtroulette: Infinite City
Fra vand til land

Fastaval (2012)

Bedste Roller

Bette Liverpool [+]
Spor [+]
Lad verden brænde [+]
Nazisatankirkecruise [+]
Verdens ende [+]

Bedste Scenarie

Spor [+]
Bette Liverpool [+]
Tilbagefald [+]
Lad verden brænde [+]
Verdens ende [+]

Bedste Formidling

Tilbagefald [+]
Bette Liverpool [+]
En kærlighedshistorie [+]
Spor [+]
Vigilante: Justified Revenge? [+]

Bedste Fortælling

Lad verden brænde [+]
Spor [+]
Tilbagefald [+]
Husker du? [+]
Lydias begravelse [+]

Bedste Virkemidler

Verdens ende [+]
Narrøve og Tidsmaskiner [+]
Evig [+]
Metropolis [+]
Min piges spurv [+]

Juryens Specialpris

Dancing with the Clans [+]
En kærlighedshistorie [+]
Elefanter & Eventyrere [+]

Publikumsprisen

Lad verden brænde
(Andenplads)
Bette Liverpool
(Tredjeplads)
Min piges spurv
(Fjerdeplads)

Bedste Brætspil

Siege Perilous [+]
TPS (Third Person Shooter) [+]
Hospital Rush [+]
Keeper of the Seals [+]

Æresottoen

Klaus Meier & Kristoffer Rudkjær
Jesper Heebøl Arbjørn
Morten Tellefsen
Ezekiel Castor No Borg
Nynne Søs Rasmussen

Den Gyldne Svupper

Matthias Cronjäger og Emil Cronjäger

Lady

Malik Hyltoft [+]
Aaron Vanek
(Andenplads)
Mads Lunau
(Tredjeplads)

Fastaval (2011)

Bedste Formidling

Femten mand [+]
Sex, Drugs & Rock 'n' Roll [+]
Hvo intet vover [+]
Familien [+]
Skæbne-blade [+]

Bedste Virkemidler

Femten mand [+]
Sex, Drugs & Rock 'n' Roll [+]
BZ'at [+]
Påske - en tragedie [+]
Eiyuu Tachi [+]

Bedste Scenarie

BZ'at [+]
Sex, Drugs & Rock 'n' Roll [+]
Femten mand [+]
Familien [+]
Påske - en tragedie [+]

Bedste Roller

BZ'at [+]
Femten mand [+]
Skæbne-blade [+]
Adams venner [+]
Memoirs of a Hitman [+]

Bedste Fortælling

Scrapbog [+]
Familien [+]
Et hjerte af metal [+]
Heltens skygge [+]
Hunted Down [+]

Juryens Specialpris

Børnene fra boldbane 7 [+]
Adams venner [+]
Eiyuu Tachi [+]
[uden titel] [+]

Æresottoen

Lars Kaos Andresen [+]
Morten Greis Petersen [+]
Astrid Andersen [+]
Jost L. Hansen [+]
Peter Schønnemann Andreasen, Mathias Kromann Bonde, Kristoffer Thurøe, Peter Munthe-Kaas og Rasmus Høgdall [+]

Den Gyldne Svupper

Frederikke Høyer [+]
Edin Šumar [+]
Milton Felice Brambati Lund [+]
Manga Soterios [+]

Scenarieskrivningskonkurrencen

Kære Aisha

Fastaval (2010)

Bedste Scenarie

Vasen [+]
Fucking Mental! [+]
Dungeon [+]
Salvation [+]
Slavehandleren fra Ascalon [+]

Bedste Fortælling

Vasen [+]
Fucking Mental! [+]
Dungeon [+]
Salvation [+]
Som sendt fra himlen [+]

Bedste Roller

Salvation [+]
Vasen [+]
Fucking Mental! [+]
Dungeon [+]
Villa Clichélla [+]

Bedste Formidling

Slavehandleren fra Ascalon [+]
Vasen [+]
Fucking Mental! [+]
Dungeon [+]
Salvation [+]

Bedste Virkemidler

Hjertebrand [+]
Vasen [+]
Salvation [+]
Som sendt fra himlen [+]
Previous Occupants [+]

Juryens Specialpris

Magiens Endeligt [+]

Publikumsprisen

Stjernetegn
(Andenplads)
Salvation
(Tredjeplads)

Æresottoen

Vi Åker Jeep
Morten Greis
Dirtbusters
Kristoffer Mads Sørensen

Den Gyldne Svupper

Emil Refn [+]
Anne Skov [+]
Jonas Rassing [+]
Jens Nielsen [+]

Scenarieskrivningskonkurrencen

Precious Octopants
Et hjerte af metal
(Andenplads)
Påske - en tragedie
(Tredjeplads)

Fastaval (2009)

Bedste Virkemidler

Dyst [+]
Fat Man Down [+]
Happy Ends [+]
Kreativ klasse [+]
SystemPerfekt [+]

Bedste Formidling

Kreativ klasse [+]
Dyst [+]
Fat Man Down [+]
Happy Ends [+]
Reservoir Elves [+]

Bedste Fortælling

Tortur [+]
Dyst [+]
Under my Skin [+]
En ridders fortælling [+]
Aftenstjerner [+]

Bedste Scenarie

Reservoir Elves [+]
Dyst [+]
Fat Man Down [+]
Tortur [+]
Imperiet [+]

Bedste Roller

Intet hjem - tusind stjerner [+]
Tortur [+]
Slægten [+]
Reservoir Elves [+]
Imperiet [+]

Juryens Specialpris

Imperiet [+]

Publikumsprisen

SystemPerfekt
(Andenplads)
Tortur
(Tredjeplads)

Æresottoen

Jesper Wøldiche [+]
Morten Greis [+]
Claus Raasted Herløvsen [+]
Lars Kaos Andresen [+]
Martin Svendsen [+]

Den Gyldne Svupper

Ninna "Stribe" Glatved Brink [+]
Kristoffer Thurøe [+]
Rene fra kiosken [+]
Eline Crossland [+]

Fastaval (2008)

Bedste Formidling

Løgstør [+]
K3M1 [+]
Felicias fortælling [+]
Før høsten [+]
Monstre [+]

Juryens Specialpris

Løgstør [+]

Bedste Virkemidler

Teknisk uheld [+]
K3M1 [+]
Løgstør [+]
Montsegur 1244 [+]
Skæbnespil [+]

Bedste Roller

Felicias fortælling [+]
Løgstør [+]
Før høsten [+]
Monstre [+]
Ønskeøen [+]

Publikumsprisen

Felicias fortælling [+]
Tricolor d'Amour [+]
(Andenplads)
Kompasset [+]
(Tredjeplads)

Bedste Scenarie

Før høsten [+]
K3M1 [+]
Løgstør [+]
Teknisk uheld [+]
Felicias fortælling [+]

Bedste Fortælling

Monstre [+]
K3M1 [+]
Felicias fortælling [+]
Før høsten [+]
Kvinden, der var [+]

Æresottoen

Brian Rasmussen
Jakob Bavnshøj
Martin Svendsen
Ole Sørensen
Frederik Berg
Max Møller

Den Gyldne Svupper

Daniel Benjamin Clausen [+]

Fastaval 007 (2007)

Bedste Scenarie

Sparta [+]
Auto de fe [+]
En lærke lettede [+]

Bedste Formidling

Sparta [+]

Bedste Roller

Sparta [+]
Auto de fe [+]
En lærke lettede [+]

Bedste Fortælling

Auto de fe [+]
En lærke lettede [+]

Juryens Specialpris

Bedste Virkemidler

Sparta [+]

Publikumsprisen

Tvivl
(Andenplads)
En Fandens historie
(Tredjeplads)
Katedralens krigere
(Fjerdeplads)
Auto de fe
(Femteplads)

Æresottoen

Landsforeningen for Levende Rollespil
Absurth
Thomas Munkholt
TRoA
Jesper Ejsing

Den Gyldne Svupper

Ezekiel Castor No Borg [+]
GDS-Marie
Otte Østerskov Efterskole-elever [+]

Fastaval (2006)

Bedste Scenarie

Højt under solen [+]
Den Røde Pest [+]
Kongemord [+]
Superheroes 2 [+]
Ulfheðnar [+]

Publikumsprisen

Ulfheðnar
(Andenplads)
Kongemord
(Tredjeplads)
No Future?
(Fjerdeplads)
Dragens Dom
(Femteplads)

Bedste Spillermateriale

Ulfheðnar [+]
Den Røde Pest [+]
Højt under solen [+]
Badehotellet [+]
Bag Lyset [+]

Bedste Virkemidler

Kongemord [+]
Superheroes 2 [+]
Den brændende vinds ild [+]
Dragens Dom [+]
Tupelo - Skriget over byen [+]

Bedste Formidling

Den Røde Pest [+]
Højt under solen [+]
Superheroes 2 [+]
Dragens Dom [+]
Tupelo - Skriget over byen [+]

Juryens Specialpris

Bedste Fortælling

Guernica [+]
Den Røde Pest [+]
Højt under solen [+]
Kongemord [+]
Burgundia [+]

Æresottoen

Malik Hyltoft

Den Gyldne Svupper

Søren Høper

Fastaval (2005)

Bedste Scenarie

Det hemmelige selskab [+]
Superheroes™ [+]
A Day in the Life [+]
Feuerteufel [+]
Slackers - en sitcom [+]

Bedste Fortælling

A Day in the Life [+]
Superheroes™ [+]
Det hemmelige selskab [+]
Mørke Steder [+]
Krigen mellem Sol og Måne [+]

Publikumsprisen

Superheroes™
(Andenplads)
Det hemmelige selskab
(Tredjeplads)
9000 Beton
(Femteplads)

Bedste Spillermateriale

Det halve kongerige [+]
Port Charlotte [+]
Det hemmelige selskab [+]
Sidste års sne [+]
A Day in the Life [+]

Juryens Specialpris

Unik [+]

Bedste Live

Live-publikumsprisen

Bedste Virkemidler

Superheroes™ [+]
Mørke Steder [+]
9000 Beton [+]
Feuerteufel [+]
Slackers - en sitcom [+]

Bedste Formidling

Superheroes™ [+]
Port Charlotte [+]
Det hemmelige selskab [+]
Pædofili.dk [+]
Sidste års sne [+]

Æresottoen

Merlin P. Mann
Søren Høper
Sebastian Flamant
Hans Christian Molbech
Brian Rasmussen

Den Gyldne Svupper

GDS-konceptet

Fastaval (2004)

Bedste Scenarie

Samsara [+]

Bedste Spilpersoner

Samsara [+]

Bedste Redigering

Samsara [+]

Bedste Bipersoner

Luftguitar [+]

Bedste Effekter

Et lystspil [+]

Publikumsprisen

Chiaroscuro [+]
Luftguitar [+]
(Delt andenplads)
Ingen spor efter Alex [+]
(Delt andenplads)
Efter år [+]
(Tredjeplads)

Æresottoen

Peter Brodersen
Alex Uth
Jacob Schmidt-Madsen
Sanne Harder
Palle Schmidt

Den Gyldne Svupper

En DirtBuster [+]
Thais Munk [+]

Hædrende omtale

Zaibatsu [+]
Efter år [+]
Ånden der vandrer [+]

Fastaval - Rollespilleren og samfundet (2003)

Fastaval (2002)

Fastaval 2001 nats eventyr (2001)

Fastaval (2000)

Fastaval - Atlantis (1999)

Publikumsprisen

Bedste Bipersoner

Bedste Spilpersoner

Æresottoen

Ingen

Fastaval (1998)

Bedste Effekter

Bedste Spilpersoner

Publikumsprisen

Æresottoen

Mette Finderup og Kristoffer Apollo

Fastaval XI - Paranormal Con (1997)

Fastaval (1996)

Fastaval (1995)

Fastaval (1994)

Fastaval (1993)

Fastaval (1992)

Bedste spilleder

Aurin Ræder

Bedste Special Effects

Æresottoen

Mads Lunau


Indsend rettelser for denne side