Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

In English

Priser
Log ind [via Facebook]

Fastaval (2008)

Pil: forrige Pil: næste
Fastaval

Sted: Tranbjerg Skole, Århus
Dato: 19. - 23. marts 2008

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Jesper Wøldiche

Ad hoc-reservegeneral: Mette Markert

Otto-panelet: Kristoffer Apollo (overdommer), Alex Uth, Anders Frost Bertelsen, Johannes Busted Larsen, Rene Kragh Pedersen

Download:

PDF Spilleder-kompendium (1,7 MB)
PDF Spiller-kompendium (4,3 MB)

Scenarier:

30 scenarier, heraf 19 nye, 10 reruns og 1 aflyst
💾A Day in the LifeMikkel BækgaardSystemløst
🗙BabelskyggerMichael Erik Næsby 
💾 Beat CityThais Laursen MunkSystemløst
De små tingJonas EllemandSpillederløst indie-inspireret fortællesystem
De sultneMatthijs HolterSpillederløst hjemmelavet indie-inspireret
💾Det hemmelige selskabLars Kaos AndresenBasic Roleplaying
Et eksperiment i valgJakob ClausenSystemløst
Et portræt i blodLouise Hammerbak
Christina Vedel-Smith
Live
Felicias fortællingSanne HarderSystemløst
💾 Før høstenKlaus Meier Olsen
Jonas Trier
Fusion Systemløst
💾Højt under solenJacob Schmidt-Madsen 
💾 K3M1Mike Ditlevsen
Morten Jaeger
Jeppe Norsker
Hjemmelavet
💾 KompassetStefan Skriver LægteskovSystemløst
💾Kvinden, der varPeter Fallesen
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Hjemmelavet
💾 LøgstørMikkel BækgaardSystemløst
💾Memoratoriet: Det rare stedMorten Greis Petersen Fakkelskov
Monica Traxl
Live
Memories of SanityChristian NislevSystemløst
💾 MonstreSimon Steen HansenSystemløst
Montsegur 1244Frederik J. JensenMontsegur 1244
💾Nantonaku MangaMalik HyltoftSystemløst med terninger
Nogle bliver født, nogle dørMartin Brodén
Tobias Wrigstad
Jeepform
💾 RequiemMartin Kleszez Henriksen
Jemima Jansfort
Hjemmelavet
💾 SkæbnespilMads BrynnumHjemmebrygget spil
💾 StormenJeppe Bergmann Hamming
Maria Bergmann Hamming
Jonas Sanberg Jensen
Live
💾Superheroes 3Kristoffer Apollo
Sebastian Flamant
Mutants & Masterminds
💾 Tante Trudes testamenteJesper Stein SandalHjemmelavet
Teknisk uheldFredrik Axelzon
Per Wetterstrand
Tobias Wrigstad
Jeepform
To alen ... – Et skæbnemøde på Dimis PrimeTroels Rohde HansenStar Wars Saga Edition
💾Tricolor d'AmourIvajlo Holm-Jensen
Malik Hyltoft
Kenneth Mikkelsen
Systemløst
💾ØnskeøenSimon James PettittHjemmelavet

Priser:

Bedste Formidling

Løgstør [+]
K3M1 [+]
Felicias fortælling [+]
Før høsten [+]
Monstre [+]

Juryens Specialpris

Løgstør [+]

Bedste Virkemidler

Teknisk uheld [+]
K3M1 [+]
Løgstør [+]
Montsegur 1244 [+]
Skæbnespil [+]

Bedste Roller

Felicias fortælling [+]
Løgstør [+]
Før høsten [+]
Monstre [+]
Ønskeøen [+]

Publikumsprisen

Felicias fortælling [+]
Tricolor d'Amour [+]
(Andenplads)
Kompasset [+]
(Tredjeplads)

Bedste Scenarie

Før høsten [+]
K3M1 [+]
Løgstør [+]
Teknisk uheld [+]
Felicias fortælling [+]

Bedste Fortælling

Monstre [+]
K3M1 [+]
Felicias fortælling [+]
Før høsten [+]
Kvinden, der var [+]

Æresottoen

Brian Rasmussen
Jakob Bavnshøj
Martin Svendsen
Ole Sørensen
Frederik Berg
Max Møller

Den Gyldne Svupper

Daniel Benjamin Clausen [+]

Arrangører:

General Jesper Wøldiche Rahkonen
Ad hoc-reservegeneral Mette Markert
Ottooverdommer Kristoffer Apollo
Ottodommer Alex Uth
Ottodommer Anders Frost Bertelsen
Ottodommer Johannes Busted Vestergaard
Ottodommer Rene Kragh Pedersen
Æresottodommer Peter Brodersen
Scenarieansvarlig Jonas Arboe Harild
Scenarieansvarlig Tobias Demediuk Bindslet
John TV Jakob Ponsgård
El-ansvarlig Mads Havshøj
Ottoproduktion Mads Havshøj
Holdlægning Tim Slumstrup Aunkilde
Holdlægning Anna Sigrid Pii Aunkilde
IT, SMS Peter Brodersen
180 min arrangør (scenarieskrivningskonkurrence) Simon James Pettitt


Indsend rettelser for denne side