Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

In English

Priser
Log ind [via Facebook]
Log ind [via Twitter]

Fastaval (2014)

Pil: forrige Pil: næste
Fastaval

Sted: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Dato: 16. - 20. april 2014

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Ole Sørensen

Æresgæst: Mark Rein·Hagen

Ottodommere: Jonas Ellemand (overdommer), Anne Vinkel, Mads L. Brynnum, Mikkel Bækgaard, Nynne Søs Rasmussen, Tim Slumstrup Nielsen

Brætspilsottodommere: Morten Greis Petersen (overdommer), Rikkelara Nielsen, Jeanette Pinderup, Peter Brichs, Bo Jørgensen

Scenarier:

48 scenarier, heraf 38 nye, 6 reruns og 4 aflyste
30 sølvpengeThor Fejerskov Jensen 
💾Adams vennerMichael Erik NæsbySystemløst
AktindsigtMax Møller 
💾 AliceNina Runa Essendrop 
💾 All for One (and Metal for Me)Klaus Meier Olsen 
BirkenauJonas Sanberg Jensen 
💾ChildsplayMichael Erik NæsbyBasic Roleplaying
De tre Jesus’er fra YpsilantiRasmus Høgdall Mølgaard 
💾DiagnoseMichael Erik NæsbySystemløst
Din medieluderMarie Wolfsberg Oscilowski 
💾Dødbringende vingerKamilla Brichs
Peter Brichs
Thorvald Stauning hack
💾 En fandens historie: I krig gør djævelen plads i helvedeJorgo A. Larsen
Jakob Ponsgård
 
💾 FayeAsbjørn Olsen 
💾 Fordømt ungdomLars Kaos Andresen
Mette Finderup
 
💾 FredløsAnders Frost Bertelsen
Simon Steen Hansen
Systemløst
💾 Galaxisk ekkoTroels Ken Pedersen 
Hinterlandet: Bastardkongens buleMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Den forladte salMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Dværgenes syv sværdMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: GeoidenErik WarmingHinterlandet
Hinterlandet: Glemslens paladsMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Gravkammeret i dværgenes dalPeter BrichsHinterlandet
Hinterlandet: KaravanerøverneMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Ramas sønnerHenrik KrøjmandHinterlandet
Hinterlandet: Skønhedens dalTroels Ken PedersenHinterlandet
Hinterlandet: Tårnet på skræntenMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Historier fra Bona: RobottenJesper Bisgaard
Ulrik Høyer Kold
René Toft
 
I damptripodernes skyggeStefan Skriver Lægteskov 
💾 I den dybe mørke mærkelige skovVincent Baker
Frederik Berg
Mads Egedal Kirchhoff
[...]Lau K. Lauritzen
Jacob V. Nielsen
Asbjørn Olsen
Troels Ken Pedersen
Simon James Pettitt
Julie Streit Pilegaard
Niels Ladefoged Rasmussen
Uffe Thorsen
Tobias Wrigstad
 
I Love AnaFrederik Berg 
💾 I Say a Little PrayerTor Kjetil Edland 
💾 Juice AcademyKasper Mosekjær
Klaus Meier Olsen
Kristian Bach Petersen
[...]Kristoffer Rudkjær
 
King Wen’s TowerEmily Care Boss 
💾 Manden med barnevognenSarah Piyannah Cederstrand
Alex Uth
 
💾 Mass Effect: 2157Niels Jensen
Thomas Skuldbøl
Anders Troelsen
Lady Blackbird (modificeret)
💾 MattanzaAnders Skovgaard-Petersen 
💾Messe for en GalningMichael Erik NæsbySystemløst
💾 Narzula City NoirJohannes Busted VestergaardHjemmelavet
💾 Nazi Zombies of World War OneTroels Ken Pedersen 
💾 PaninaroOliver Nøglebæk
Kristian Bach Petersen
 
💾 Run Them AgainBrand Robins
Moyra Turkington
 
Summers of LoveKristoffer Apollo
Kristoffer Rudkjær
 
Three Days until RetirementStuart Keating 
Twin-Tails TurneringenLouise Floor Frellsen
Louis Martinus Kehlet
 
💾USS Spirit of HumanityMichael Erik NæsbySystemløst
Uwe Boll’s Big Gay WeddingKat Jones
Evan Torner
 
💾 Vi var hvepseAnn Kristine EriksenSystemløst
XP FaktorMorten Jaeger 

Brætspil:

14 brætspil, heraf 12 nye og 2 aflyste
A Search for HomeAsbjørn Olsen 
An Old Tweed Jacket and a DeerstalkerDaniel Skjold Pedersen 
Critical MassMorten Weilbach 
Cults of ArkhamMads Brynnum 
💾 Dread StreetsBjarke Christensen
Rasmus Wichmann
 
Fight To SurviveAllan Fjord Jacobsen 
HeksegrydeJohannes Sjolte 
Honour among ThievesMartin Bødker Enghoff 
MagusNathan Hook 
MastersmithMads Havshøj
Martin Lindhardt
 
Metro MessJeppe Norsker 
Road to PowerFrederik Berg
Rasmus Høgdall Mølgaard
 
Royal LåxusJohannes Følsgaard 
The Next DictatorKasper Lapp 

Priser:

Bedste Formidling

All for One (and Metal for Me) [+]
Fordømt ungdom [+]
Fredløs [+]
Juice Academy [+]
Mattanza [+]

Bedste Virkemidler

Fordømt ungdom [+]
Mattanza [+]
Manden med barnevognen [+]
Alice [+]
Galaxisk ekko [+]

Bedste Roller

Fredløs [+]
Vi var hvepse [+]
All for One (and Metal for Me) [+]
Fordømt ungdom [+]
Alice [+]

Bedste Scenarie

Fredløs [+]
Fordømt ungdom [+]
Mattanza [+]
Alice [+]
Mass Effect: 2157 [+]

Bedste Fortælling

Manden med barnevognen [+]
Fredløs [+]
Historier fra Bona: Robotten [+]
Run Them Again [+]
Vi var hvepse [+]

Juryens Specialpris

Run Them Again [+]
De tre Jesus’er fra Ypsilanti [+]
Din medieluder [+]
Narzula City Noir [+]
XP Faktor [+]

Bedste Spiloplevelse

Fredløs
(Andenplads)
Paninaro
(Delt tredjeplads)
Alice
(Delt tredjeplads)

Bedste Brætspil

Honour among Thieves [+]
Mastersmith [+]
Metro Mess [+]
An Old Tweed Jacket and a Deerstalker [+]
Cults of Arkham [+]

Æresottoen

Dirtbusters [+]
Alex K. Uth [+]
Anders Gredal Berner [+]
Claus Raasted Herløvsen [+]
Jost L. Hansen [+]

Den Gyldne Svupper

Sune August Larsen [+]
Toastklapperne [+]
Alexander Andersen og Nathan Hook [+]

Det Gyldne Æg

Lady

Arrangører:

General Ole Sørensen
Økonomi David Thorhauge
Kommunikation Bo Thomasen
IT og database Peter Lind
Service Henrik Krøjmand
Unge Andreas Ravn Skovse
Aktiviteter Elias Helfer
Bar Kenneth Juhl Hansen
Cafe Jorgo A. Larsen
Ungdomslounge Line Philipson
Afslutningsfest Lars Vilhelmsen
Fastaval BrainFood Julie Streit Pilegaard
Fastaval BrainFood Cecilie Juel Greis Fakkelskov
Indkøb Martin Lindhardt
Kiosk Ida Kirstine Jensen
Kiosk Katrine L. Egholm
Opvaskeboss Peter Just Jensen
Morgenmad Jens Peder Nielsen
GDS Nis Haller Baggesen
Trucker Peter Søgaard Rasmussen
Brandvagt Ezekiel No Castor Borg
Dirt Busters Søren Ligaard Hald
Scenarier Simon Steen Hansen
Scenarier Kristian Bach Petersen
Designer-brætspil Bo Thomasen
Designer-brætspil Troels Vastrup
Brætspilscafé Morten Andersen
Warhammer 40K Asbjørn Odsten Boel Christensen
Warhammer 40K Aslak Lynæs Stenkilde
Magic Uffe Jensen
Bazar Jakob Givskud
Spilledere Charles Bo Nielsen
Holdlægningsdomptør Anna Sigrid Pii Aunkilde
Holdlægningsdomptør Tim Slumstrup Aunkilde
Scenarieskrivningskonkurrence Thais Laursen Munk
Brætspilsdesign-konkurrence Andreas Ravn Skovse
Brætspilsdesign-konkurrence Martin Lindhardt
Grafisk design og logo Henrik Maegaard
Spillederbog Lars Kaos Andresen
Spillederbog Claus Raasted
Infoboss Anders Gerlev Hansen
Info Bjarke Thomsen
Info Christian Antonsen
Info Mathias Østrup Jensen
Info Karina Kraft
Info Nynne Brandt
Info Tanja Brøchner-Nielsen
Tilmeldingssystem Kristoffer Mads Sørensen
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen
Kommunikation Simon James Pettitt
Kommunikation Massi Hannula Thorhauge
Webmaster Alex Uth
Presse Claus Raasted
Ottooverdommer Jonas Ellemand
Ottodommer Anne Vinkel
Ottodommer Mads Brynnum
Ottodommer Mikkel Bækgaard
Ottodommer Nynne Søs Rasmussen
Ottodommer Tim Slumstrup Aunkilde
Brætspilsottooverdommer Morten Greis Petersen Fakkelskov
Brætspilsottodommer Rikkelara Nielsen
Brætspilsottodommer Jeanette Pinderup
Brætspilsottodommer Peter Brichs
Brætspilsottodommer Bo Jørgensen
Æresottodommer Jesper Heebøll Arbjørn
Wear Karoline Cleo Lærke Hatting
Wear Liv Lykke Schubert
Otto Channel (TV) Jost L. Hansen
Fastavappen (app) Troels Thylstrup
IT-mama Joan Zenia Juhl Hansen
Spilledere Martin Horn Pedersen
Køkkenansvarlig Astrid Sigaard Andersen
Ottoproduktion Mads Havshøj
Fastaval Family Mads Havshøj
Info Mark Buje Hein Sørensen
Ottofestansvarlig Johannes Busted Vestergaard
Otto Channel (TV) Tora de Boer
Otto Channel (TV) Natascha Lerche-Jensen
Fastaval ungdom Tanja Brøchner-Nielsen

Trivia:



Indsend rettelser for denne side