Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

In English
Log ind [via Facebook]

Fastaval (2015)

Pil: forrige Pil: næste
Fastaval

Sted: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Dato: 1. - 5. april 2015

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Ole Sørensen

Ottodommere: Klaus Meier Olsen (overdommer), Nynne Søs Rasmussen, René Toft, Asbjørn Olsen, Simon Steen Hansen, Tina Arbjørn

Brætspilsottodommere: Rikkelara Nielsen (overdommer), Andreas Ravn Skovse, Jakob Givskud, Troels Rohde Hansen, Jeanette Pinderup

Æresotto-dommere: Jesper Heebøll Arbjørn, Lars Andresen, Kristoffer Rudkjær, Gaffa Brandt, Nina Runa Essendrop og Anna Sigrid Pii Svane

Scenarier:

33 scenarier, heraf 30 nye, 2 reruns og 1 aflyst
DownloadPremiereAfstandMorten Jaeger 
DownloadPremiereAnd I Lost My Fangs …Karoline Cleo Lærke Hatting 
DownloadPremiereAugustas skyggeKristoffer Rudkjær 
DownloadPremiereBrasst IssinnElias Helfer 
DownloadPremiereChristmas on the MoonMichael MørkHjemmebrygget d6
DownloadPremiereDu drømmerHelene Willer Piironen
Jakob Ponsgård
 
DownloadPremiereDunsains børnTroels Ken PedersenApocalypse World (mekanik baseret på)
PremiereDæmonerRasmus Høgdall Mølgaard
Jonas Trier
 
DownloadPremiereDødbringende vingerKamilla Brichs
Peter Brichs
Thorvald Stauning hack
DownloadPremiereForryktJeppe Bergmann Hamming
Maria Bergmann Hamming
 
DownloadPremiereFortællinger fra fem faldne rigerTobias Demediuk Bindslet
Peter Brichs
Mads Egedal Kirchhoff
Jacob V. Nielsen
Troels Ken Pedersen
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Niels Ladefoged Rasmussen
 
DownloadPremiereGroteskMads Brynnum 
DownloadPremiereHinterlandet: Det oversvømmede tempelMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
DownloadPremiereHinterlandet: Dragedræberens gravKamilla Brichs
Peter Brichs
Cecilie Juel Greis Fakkelskov
Elias Helfer
Ryan Rohde Hougaard
Henrik Krøjmand
Thomas Mørch
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Kristoffer Mads Sørensen
Erik Warming
Hinterlandet
DownloadPremiereHinterlandet: Dragens redeMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
DownloadPremiereHistorier fra sanatorietTim Slumstrup Aunkilde 
DownloadPremiereHope Was the Last Thing in the BoxBrand Robins 
DownloadPremiereHvor er alle drømmene vi drømte?Emma Greve 
DownloadPremiereI en galakse i nærheden...Anne Vinter Ratzer 
DownloadPremiereIsabelleLars Kaos AndresenVampire: The Masquerade (forsimplet)
PremiereKomme dit rigeLouise Floor Frellsen
Louis Martinus Kehlet
 
PremiereMana BurnPiotr Duda-Dziewierz
Claus Raasted
 
DownloadRe-runMønsterprotektoraterMoyra Turkington 
AflystReshapedKatarina Bozanic 
DownloadPremiereRumAnn Kristine Eriksen 
DownloadPremiereSargasso: Clios døtreMorten Greis Petersen Fakkelskov 
PremiereSix Months, Three DaysJames Stuart
Sara Williamson
 
Re-runSolvangRasmus Alexander Krzesinski
Nickie Kühnel
 
DownloadPremiereStanniol og fordommeLasse Arnsdorf Pedersen
Jakob Kjær Zimmermann
 
PremiereTeddy Says HideDanny Meyer Wilson 
PremiereThe Long OrbitRachel E.S. WaltonApocalypse World (powered by)
DownloadPremiereThings That Happen to Other PeopleTor Kjetil Edland 
DownloadPremiereThis MiracleNick Fortugno
Lizzie Stark
 

Brætspil:

16 brætspil, heraf 11 nye og 5 aflyste
PremiereAnd then the sky turned darkMartin Bødker Enghoff 
AflystArctic EmpireTuk Bredsdorff
Niels Pugholm
 
AflystBlacksadHans Peter Spang Hartsteen 
PremiereBrave Pirates - (Det store Kup)Thomas Laursen
Kåre Storgaard
Steen Thomsen
 
PremiereBurning RomeEmil Larsen 
PremiereConquest of ZaborJens Thorup Rasmussen 
PremiereFallout – Rise of the TribesMads Brynnum 
PremiereFog of LoveJacob D. Jaskov 
PremiereHivemindKasper Lapp 
PremiereMagusNathan Hook 
PremiereMonster MunchOtto Plantener Jensen 
AflystRogue StoryRasmus Nord Jørgensen
Thomas Kjølby Laursen
Kåre Storgaard
Steen Thomsen
 
AflystRumbleUffe Thorsen 
PremiereSneglefartMorten Weilbach 
AflystTen Thousand ThingsFilip Kevely 
PremiereUnwantedJeppe Norsker 

Arrangører:

General Ole Sørensen
Ottooverdommer Klaus Meier Olsen
Ottodommer Nynne Søs Rasmussen
Ottodommer René Toft
Ottodommer Asbjørn Olsen
Ottodommer Simon Steen Hansen
Ottodommer Tina Heebøll Arbjørn
Brætspilsottooverdommer Rikkelara Nielsen
Brætspilsottodommer Andreas Ravn Skovse
Brætspilsottodommer Jakob Givskud
Brætspilsottodommer Troels Rohde Hansen
Brætspilsottodommer Jeanette Pinderup
Æresottodommer Jesper Heebøll Arbjørn
Æresottodommer Lars Kaos Andresen
Æresottodommer Kristoffer Rudkjær
Æresottodommer Gaffa Brandt
Æresottodommer Nina Runa Essendrop
Æresottodommer Anna Sigrid Pii Aunkilde
Bunker, HR Bo Thomasen
IT og database Peter Lind
Service Henrik Krøjmand
Indkøb Martin Lindhardt
Aktiviteter Elias Helfer
Bar Kenneth Juhl Hansen
Cafe Pia Frederiksen
Ungdomslounge Line Philipson
Afslutningsfest Lars Vilhelmsen
Fastaval BrainFood Cecilie Juel Greis Fakkelskov
Kiosk Ida Kirstine Jensen
Kiosk Katrine L. Egholm
Opvaskeboss Peter Just Jensen
Morgenmad Jens Peder Nielsen
GDS Anne Serup Grove
Trucker Peter Søgaard Rasmussen
Dirt Busters Søren Ligaard Hald
Scenarier Marie Wolfsberg Oscilowski
Scenarier Troels Ken Pedersen
Designer-brætspil Mads Havshøj
Designer-brætspil Rasmus Ragnvald Olofsson
Brætspilscafé Morten Andersen
Warhammer 40K Asbjørn Odsten Boel Christensen
Warhammer 40K Aslak Lynæs Stenkilde
Magic Olaf Johansen
Spilledere Martin Horn Pedersen
Spilledere Edin Janković Šumar
Holdlægningsdomptør Simon Steen Hansen
Holdlægningsdomptør Martin Lindhardt
Grafisk design og logo Henrik Maegaard
Infoboss Anders Gerlev Hansen
Info Bjarke Thomsen
Info Christian Antonsen
Info Mathias Østrup Jensen
Info Karina Kraft
Info Nynne Brandt
Info Tanja Brøchner-Nielsen
Info Frederik Rungø Johansen
Tilmeldingssystem Kristoffer Mads Sørensen
Fastavappen (app) Troels Thylstrup
Kommunikation Peter Brichs
Kommunikation Anna Emilie Groth
Kommunikation Elias Helfer
Webmaster Alex Uth
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen
Otto Channel (TV) Jost L. Hansen
Otto Channel (TV) Natascha Lerche-Jensen
Otto Channel (TV) Tora de Boer
Otto Channel (TV) Joachim Dittman Jepsen
Otto Channel (TV) René Bokær
Otto Channel (TV) Gustav Eliasson
Otto Channel (TV) Mai Hedegaard
Otto Channel (TV) Jonathan Vesth
Otto Channel (TV) Mette Carlsen
Otto Channel (TV) Danni Christensen
Brandvagt Ezekiel No Castor Borg
Brandvagt Michael Mørk
Brandvagt Mikkel Justesen
Brandvagt Jakob Spicker
Brandvagt Maria Føns Dissing
Brandvagt Asbjørn Lassen
Brandvagt Anne Vajnø Jeppesen
Brandvagt Magnus Kjær Jørgensen
Brandvagt Joan Ladekjær Jørgensen
Brandvagt Jeppe Fiig
Fastaval Junior Mette Finderup
Fastaval Junior Maya Krone
Køkkenansvarlig Astrid Sigaard Andersen
Ottoproduktion Mads Havshøj
Holdlægning Anders Frost Bertelsen
Info Mark Buje Hein Sørensen

Trivia:

Links:

Facebook-arrangement for kongressen: https://www.facebook.com/events/295690623969407/



Indsend rettelser for denne side