Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

In English

Priser
Log ind [via Facebook]

Fastaval (2013)

Pil: forrige Pil: næste

Sted: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Dato: 27. - 31. marts 2013

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Klaus Meier

Ottodommere: Jesper Heebøll Arbjørn (overdommer), Lars Andresen, Johanne Arbirk Wenstrup, Jonas Ellemand, Kristoffer Rudkjær, Marie Holm-Andersen

Brætspilsottodommere: Bo Jørgensen (Juryformand), Rasmus Ragnvald Olofsson, Peter Brichs, Asger Sams Granerud

Æresgæst: Vincent Baker

Download:

PDF Æresgæst (0,3 MB)

Scenarier:

45 scenarier, heraf 39 nye, 5 reruns og 1 aflyst
💾 Bamsers modSimon James PettittSystemløst
💾 BidtTerese Damhøj Andersen
Mette Markert
 
Cirkus uden grænserDanny Meyer Wilson 
De gamles hjemFrederik Berg 
💾DepereoAsbjørn Olsen 
💾 Det sidste eventyrMax Møller 
💾 Dræbersvin 2René Toft 
💾 Dulce et DecorumTroels Ken Pedersen 
💾 En dag på kontoretPiotr Zbigniew 
En forelskelseRasmus Høgdall Mølgaard 
💾 Er du OK?Stefan Skriver Lægteskov 
🗙Fleggaard tur/returKasper Mosekjær 
💾 ForsmåelseMads Brynnum 
HinterlandetMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet kørt som HelCon
Hinterlandet: Alkymistens gravMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: BadeanstaltenRyan Rohde Hougaard
Thomas Mørch
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Hinterlandet
Hinterlandet: De udstødre gobliners hulerMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Den lysende brøndNis Haller BaggesenHinterlandet
Hinterlandet: Dødekongens katakombeMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Dødekongens løjtnantMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Dødningenes gravkammerMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Goblin GarnisonerneMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Højen med de mange døreMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: OrkfæstningenMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Paladsets kældreMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Solkongens gravKamilla Brichs
Peter Brichs
Hinterlandet
Hyakumonogatari KaidankaiJulia Ellingboe 
💾 Jonas Hjorts Fantasy GangsterJohannes Busted Vestergaard 
Kampen om EvighedenDaniel Benjamin Bjørn Clausen
Kasper Viborg Nielsen
 
Klip en Hæl og Hug en TåMichael Sonne-Jørgensen 
💾 NaboerneJonas Arboe Harild 
💾 Operation H.A.S.T.E.Ryan Rohde HougaardParanoia Hjemmelavet
💾 PlexiglasMorten Jaeger 
💾 SarabandeJeppe Bergmann Hamming
Maria Bergmann Hamming
Live
Skabt For HinandenOliver Nøglebæk 
SuldrupMikkel Bækgaard 
Søn af LandetSanne Harder 
💾 TabetPeter Fallesen 
The CurseLizzie Stark 
The Posthuman's ProgressEvan Torner 
💾Theatre of the OppressedMalik HyltoftLive
💾 Thorvald Stauning – VarulvejægerKristian Bach PetersenEget system
💾 Ud Over DigMarie Wolfsberg Oscilowski 
💾 Vampires vs. ZombiesJesper Stein Sandal 
💾 VéloJonas Sanberg Jensen
Thor Fejerskov Jensen
 

Brætspil:

15 brætspil, heraf 11 nye og 4 aflyste
1244: The Fall of MontsegurFrederik J. Jensen 
Adventures in the Old WestOle Steiness 
🗙BattlegroundMorten Hartelius 
Collegia MagnissimaElias Helfer 
🗙Comic ConMarie Krause
Peter Wille
 
DunkelwaldMartin Bødker Enghoff 
🗙Dwarves of WunterbergMax Møller
Anders Skovgaard-Petersen
 
HeirsMorten Andersen
Tina Christensen
Robert Bonde Jensen
Lone Gram Larsen
[...]Troels Vastrup
 
🗙Hot PursuitMorten Lund 
Kroket - a cardboard gameMads Havshøj 
Last standMorten Andersen 
MonsterlandKasper Lapp 
Planet RunAllan Fjord Jacobsen 
Stock BubblesJeppe Norsker 
Windrose IslandHans Lerche 

Priser:

Bedste Formidling

Thorvald Stauning – Varulvejæger [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Tabet [+]
The Curse [+]

Bedste Roller

Suldrup [+]
Det sidste eventyr [+]
Cirkus uden grænser [+]
Depereo [+]
Plexiglas [+]

Bedste Fortælling

Det sidste eventyr [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Søn af Landet [+]
Theatre of the Oppressed [+]

Bedste Virkemidler

Cirkus uden grænser [+]
Suldrup [+]
Plexiglas [+]
Dulce et Decorum [+]
Ud Over Dig [+]

Juryens Specialpris

Depereo [+]
Thorvald Stauning – Varulvejæger [+]
Ud Over Dig [+]
Sarabande [+]
Skabt For Hinanden [+]

Bedste Scenarie

Plexiglas [+]
Forsmåelse [+]
Suldrup [+]
Det sidste eventyr [+]
Søn af Landet [+]

Bedste Spiloplevelse

Suldrup
(Tredjeplads)

Bedste Brætspil

Stock Bubbles [+]
1244: The Fall of Montsegur [+]
Kroket - a cardboard game [+]
Dunkelwald [+]
Heirs [+]

Æresottoen

Jesper Heebøl Arbjørn [+]
Astrid Andersen [+]
Tim Slumstrup Nielsen & Anna Sigrid Pii Svane [+]
Jakob Bavnshøj [+]
Claus Raasted Herløvsen [+]

Den Gyldne Svupper

Tore Vange [+]

Lady

I skyggen af en nørd
Niels' Skygger
(Andenplads)
I skyggen af én NØRD
(Tredjeplads)

Det Gyldne Æg

Magtroulette: Infinite City
Fra vand til land

Arrangører:

General Klaus Meier Olsen
Skyggebaronesse Astrid Sigaard Andersen
Bunker - Økonomi David Thorhauge
Bunker - Unge Andreas Ravn Skovse
Bunker - Skole Mads Havshøj
Bunker - Aktiviteter Tobias Demediuk Bindslet
Bunker - Service Jesper Lindhard
Infoboss Elias Helfer
Info Peter Lind
Info Anne Serup Grove
Info (GDS) Nis Haller Baggesen
Info Sean Geggie
Info Mark Buje Hein Sørensen
Info Jesper Veje Walton Simonsen
Info Bjarke Thomsen
Info Regitse Jensen
Info Erik Warming
Info Anders Gerlev Hansen
Info Julius Larsen Seerup
Info Lena Kikko Siggaard Henriksen
Info Karina Kraft
Info Nynne Brandt
Ottooverdommer Jesper Heebøll Arbjørn
Ottodommer Lars Kaos Andresen
Ottodommer Johanne Schilling
Ottodommer Jonas Ellemand
Ottodommer Kristoffer Rudkjær
Ottodommer Marie Holm-Andersen
Brætspilsottodommer (juryformand) Bo Jørgensen
Brætspilsottodommer Rasmus Ragnvald Olofsson
Brætspilsottodommer Peter Brichs
Brætspilsottodommer Asger Harding Granerud
Otto Channel (TV) Jost L. Hansen
Otto Channel (TV) Mai Hedegaard
Otto Channel (TV) Natascha Lerche-Jensen
Otto Channel (TV) René Bokær
Otto Channel (TV) Tora de Boer
Otto Channel (TV) Charles Bo Nielsen
Morgenmad Jens Peder Nielsen
Opvask, morgen Maj Kondrup
Madudlevering Sven Schiøtte Strandbygaard
Toasthalla Kristoffer Rudkjær
Pandekager Allan Hald
Sandwich Andreas Fjord Larsen
Fastaval BrainFood Julie Streit Pilegaard
Ungdomslounge Tanja Brøchner-Nielsen
Brandvagt Ezekiel No Castor Borg
Brandvagt Mikkel Justesen
Brandvagt Michael Mørk Jensen
Brætspilsansvarlig Bo Thomasen
Brætspilsansvarlig Troels Vastrup
Scenarieansvarlig Kristian Bach Petersen
Scenarieansvarlig Simon Steen Hansen
Ottoproduktion Mads Havshøj
Ottofestansvarlig Johannes Busted Vestergaard
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen
Kommunikation Simon James Pettitt
Lady-dommer og -arrangør Kasper Nørholm
Lady-dommer Malik Hyltoft
Lady-dommer Claus Kliplev Jacobsen
Lady-dommer Thais Laursen Munk
Lady-dommer Michael Sonne-Jørgensen

Trivia:



Indsend rettelser for denne side