Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

In English

Priser
Log ind [via Facebook]
Log ind [via Twitter]

Fastaval (2012)

Pil: forrige Pil: næste

Sted: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Dato: 4. - 8. april 2012

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Bo Thomasen

Otto-dommere: Anders Frost Bertelsen (overdommer), Ida Tjell, Jesper Heebøll Arbjørn, Sanne Harder, Louise Floor Frellsen og Frederik Berg Østergaard.

Brætspilsottodommere: Bo Jørgensen (overdommer), Troels Vastrup, Morten Andersen og Thomas Vigild.

Scenarier:

29 scenarier, heraf 27 nye og 2 reruns
💾 AntiheltElias Helfer 
💾 Apocalypse DrowKristian Bach PetersenSimpelt terningsystem
💾 Bette LiverpoolMikkel Bækgaard 
BødlernePiotr Zbigniew 
💾CrackedAsbjørn OlsenHjemmelavet
CrossroadsPer von Fischer 
💾 Dancing with the ClansAnna Sigrid Pii Aunkilde
Tim Slumstrup Aunkilde
Oliver Nøglebæk
Live Helcon
💾 Den dag døren går opEva Fog 
EftermæletMichael Sonne-Jørgensen 
Elefanter & EventyrereMorten Greis Petersen FakkelskovElefanter & Eventyrere
💾 En Guddommelig UdfordringLasse Blichfeldt Hansen 
En kærlighedshistorieJonas Ellemand
Ida Nilsson
 
💾 EvigMads Egedal Kirchhoff 
Heart's BloodNathan Hook 
Husker du?Morten Jaeger 
💾 Lad verden brændePeter Fallesen 
💾 Lydias begravelseDaniel Benjamin Bjørn Clausen
Peter Cornelius Møller
Jesper Stein Sandal
D&D 4th Edition
Lyst og løgnJonas Arboe Harild 
MetropolisEvan Torner 
💾 Min piges spurvTroels Ken Pedersen 
Narrøve og TidsmaskinerKlaus Meier Olsen 
💾 NazisatankirkecruiseBenjamin Isar Jørgensen
Milton Felice Brambati Lund
Anders Bo Skov
 
💾 SporAlex UthFusion
💾 Summer Lovin’Trine Lise Lindahl
Elin Nilsen
Anna Westerling
 
💾 TilbagefaldMax Møller 
TørkeTim Slumstrup Aunkilde
Oliver Nøglebæk
 
💾 Verdens endeNina Runa Essendrop 
💾Vigilante: Justified Revenge?Kristoffer ApolloHjemmelavet
ZombievalMads Brynnum
Kristoffer Rudkjær
 

Brætspil:

11 brætspil, heraf 10 nye og 1 rerun
[Mental]-FootballAsger Harding Granerud 
Ages of the WorldNikolaj Wendt 
Gods – a Game of Righteous SmitingMads Brynnum 
Hospital RushThomas Kjølby Laursen
Kåre Storgaard
Steen Thomsen
 
💾In Clouds of GloryThomas Greve
Gimle Larsen
 
Keeper of the SealsMarie Krause
Peter S. Wille
 
LoveSickMads Brynnum
Andreas Lieberoth
Nanna Quvang
Sigurd Rubech
 
Siege PerilousMartin Bødker Enghoff 
The Dying MessengerPelle Sølvkjær Christensen 
TPS (Third Person Shooter)Mads Havshøj
Morten Lund
 
Trench WarMorten Brøsted 

Priser:

Bedste Roller

Bette Liverpool [+]
Spor [+]
Lad verden brænde [+]
Nazisatankirkecruise [+]
Verdens ende [+]

Bedste Scenarie

Spor [+]
Bette Liverpool [+]
Tilbagefald [+]
Lad verden brænde [+]
Verdens ende [+]

Bedste Formidling

Tilbagefald [+]
Bette Liverpool [+]
En kærlighedshistorie [+]
Spor [+]
Vigilante: Justified Revenge? [+]

Bedste Fortælling

Lad verden brænde [+]
Spor [+]
Tilbagefald [+]
Husker du? [+]
Lydias begravelse [+]

Bedste Virkemidler

Verdens ende [+]
Narrøve og Tidsmaskiner [+]
Evig [+]
Metropolis [+]
Min piges spurv [+]

Juryens Specialpris

Dancing with the Clans [+]
En kærlighedshistorie [+]
Elefanter & Eventyrere [+]

Publikumsprisen

Lad verden brænde
(Andenplads)
Bette Liverpool
(Tredjeplads)
Min piges spurv
(Fjerdeplads)

Bedste Brætspil

Siege Perilous [+]
TPS (Third Person Shooter) [+]
Hospital Rush [+]
Trench War [+]
Keeper of the Seals [+]

Æresottoen

Klaus Meier & Kristoffer Rudkjær
Jesper Heebøl Arbjørn
Morten Tellefsen
Ezekiel Castor No Borg
Nynne Søs Rasmussen

Den Gyldne Svupper

Matthias Cronjäger og Emil Cronjäger

Lady

Malik Hyltoft [+]
Aaron Vanek
(Andenplads)
Mads Lunau
(Tredjeplads)

Arrangører:

General Bo Thomasen
Skyggebaron Ole Sørensen
Økonomi Søren Parbæk
Service Jesper Lindhard
Bunkermedlem Andreas Ravn Skovse
Skole Mads Havshøj
Indkøbsansvarlig Astrid Sigaard Andersen
Barchef Kenneth Juhl Hansen
Bar Ernst Jensen
Café-fatter in absentia Jorgo A. Larsen
In promptu café-fatter Jakob Ponsgård
Café-mutter Alex Uth
Café Søren Kragh
Café Carsten Andreasen
Café Rasmus Boldt
Café Christian Rolle
Café Oliver Nøglebæk
Ungdomslounge Jeppe Hansen
Ottofest-ansvarlig Johannes Busted Vestergaard
Ottofest-James-ansvarlig Anders Würtz
Ottofest-James-ansvarlig Louise Skriver Lægteskov
Madansvarlig Sven Schiøtte Strandbygaard
Chefkok Rasmus Jørgensen
Kok Elisabeth Nørresø Haase
Morgenmad Jens Peder Nielsen
Opsætningsmad Cheresse Burke
Sandwich Allan Hald
Sandwich Terese Damhøj Andersen
Sandwich Martin Ravnsgaard Jensen
Sandwich Jesper Wøldiche Rahkonen
Opvaskeansvarlig in absentia Helle Løyche
Opvaskeansvarlig in absentia Erik Sonne Georg
In prompty opvaskeansvarlig - morgen Maj Kondrup
In prompty opvaskeansvarlig - aften Lasse Mygind
GDS-ansvarlig Nis Haller Baggesen
Trucker Peter Søgaard Rasmussen
Trucker-padawan Dennis Flemling Hansen
Opsætning/nedtagning Andreas Ravn Skovse
Opsætning/nedtagning Mads Havshøj
El Henrik Krøjmand
Brandvagt Ezekiel No Castor Borg
Brandvagt Mikkel Justesen
Brandvagt Joan Ladekjær Jørgensen
Dirtbusters - Commander Kristoffer Nyrup
Dirtbusters Søren Ligaard Hald
Dirtbusters Lau K. Lauritzen
Scenarieansvarlig + Grind Night Klaus Meier Olsen
Scenarieansvarlig + Grind Night Kristoffer Rudkjær
Brætspilsboss Morten Andersen
Brætspilscafé Rasmus Ragnvald Olofsson
Brætspilscafé Jeanette Pinderup
Brætspilsdesign Troels Vastrup
Magic-turnering Uffe Jensen
Warhammer 40K Aslak Lynæs Stenkilde
Ottoviteter, Bazar Jost L. Hansen
Spilleder-ansvarlig + print Charles Bo Nielsen
Spilleder-ansvarlig-hjælper Edin Janković Šumar
Fastaval Game Reallocation Project Bo Thomasen
Holdlægning Anna Sigrid Pii Aunkilde
Holdlægning Tim Slumstrup Aunkilde
Scenarieskrivningskonkurrence Frederik J. Jensen
International host Frederik J. Jensen
Infoboss Elias Helfer
Info Nis Haller Baggesen
Info Peter Lind
Info, info-fe Anne Serup Grove
Info Anne Skov Bærentsen
Info Bjarke Thomsen
Info Erik Warming
Info Jesper Veje Walton Simonsen
Info Sean Geggie
Info Regitse Jensen
Info Mark Buje Hein Sørensen
Info Arnar Thorsson Kummer
Info Daniel Zaza
Info Troels Rohde Hansen
Info Jakob Thomasen
IT - tilmelding Kristoffer Mads Sørensen
IT - website Lars Nyberg
IT - database m.m. Peter Lind
Overvågning (tema, it) Peter Brodersen
Oppyntning Jonas Rassing
Ottooverdommer Anders Frost Bertelsen
Ottodommer Ida Tjell
Ottodommer Jesper Heebøll Arbjørn
Ottodommer Sanne Harder
Ottodommer Louise Floor Frellsen
Ottodommer Frederik Berg
Brætspilsottooverdommer Bo Jørgensen
Brætspilsottodommer Troels Vastrup
Brætspilsottodommer Morten Andersen
Brætspilsottodommer Thomas Vigild
Æresottodommer Lars Kaos Andresen
Æresottodommer Astrid Sigaard Andersen
Æresottodommer Luisa Carbonelli
Æresottodommer Tina Heebøll Arbjørn
Æresottodommer Peter Brodersen
Propaganda TV Ebbe Valbak
Wear Karoline Cleo Lærke Hatting
Wear Ida Kirstine Jensen
Fundraising, sponsorater, PR Kristian Bach Petersen
Kiosk-mama Sigrid Stenkilde Lynæs
Kiosk-lærling Luca Pristed
Kiosk Emil Refn
Kiosk Rikke Julie Astrup Larsen
Kiosk Laura Gerlev Hansen
Kiosk Mette Holt Andersen
Kiosk Oliver Ethelfeldt
Kiosk Julius Larsen Seerup
Kiosk Maria Petersen
Kiosk Katrine L. Egholm
Ottoproduktion Mads Havshøj
Ottofest-ansvarlig Lars Vilhelmsen
Fotoansvarlig Simon James Pettitt
Lady-dommer Anna Sigrid Pii Aunkilde
Lady-dommer Kasper Nørholm
Lady-dommer Thais Laursen Munk
Lady-dommer Kristoffer Apollo
Ungdomslounge Tanja Brøchner-Nielsen
Kok Kathrine Abel

Trivia:



Indsend rettelser for denne side