Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

In English

Priser
Log ind [via Facebook]

Fastaval - Mad Science (2017)

Pil: forrige Pil: næste
Fastaval - Mad Science

Sted: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Dato: 12. - 16. april 2017

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Astrid Andersen

Download:

PDF Programmet (3,5 MB)

Scenarier:

59 scenarier, heraf 33 nye, 25 reruns og 1 aflyst
💾Premiere... And That's ItSimon James PettittLive
PremiereAkt VSigne Løndahl Hertel 
💾PremiereBag maskenMax Møller
Klaus Meier Olsen
 
💾PremiereBedste vennerLars Kaos Andresen 
PremiereDe hævngerrigeThor Fejerskov Jensen 
💾Deep One DaiquiriLars KrollCall of Cthulhu
PremiereDen skumle doktor i HøjagerMette Finderup 
💾Et hjerte af guldSanne HarderSystemløst
PremiereEt kapløb om SydpolenChristoffer Hoeck 
💾PremiereFarfars NimbusRené ToftSystemløst
From the Tome of Righteous Repose Pathfinder
PremiereGiga Mega Monster Bash!René Toft 
💾PremiereGrundejerforeningenMarie Skouenborg 
💾GuderMads Egedal Kirchhoff 
💾PremiereHeksefeberAnders Frost Bertelsen
Simon Steen Hansen
Kristoffer Rudkjær
 
PremiereHinterlandet: Vanviddets videnskabMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Honor's Echo Pathfinder
💾PremiereHorrordeck - Horror på holodecketFerdinand Brødløs
Denise Brødløs Færge
 
House of Harmonious Wisdom Pathfinder
Hrethnar’s Throne Pathfinder
💾Højt under solenJacob Schmidt-Madsen 
PremiereI Will Know My NameBrand Robins 
PremiereImmunpatruljenSigne Bech SørensenSystemløst
PremiereJunior nanospil – På eventyrMads Egedal Kirchhoff
Terese M. O. Nielsen
Asbjørn Olsen
Troels Ken Pedersen
 
PremiereJuniorpokemon: Vejen til TinbyRyan Rohde Hougaard 
💾KongemordMikkel BækgaardSystemløst
💾PremiereKup i klosteretThomas Jakobsen 
💾PremiereLængslernes husTor Kjetil Edland
Danny Meyer Wilson
 
PremiereMagiskolen RothfussMartin Svendsen
Johannes Busted Vestergaard
 
Maja vil døCecilie Juel Greis Fakkelskov 
💾PremiereMars to StayFrederik J. JensenApocalypse World Powered by the Apocalypse
💾PremiereMidsommerMikkel Bækgaard 
💾PremiereOlsen Banden for evigtElias Helfer 
Outpost Live
💾PaninaroOliver Nøglebæk
Kristian Bach Petersen
 
PremierePirates of Zabor III – The Temple of T’aJens Thorup Rasmussen 
Portent’s Peril Pathfinder
💾Reservoir ElvesKristian Bach PetersenD&D 3.5
PremiereRosenstrasseJessica Hammer
Moyra Turkington
 
💾PremiereSexcraftTor Kjetil Edland
Frida Sofie Jansen
 
PremiereSkårJeppe Nybo Jørgensen 
💾PremiereSmå problemerJesper Stein SandalD&D 5th Edition
💾PremiereStarship Troopers: En ny fjendeMads Brynnum 
PremiereThe BoilerJackson Tegu 
The Confirmation Pathfinder
The Consortium Compact Pathfinder
PremiereThe PillFrederik Berg 
The Silverhex Chronicles Pathfinder
🗙The Story of Jamie Fame FlameKaroline Cleo Lærke Hatting 
The Twisted Circle Pathfinder
To Seal the Shadow Pathfinder
💾TvivlFredrik Axelzon
Tobias Wrigstad
Jeepform
Tyranny of Winds, Part 1: The Sandstorm Prophecy Pathfinder
Tyranny of Winds, Part 2: Secrets of the Endless Sky Pathfinder
Tyranny of Winds, Part 3: Caught in the Eclipse Pathfinder
PremiereUnder frie stjernerLouise Floor Frellsen
Louis Martinus Kehlet
Systemløst
Ungrounded But Unbroken Pathfinder
💾PremiereVinterulveneKristian Bach Petersen 
Ward Asunder Pathfinder

Brætspil:

14 brætspil, heraf 12 nye og 2 aflyste
PremiereAlcubierreMorten Barklund 
PremiereArchitects of RealityMorten Brøsted 
🗙Battle Race ManagerMads Havshøj
Martin Lindhardt
 
PremiereClaim to FameMorten Jaeger
Rasmus Høgdall Mølgaard
 
🗙DIYSPYChristy Dena 
PremiereDværge og DiamanterSofie Støvelbæk 
PremiereHoliday ResortKåre Storgaard 
PremiereKingmakerKåre Torndahl Kjær 
PremiereLe Mans Team ManagerMorten Lund 
PremierePizza DeliveryLars Wagner Hansen 
PremiereRagnarokSven Schiøtte Strandbygaard 
PremiereSkycitiesAllan Kirkeby 
PremiereSnake ShadowsJeppe Norsker 
PremiereZMads Brynnum 

Priser:

Æresottoen

René Bokær [+]
Fastaval Junior (Maya Krone og Mette Finderup) [+]
Andreas Ravn Skovse [+]
Designerbrætspil (Troels Vastrup og Bo Thomasen) [+]
Bjarke Pedersen & Johanna Koljonen [+]

Bedste Innovation

Z [+]
Kingmaker [+]
Ragnarok [+]

Bedste Brætspil

Z [+]
Dværge og Diamanter [+]
Skycities [+]

Bedste Scenarie

Grundejerforeningen [+]
The Boiler [+]
Heksefeber [+]
Længslernes hus [+]
De hævngerrige [+]

Bedste Virkemidler

Længslernes hus [+]
Grundejerforeningen [+]
De hævngerrige [+]
Sexcraft [+]
Vinterulvene [+]

Bedste Formidling

Heksefeber [+]
Bedste venner [+]
Længslernes hus [+]
Midsommer [+]
Vinterulvene [+]

Bedste Roller

Grundejerforeningen [+]
Bedste venner [+]
Heksefeber [+]
I Will Know My Name [+]
Olsen Banden for evigt [+]

Bedste Fortælling

The Boiler [+]
Grundejerforeningen [+]
Længslernes hus [+]
Mars to Stay [+]
Rosenstrasse [+]

Specialprisen

Under frie stjerner [+]
Akt V [+]
Farfars Nimbus [+]
I Will Know My Name [+]

Den Gyldne Svupper

Martin Klokmose [+]
Østerskov Efterskole [+]
Emil Drevs [+]

Lady

Do Electric Clowns Dream of …

Game Rush

Goblins and Gunpowder
Supernova: Planet Builder
(andenpræmie)

Deltagernes Pris

Heksefeber
(Førsteplads)
Længslernes hus
(Delt andenplads)
Vinterulvene
(Delt andenplads)
De hævngerrige
(Tredjeplads)

Arrangører:

General Astrid Sigaard Andersen
Ottooverdommer Asbjørn Olsen
Ottodommer Jakob Ponsgård
Ottodommer Kristoffer Apollo
Ottodommer Marie Wolfsberg Oscilowski
Ottodommer Ann Kristine Eriksen
Ottodommer Stefan Skriver Lægteskov
Scenarieansvarlig Anders Frost Bertelsen
Scenarieansvarlig Tina Heebøll Arbjørn
Brætspilsansvarlig Rasmus Ragnvald Olofsson
Brætspilsansvarlig Max Møller
Aktivitetsansvarlig Simon Steen Hansen
Service og logistik Martin Lindhardt
Service og logistik Kristoffer Nyrup
Infoboss Anders Gerlev Hansen
Kommunikation Peter Brichs
Skyggegeneral Charles Bo Nielsen
Webredaktør Johannes Busted Vestergaard
Øvrige aktiviteter Simon James Pettitt
PDF-program Lars Kaos Andresen
Spillederansvarlig Martin Horn Pedersen
Cafe Peter Fallesen
Fastaval Junior Mette Finderup
Fastaval Junior Maya Krone
Æresottooverdommer Simon James Pettitt
Æresottodommer Emma Greve
Æresottodommer Sofie Støvelbæk
Æresottodommer Anne Serup Grove
Æresottodommer Nina Runa Essendrop
Æresottodommer Alex Uth
Holdlægning Anders Frost Bertelsen
Tilmelding Kristoffer Mads Sørensen
Brætspilsottooverdommer Jakob Givskud
Brætspilsottodommer Bo Thomasen
Brætspilsottodommer Uffe Thorsen
Brætspilsottodommer Mette Markert
Brætspilsottodommer Elias Helfer
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen

Links:

Fastavals hjemmeside: http://www.fastaval.dk/
Facebook-begivenhed for kongressen: https://www.facebook.com/events/1869563193280843/



Indsend rettelser for denne side