Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

In English

Priser
Log ind [via Facebook]
Log ind [via Twitter]

Fastaval (2016)

Pil: forrige Pil: næste
Fastaval

Sted: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Dato: 23. - 27. marts 2016

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Astrid Andersen

Tema: Tilbage til 80'erne

Æresgæst: Jackson Tegu

Download:

PDF Program (1,8 MB)

Scenarier:

67 scenarier, heraf 35 nye, 30 reruns og 2 aflyste
💾 "Heroes"Mo Holkar 
#FeminismMuriel Algayres
Frederik Berg
Emily Care Boss
[…]Sarah Bowman
Misha Bushyager
Baptiste Cazes
Rowan Cota
Tora de Boer
Karin Edman
Julia Ellingboe
Ann Kristine Eriksen
Katrin Førde
Kajsa Greger
Laura Guedes
Elsa Helin
Kat Jones
Kaisa Kangas
Dominika Kovacova
Frida Karlsson Lindgren
Kira Magrann
Jason Morningstar
Elin Nilsen
Siri Sandquist
Laura Simpson
Lizzie Stark
Sofia Stenler
Agata Świstak
Leïla Teteau-Surel
Cathriona Tobin
Evan Torner
Moyra Turkington
Susanne Vejdemo
Livia von Sucro
Anna Westerling
Tobias Wrigstad
 
600Jonas Trier 
💾 Avanceret gruppeterapiEdin Janković Šumar 
💾 Byen og bæstetMikkel BækgaardSystemløst
Captive in Crystal Pathfinder
CULTSimon Steen Hansen 
💾Da CapoJacob Schmidt-Madsen 
Dancing Across the UniverseAaron VanekSonglines
💾 Death of a PlaywrightElias Helfer 
💾 Deep One DaiquiriLars KrollCall of Cthulhu
💾Den uendelige, tomme byMads Egedal Kirchhoff 
Det' bare JohnnyAnne Vinkel 
Diego AmadeusMorten Jaeger 
DobbeltbindingMorten JaegerSystemløst semilive
DrillehobbitterJohannes Busted Vestergaard 
💾 Eden i havenLasse Arnsdorf Pedersen 
En (slags) kærlighedshistorieMads Brynnum
Jonas Ellemand
 
Eye of the BeholderMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Faithless and Forgotten, Part 1: Let Bygones Be Pathfinder
Faithless and Forgotten, Part 2: Lost Colony of Taldor Pathfinder
💾FelicideLasse Blichfeldt Hansen 
Fladlandssagaen Live
Forest GhostsJackson TeguLive
Frankenstein's CreaturesGraham Walmsley 
💾 GargantuanTroels Ken Pedersen 
Glitch IterationJackson Tegu 
Greven og dragenSebastian Odsgaard Kristensen
Benjamin Odgaard Mikkelsen
D&D 5th Edition
Hinterlandet: Dragen vågnerMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Dragen vågner - Byen, der sankMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Dragen vågner - Den gyldne håndTore Bro
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Hinterlandet
Hinterlandet: Dragen vågner - Den syngende vinds tempelMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Dragen vågner - Porten til DrømmerigetMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
Hinterlandet: Dragen vågner - Tårnet i skovenMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
💾 I Don't Like MondaysAnn Kristine Eriksen 
💾I mit stedTerese M. O. Nielsen 
💾 Indtil vi finder hamAnders Troelsen
Rasmus Troelsen
Systemløst
💾 Legenderne om KamelotLouise Floor Frellsen
Johanne Schilling
 
💾Når den sidste sol dørMads Egedal Kirchhoff 
Old FriendsOle Peder Giæver
Jason Morningstar
 
Ond dødLars Kaos Andresen 
Outpost Live
💾Paladins lampeKristoffer Apollo
Christian Savioli
Systemløst
💾PaninaroOliver Nøglebæk
Kristian Bach Petersen
 
PastwatchDenise Brødløs Færge 
Piraterne fra Zabor: Byen under bølgerneJens Thorup Rasmussen 
Prinsessen og dragenAnne Vinter Ratzer 
💾 På røven i MarienburgKristian Bach Petersen 
💾 Qivittoq│FjeldgængerRené Toft 
See Me NowLiz Gorinsky
Sara Williamson
 
Skridt for skridtMikkel Bækgaard 
Socialismo y MuerteJorgo A. Larsen 
💾 TestamentetLars Kaos AndresenSystemløst
Thank You KindlyJackson Tegu 
The Blakros Connection Pathfinder
The Bronze House Reprisal Pathfinder
The Consortium Compact Pathfinder
The Deepmarket Deception Pathfinder
The Intrepid Seven: A Space Colony Diary of a SeptadJacqueline Bryk
Evan Torner
 
The Silverhex Chronicles Pathfinder
💾Trigger WarningOliver Nøglebæk 
💾 Udsigten fra SprogøMarie Skouenborg 
💾Under regnbuenNina Runa Essendrop 
💾Vil du se vores klamme zombie?Jesper Stein Sandal 
💾WerwolfRené Toft 
Wong Feis kroMorten Greis Petersen FakkelskovKineserier
💾 YOLOLasse Blichfeldt Hansen 

Brætspil:

20 brætspil, heraf 15 nye og 5 aflyste
A Dishonest AdventureJonas Boel
Sarah Iversen Damm
Stefan Nordborg Eriksen
Christian Kajsing
 
Air Traffic ControlMorten Lund 
BattlegroundMorten Hartelius 
Blades, Bows & FireballsAllan Kirkeby 
Box OfficeMax Møller 
Café LifeKåre Storgaard 
Care & LoveThomas Felding
Asbjørn Olsen
 
Counter DefenseJens Christian von Holck 
Dværgekongens Nye RustningSven Schiøtte Strandbygaard 
Grand Theft OttoPeter Brodersen 
Heroes of the Burning SunsEmil Larsen 
Ia! Ia!Martin Bødker Enghoff 
Jumping FrogLars Wagner Hansen 
Kosmonauter i KriseMorten Brøsted 
MidsummerNathan Hook 
MotherHåkan Almer 
OrbitTroels Vastrup 
Pax SolarisJohannes Følsgaard 
Stick StackMads Havshøj
Kåre Torndahl Kjær
 
StrandedPer Alexander Bruhn 

Priser:

Æresottoen

Simon James Pettitt [+]
Anna Westerling [+]
Peter Lind [+]
Ida Kirstine Jensen [+]
Anders Berner [+]

Bedste Innovation

Kosmonauter i Krise [+]
Mother [+]
Air Traffic Control [+]
Counter Defense [+]
Stick Stack [+]

Bedste Brætspil

Mother [+]
Jumping Frog [+]
Midsummer [+]
Orbit [+]
Kosmonauter i Krise [+]

Bedste Scenarie

Indtil vi finder ham [+]
I Don't Like Mondays [+]
Qivittoq│Fjeldgænger [+]
Testamentet [+]
På røven i Marienburg [+]

Bedste Fortælling

Indtil vi finder ham [+]
Qivittoq│Fjeldgænger [+]
Byen og bæstet [+]
Testamentet [+]
På røven i Marienburg [+]

Bedste Formidling

Testamentet [+]
I Don't Like Mondays [+]
Old Friends [+]
Indtil vi finder ham [+]
På røven i Marienburg [+]

Bedste Roller

Testamentet [+]
Old Friends [+]
Den uendelige, tomme by [+]
Diego Amadeus [+]
Indtil vi finder ham [+]

Specialprisen

Gargantuan [+]
Frankenstein's Creatures [+]
Trigger Warning [+]
Udsigten fra Sprogø [+]

Bedste Virkemidler

På røven i Marienburg [+]
I Don't Like Mondays [+]
Old Friends [+]
Socialismo y Muerte [+]
Indtil vi finder ham [+]

Deltagernes Pris

Testamentet
(Tredjeplads)

Den Gyldne Svupper

Frank Oksanen [+]
Marcus Pedersen [+]
Kenneth Brylov [+]
Jonathan Jung Johanson [+]

Det Gyldne Æg

Kejserens nye Hatte

Arrangører:

General Astrid Sigaard Andersen
Otto Channel Jost L. Hansen
Ottooverdommer Klaus Meier Olsen
Ottodommer Maria Bergmann Hamming
Ottodommer Asbjørn Olsen
Ottodommer Tina Heebøll Arbjørn
Ottodommer Nynne Søs Rasmussen
Ottodommer Niels Jensen
Æresottooverdommer Claus Raasted
Scenarieansvarlig Marie Wolfsberg Oscilowski
Scenarieansvarlig Troels Ken Pedersen
Aktiviteter + Holdlægning Simon Steen Hansen
Fastaval Reallocation Bo Thomasen
Spillederansvarlig Martin Horn Pedersen
Holdlægning + Æresgæstansvarlig Anders Frost Bertelsen
Ottoproduktion Sigrid Stenkilde Lynæs
Brætspilsdesign Mads Havshøj
Brætspilsdesign Rasmus Ragnvald Olofsson
Brætspilsboss Morten Andersen
Infoboss Anders Gerlev Hansen
Service Kristoffer Nyrup
Lokation Ole Sørensen
Kommunikation Peter Brichs
IT Peter Lind
Cafémutter + økonomi Pia Frederiksen
Infonaut Bjarke Thomsen
Infonaut Christian Antonsen
Infonaut Mark Buje Hein Sørensen
Infonaut Mathias "Heltehår" Østrup Jensen
Infonaut Regitse Jensen
Infonaut Tanja Brøchner-Nielsen
Wear Sune August Larsen
Webredaktør Alex Uth
Grafisk design (art lead) Henrik Maegaard
Grafiker Denise Brødløs Færge
Tilmelding, udvikling Kristoffer Mads Sørensen
PDF-program Lars Kaos Andresen
Database, udvikling Peter Lind
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen
App, android Troels Thylstrup
App, Windows phone Emil Refn
App, Windows phone Sune Larsen
App, iOS Peter Lind
Områdeleder Peter Lind
Kioskansvarlig Henrik Thorndal
Kioskansvarlig Ida Kirstine Jensen
Granee Trucker Lorda Jesper Lindhard
Lokation, opsætning Benjamin Willy Engel-Andreasen
Lokation, opsætning Jonas Rassing
Loungepersonale Line Philipson
Loungepersonale Sandra Hickl
Barchef Jacob Hansen
Barvagt Per Frederiksen
Ungdomsskoleansvarlig Line Philipson
International kontakt Cheresse Burke
Butiksansvarlig Poul Thomsen
Indkøbsansvarlig Martin Lindhardt
Indkøbsføl Kamilla Brichs
Evaluering Camilla Hollesen
Ottoproduktion Sigrid Stenkilde Lynæs
Spillederansvarlig-hjælper Edin Janković Šumar
Brætspilsottooverdommer Andreas Ravn Skovse
Brætspilsottodommer Elias Helfer
Brætspilsottodommer Bo Thomasen
Brætspilsottodommer Jakob Givskud
Brætspilsottodommer Kasper Lapp
Infonaut Mikkel Overgaard Nielsen
Skyggegeneral Charles Bo Nielsen
Infonaut Casper Skyum Høgh
Infonaut Jonas Glad
Infonaut Nynne Johanne Bruun Brandt
Infonaut Rebecca Møller Alkjær
Infonaut Julius Larsen Seerup
Infonaut Christian Ursell-Smith
Infonaut Lærke Niemann Flott Jespersen
Infonaut Karen Bech
Infonaut Frederik Rungø Johansen
Infonaut Kiara Mai Cederfeldt Mendes
Ottofestansvarlig Johannes Busted Vestergaard
Otto Channel Natascha Lerche-Jensen
Otto Channel René Bokær
Otto Channel Tora de Boer
Otto Channel Mai Hedegaard
Otto Channel Joachim Dittman Jepsen
Otto Channel Danni Christensen
Otto Channel Jonathan "Owen" Vesth
Otto Channel Gustav Eliasson
Otto Channel Hans Christian Skaarup
Otto Channel Frederik Nissen
Den store Bazar Simon James Pettitt
Fastaval Junior Mette Finderup
Fastaval Junior Maya Krone
Cafe Luciano Foschi
Cafe Peter Fallesen

Links:

Fastavals hjemmeside: http://www.fastaval.dk/
Begivenhed på Facebook: https://www.facebook.com/events/1695000794068527/



Indsend rettelser for denne side