Alexandria

Hjälp oss: Att-göra
Skicka in rättelser

Sök efter spel
Etiketter
Alexandria i siffror

Kalender
Bloggflöden
Priser
Jost-spelet

Kontakta oss
Integritetspolicy
Logga in:
Välj språk:

dadeennbsv

Fastaval (2008)

Fastaval

Plats: Tranbjerg Skole, Århus, Danmark
Datum: 19. - 23. mars 2008

Del av: Fastaval

Om konventet:

General: Jesper Wøldiche

Ad hoc-reservegeneral: Mette Markert

Otto-panelet: Kristoffer Apollo (overdommer), Alex Uth, Anders Frost Bertelsen, Johannes Busted Larsen, Rene Kragh Pedersen

Ladda ned

PDF Spilleder-kompendium [danska] (1,7 MB)
PDF Spiller-kompendium [danska] (4,3 MB)

Scenarion:

💾 A Day in the Life Mikkel Bækgaard Systemløst
Babelskygger Michael Erik Næsby
💾 Beat City Thais Laursen Munk Systemløst
De små ting Jonas Ellemand Spillederløst indie-inspireret fortællesystem
De sultne Matthijs Holter Spillederløst hjemmelavet indie-inspireret
💾 Det hemmelige selskab Lars Kaos Andresen Systemløst (eget system)
Et eksperiment i valg Jakob Clausen Systemløst
Et portræt i blod Louise Hammerbak
Christina Vedel-Smith
LARP
Felicias fortælling Sanne Harder Systemløst
💾 Før høsten Klaus Meier Olsen
Jonas Trier
Fusion Systemløst
💾 Højt under solen Jacob Schmidt-Madsen
💾 K3M1 Mike Ditlevsen
Morten Jaeger
Jeppe Norsker
Hjemmelavet
💾 Kompasset Stefan Skriver Lægteskov Systemløst
💾 Kvinden, der var Peter Fallesen
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Hjemmelavet
💾 Løgstør Mikkel Bækgaard Systemløst
💾 Memoratoriet: Det rare sted Morten Greis Petersen Fakkelskov
Monica Hjort Traxl
LARP
Memories of Sanity Christian Nislev Systemløst
💾 Monstre Simon Steen Hansen Systemløst
Montsegur 1244 Frederik J. Jensen Montsegur 1244
💾 Nantonaku Manga Malik Hyltoft Systemløst med terninger
💾 Några föds, några dör Martin Rother-Schirren
Tobias Wrigstad
Jeepform
💾 Requiem Martin Kleszez Henriksen
Jemima Jansfort
Hjemmelavet
💾 Skæbnespil Mads Brynnum Hjemmebrygget spil
💾 Stormen Jeppe Bergmann Hamming
Maria Bergmann Hamming
Jonas Sanberg Ljungdalh
LARP
💾 Superheroes 3 Kristoffer Apollo
Sebastian Flamant
Mutants & Masterminds
💾 Tante Trudes testamente Jesper Stein Sandal Hjemmelavet
💾 Tillfälligt avbrott Fredrik Axelzon
Per Wetterstrand
Tobias Wrigstad
Jeepform
To alen ... – Et skæbnemøde på Dimis Prime Troels Rohde Hansen Star Wars Saga Edition
💾 Tricolor d'Amour Ivajlo Holm-Jensen
Malik Hyltoft
Kenneth Mikkelsen
Systemløst
💾 Ønskeøen Simon James Pettitt Hjemmelavet

Priser:

Bedste Formidling

Løgstør [+]
K3M1 [+]
Felicias fortælling [+]
Før høsten [+]
Monstre [+]

Juryens Specialpris

Løgstør [+]

Bedste Virkemidler

Tillfälligt avbrott [+]
K3M1 [+]
Løgstør [+]
Montsegur 1244 [+]
Skæbnespil [+]

Bedste Roller

Felicias fortælling [+]
Løgstør [+]
Før høsten [+]
Monstre [+]
Ønskeøen [+]

Publikumsprisen

Felicias fortælling [+]
Tricolor d'Amour [+]
(Andenplads)
Kompasset [+]
(Tredjeplads)

Bedste Scenarie

Før høsten [+]
K3M1 [+]
Løgstør [+]
Tillfälligt avbrott [+]
Felicias fortælling [+]

Bedste Fortælling

Monstre [+]
K3M1 [+]
Felicias fortælling [+]
Før høsten [+]
Kvinden, der var [+]

Æresottoen

Brian Rasmussen
Jakob Bavnshøj
Martin Svendsen
Ole Sørensen
Frederik Berg
Max Møller

Den Gyldne Svupper

Daniel Benjamin Clausen [+]

Arrangörer

180 min arrangør (scenarieskrivningskonkurrence) Simon James Pettitt
Ad hoc-reservegeneral Mette Markert
Bunker Katrine Lynge Egholm
Bunker, aktivitetsansvarlig Jost L. Hansen
Bunker, serviceansvarlig Mette Markert
Bunker, økonomi Martin Svendsen
Cafe Ulrik Lehrskov
Cafe Sigrid Stenkilde Lynæs
Cafe Peter Fallesen
Cafe Maria Northved Elf
Cafe Helene Willer Piironen
Cafe Jannick Raunow
Cafe Mads Havshøj
Cafe Elisabeth Nørresø Haase
Cafe Maria Petersen
El Henrik Krøjmand
El-ansvarlig Mads Havshøj
General Jesper Wøldiche
Holdlægning Tim Slumstrup Aunkilde
Holdlægning Anna Sigrid Pii Aunkilde
Info Anders Gerlev Hansen
IT, SMS Peter Brodersen
John TV Jakob Ponsgård
Ottodommer Alex Uth
Ottodommer Anders Frost Bertelsen
Ottodommer Johannes Busted Vestergaard
Ottodommer René Kragh Pedersen
Ottooverdommer Kristoffer Apollo
Ottoproduktion Mads Havshøj
Scenarieansvarlig Jonas Arboe Harild
Scenarieansvarlig Tobias Demediuk Bindslet
Æresottodommer Peter Brodersen
Æresottodommer Sanne Harder
Æresottodommer Jannick Raunow
Æresottodommer Joan Zenia Juhl Hansen
Æresottodommer Mikkel Bækgaard
Æresottooverdommer Ryan Rohde Hougaard


Skicka in rättelser om den här sidan