Alexandria

Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Choose language:

dadeennbsv

SydCon VI (1997)

SydCon VI

Location: Polhemskolan, Lund, Sweden
Date: 8. - 11. May 1997

Part of: SydCon

Download

PDF Programmet (2,3 MB)

Scenarios:

💾 Björnens tid Johan Erixon
Johan Norrman
Drakar och Demoner
💾 Blod Ola Sundin (I) Fri form
Carry me back to good ole Georgia Peter Daniel A coward dies a thousand times, a hero dies but one
Den sista dansen Eliot Wieslander Fri form
💾 Det falska leendet Johan Salomonsson Castle Falkenstein
💾 Det Röda Scenariot - ett äventyr om kärlek Mikael Kvarnström
Ola Sundin (I)
Kult
💾 Det var Dans Borti Vägen - Det Våras För Värmland II Henrik Örnebring Changeling: the Dreaming
Ett Lik För Lite Mikael Andersson Warhammer Fantasy Roleplay
Får jag be om största möjliga tysssstnad... Erik Lundström Fri form
Gorms gästabud Peter Hansson
Peter Svärd
💾 Kebeles Tårar Sandra Price
Åsa Rembratt
AD&D
💾 Körsbärsträdgården Martin HE Assarsson
Christian Resebo
Fri form
Munden´s Bar Peter Hansson
Peter Svärd
LARP
My Baby Just Cares For Me Henrik Örnebring Fri form NOIR
💾 Pavor Nocturnus Benny Lagerström World of Darkness
💾 Sagan om Atlantis Drottning Mårten Haglind
Magnus Rolöf
Kristoffer Schollin
Fri form
💾 Sista brevet från Stalingrad Christoffer Krämer Fri form
💾 Staden Sus Henrikson
Calle Sanglert
Call of Cthulhu
Svinet och Fåraherden Peter Hansson
Peter Svärd
LARP
Utan trosor i Yucatan Anna Bågenholm Vampire: The Masquerade
Varhelst du färdas - Vanvett och villfärd - Ett Schackspel Patrick O'Casey Fri form
Vem mördade Balle Peter Hansson
Peter Svärd
LARP
💾 Vi som älskade varandra så mycket Per-Ola Olsson Fri form
Viktor Johan & Bertil Adam LARP

Awards:

Bästa rollspelsscenario

Bästa karaktär

Ramon ur Blod av Ola Sundin

Bästa layout

Bästa diorama

Atlantis Lost [+]

Publikens val

Munden´s Bar [+]

Organizers

Brädspelsansvarig Jörgen Nilsson
Butiker Matias Bouchaud Präntare
Cafeteria Linus Engström
Ekonomi Thomas Jönsson
GW Daniel Xundblad
Historiska Figurspel Lars-Åke Bengtsson
Konventsgeneral Johan Norrman
Kortspelsansvarig Martin Lundsgaard
Reception Andreas Tullberg
Rollspelsansvarig Ola Sundin (I)


Send corrections for this page