Om Alexandria
Hjälp oss: Att-göra
Skicka in rättelser

Sök efter spel
Etiketter
Alexandria i siffror

Kalender
Bloggflöden
Priser
Jost-spelet

Kontakta oss
Integritetspolicy
Logga in:
Language icon Välj språk:

dadeennbsv

GothCon XL (2016)

GothCon XL

Plats: Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg, Sverige
Datum: 25. - 27. mars 2016

Del av: GothCon

Om konventet:

Årets folder designades av Nina Wängberg och Chester Elmroth

Ladda ned

PDF Program [svenska] (6,4 MB)

Scenarion:

💾 Defrag /C Peter Boldizs
Johan Lindholm
Staffan Lindsgård
Fri form Mutant Chronicles
Det döende skeppet Nils Karlén
Kosta Kostulas
Coriolis – mörkret mellan stjärnorna
Det Torra Landet Anders Gillbring
Tove Gillbring
Western 4:e upplagan
💾 En vanlig dag på jobbet Ellinor Claesson
Dennis Joelsson
John A. Jonsson
Tenebris
Enligt konstens alla regler Joe Dever
August Hahn
Jocke Tang
Ensamma Vargen
Ett enkelt uppdrag Ensamma Vargen
💾 Fem fördömda hen Magnus Pettersson
Mikael Reidal
Operation: Fallen Reich
💾 Fångar i djupet Christoffer Hagström
Robert Jonsson
Leviathan
💾 Gretel Oskar Rognås Storyteller System Tweakat (Kol & Stål)
Indierummet Simon Pettersson
Fredrik Sergler
Jordbruksanläggning Norrviken Nandeep 23 Tomas Härenstam
Thomas Johansson
Mutant: År Noll
Klockan klämtar för Kastor Mattias Johnsson Haake
Mattias Lilja
Symbaroum
💾 Maffia Juna Henriksson Fri form (konversationsspel)
Old School-hörnan Christian Sahlén
One Night Ultimate Werewolf Tobias Bengtsson
Elisia Videnhart
💾 Paradisets port Johan Berggren Call of Cthulhu 7
💾 Ratland Fredrik Karlandus
Daniel Landgren
Fri form
Spelet om Morwhayle Tomas Härenstam Spelet om Morwhayle
💾 Tempelvakt Simon Engqvist
Erik Granström
Svavelvinter
Tid ur Led Dag Pettersson
Eli Pettersson
Codex Arboris
Ur mörkrets djup Ensamma Vargen
💾 Zalaria Nightbourne and the Wooden Army of Mars Staffan Lindsgård Systemløst Eget

Brädspel:

Guld & Bly - Westerns figurspel Arvid Björklund
Anders Gillbring
Tove Gillbring
[…]Fredrik Hoppe
Quest Leite

Arrangörer

Anmälningar Fredrik Wahlund
Arrangemang Niklas Lindblad
Auktion Tobias Eliasson
Auktion Rikard Törnblom
Brädspel Simon Danielsson
Brädspel Joakim Öfverholm
Figurspel Kai Nilsson
Figurspel Otto Kahne
Figurspel Martin Brosser
Huvudarrangör Emma Carlström
Kortspel Joppe Widstam
Kortspel Johan Nilsson
Rollspel Pontus Wolke
Rollspel Einar Robillard
Scen Nina Wängberg
Scen Gunnar Juliusson
Tävlingar Ingemar Knaving

Länkar



Skicka in rättelser om den här sidan