About Alexandria
Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Locations
Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Language icon Choose language:

dadeennbsv

The Murkmire Malevolence

Front page for The Murkmire Malevolence

RPG system: D&D 5th Edition
Participants: 4-5 players

Description

Et ældgammelt, sovende væsen ligger inde bag den glatte skal, og i nat klækkes det...

Stikord: Heist, Mystery, Occult Horror

Estimeret spilletid: 3-5 timer



Museet for Naturhistorie i Varkenbluff gør klar til en stor åbning — en glitrende galla, champagne, musik og et fund, som vil gøre byens lærde berømte: den grønne Murkmire-sten. Men kun én person ved sandheden: stenen er ikke en sten. Den er et æg. Et ældgammelt, sovende væsen ligger inde bag den glatte skal, og i nat klækkes det.

Dr. Cassee Dannell, en vanæret forsker med forbudt viden, beder jer om hjælp. Ingen tror hende. Der er kun én chance tilbage: snig jer ind under gallaen, stjæl ægget og red byen fra dens egen uvidenhed.

Et “heist”-eventyr for 1. level DND 5e-helte.
En aften med forklædninger, intriger, alarmer, magiske fælder — og et kapløb mod midnat. Kan I udføre kuppet, før noget uhelligt vågner i mørket under museets marmorhvælv?

Played at

Ude af ConTrold2 (2026)


Send corrections for this page