Om Alexandria
Giv en hånd
Indsend rettelser

Søg efter spil
Tags
Alexandria i tal

Steder
Kalender
Blog-feeds
Priser
Jost-spillet

Kontakt os
Privatlivspolitik
Log ind:
Language icon Vælg sprog:

dadeennbsv

LinCon (1989)

LinCon

Sted: Linköpings Universitet, Campus Valla, Linköping, Sverige 🗺️
Dato: 12. - 15. maj 1989

Del af: LinCon

Om kongressen:

Lista över dem som vann de olika tävlingarna:

AD&D, individuellt (90):
1. Paul Padoan
2. Peter Olauson
3. Thomas Bull

AD&D, individuellt, DM-omgång (25): Ulf Jiretorn

Bröllop i Svart(AD&D, lag, final) (14 lag):
1. Liches & Witches
2. G&B Uppsala
3. Suicide Squad

AD&D, lilla (5 lag): Deathherrings

AD&D, lilla, bästa DM: Magnus Falk

Air Superiority (över 40):
1. Lars-Olov Olsson
2. Gabriel von Heine
3. Dick Zetterberg

Aquire (16): Christian Holst
ASL: (8) Nils-Gunnar Nilsson

Brunnsäventyret (Call of Cthulhu) (ca 30 lag):
1. Shub-Nigguraths Mörka Unga (Stockholm)
2. Kult-konsult
3. Wing-dong i en taxido

Car Wars (ca 60):
1. Richard Johansson
2. Johan Birgander
3. Jakob Engblom

Diplomacy (42):
1. Henrik "Sneiper" Tonkin
2. Per Westling
3. Jan Stein (Göteborg)

Drakborgen (15): Theo Ztenman
Junta (ca 70): Mattias Melin
Kremlin (ca 30): Niclas Pérez Pérez
Mah Jong (8): Olof Ejenmo
MERP/RoleMaster (ca 20 lag): Köxmixer

En Drottnings Heder (Pendragon) (42):
Drottningar: Gunilla Jonsson / Eva Örndahl
Riddare: Niclas Pérez Pérez / Hans Torstensson

Rail (9): Henrik Vrenning

RuneQuest (12 lag):
1. Felix Crew
2. Lost Sons of Vadrus
3. Myxomatosis (Göteborg)

Sherlock Holmes (20 lag): Delad seger mellan "Björnligan" och "Sällskapet Musselsoppans Vänner".

SpaceMaster (7 lag): F.O.E.

Spelledarmästerskapet (15): Erik Sieurin

Traveller (okänt antal lag): Cat´s Claw

Warhammer (11 lag):
1. Kalle Kottes Kobolder
2. Ordo Septenarius (Helsingborg)
3. Playgirls

Western (19):
Järntrusten (Birgersson, Brännmark, Ejsing, Meerits, Nordgren, Strömberg)

Download

PDF Programmet [svensk] (11,1 MB)

Scenarier

AD&D, individuellt (LinCon 1989) Ingemar Ragnemalm AD&D
AD&D, Lilla lagtävlingen Micael Samuelsson AD&D
💾 Brunnsäventyret Lars Hedenskog
Åsa Hedenskog
Peter Printzén
Call of Cthulhu
💾 Bröllop i Svart Peter Åberg AD&D
💾 En drottnings heder Jonas Bolander
Carl Cramér
Pendragon
Ett mord har begåtts Mikael Åkersund Parabellum
Gyllene Ögon Daniel Arnrup Rolemaster alt MERP
Parallell Twilight 2000 Mårten Isaksson
Johan Jern
Twilight: 2000
Space Master (LinCon 1989) Fredrik Nyström
Marcus Thorell
Space Master
SPACE-B-ALL Helge Lind Paranoia
Spelledarmästerskapet (LinCon 1989) Ingemar Ragnemalm
💾 Storm på Stillhetens Hav Marie Ackegård
Christine Ahlenbäck
Rolf Eriksson
[…]Mikael Rydfalk
Mats Öhrman
AD&D
Svenska AD&D (version 2) AD&D
Traveller (LinCon 1989) Peter Nordgren Traveller
Vila i frid Mats Persson RuneQuest
Warhammer Fantasy Roleplay (LinCon 1989) Urban Blom Warhammer Fantasy Roleplay
Western (LinCon 1989) Western

Brætspil

Air Superiority Staffan Tjernström
Göran Åhlström

Arrangører

Anmälan Mats Persson
Annat Christer Pettersson
Ansvarig Carl Cramér
Program Ingemar Ragnemalm

Nævnt i følgende artikler

Ordförandespalten Side 2 The Beholder 2 1988 (Våren 1988) The Beholder
Ordförandespalten Side 2 The Beholder 3-4 1988 (Hösten-Vintern 1988) The Beholder
Resultat LinCon 88 Side 50 The Beholder 3-4 1988 (Hösten-Vintern 1988) The Beholder
(Vice)ordförandespalt Side 2 The Beholder 1 1989 (Våren 1989) The Beholder
Recension av AD&D2 Side 33 The Beholder 1 1989 (Våren 1989) The Beholder
Lancelot games Side 35 The Beholder 1 1989 (Våren 1989) The Beholder
v Ordföranden har ordet Side 3 The Herring Can #2 1989 (Nummer 2 - 1989) The Herring Can
SPELBRÖDER & BREDKÄFTAR Side 23 The Herring Can #2 1989 (Nummer 2 - 1989) The Herring Can
Lincon -89 Side 30 Rubicon #2 (Juni 1989) Rubicon
Inte ett ruttet Lincon, men... Side 5 The Herring Can #3 1989 (Nummer 3 - 1989) The Herring Can
LinCon-89 Side 25 The Beholder 3 1989 (Hösten 1989) The Beholder
Resultatrapportering Side 26 The Beholder 3 1989 (Hösten 1989) The Beholder


Indsend rettelser for denne side