Alexandria

Om Alexandria
Indsend rettelser
Kontakt os

Søg efter scenarie
Alexandria i tal

Kalender
Jost-spillet
Blog-feeds

Priser

In English
Log ind:

Fastaval - Dia de los Fastos (2015)

Pil: forrige Pil: næste
Fastaval - Dia de los Fastos

Sted: Mariagerfjord Gymnasium, Hobro
Dato: 1. - 5. april 2015

Del af: Fastaval

Om kongressen:

General: Ole Sørensen

Ottodommere: Klaus Meier Olsen (overdommer), Nynne Søs Rasmussen, René Toft, Asbjørn Olsen, Simon Steen Hansen, Tina Arbjørn

Brætspilsottodommere: Rikkelara Nielsen (overdommer), Andreas Ravn Skovse, Jakob Givskud, Troels Rohde Hansen, Jeanette Pinderup

Æresotto-dommere: Jesper Heebøll Arbjørn, Lars Andresen, Kristoffer Rudkjær, Gaffa Brandt, Nina Runa Essendrop og Anna Sigrid Pii Svane

Scenarier:

34 scenarier, heraf 31 nye, 2 reruns og 1 aflyst
💾 AfstandMorten Jaeger 
💾 And I Lost My Fangs …Karoline Cleo Lærke Hatting 
💾 Augustas skyggeKristoffer Rudkjær 
💾 Brasst IssinnElias Helfer 
💾 Christmas on the MoonMichael MørkHjemmebrygget d6
💾 Du drømmerHelene Willer Piironen
Jakob Ponsgård
 
💾 Dunsains børnTroels Ken PedersenApocalypse World (mekanik baseret på)
DæmonerRasmus Høgdall Mølgaard
Jonas Trier
 
💾 Dødbringende vingerKamilla Brichs
Peter Brichs
Thorvald Stauning hack
💾 ForryktJeppe Bergmann Hamming
Maria Bergmann Hamming
 
💾 Fortællinger fra fem faldne rigerTobias Demediuk Bindslet
Peter Brichs
Mads Egedal Kirchhoff
[…]Jacob Vogelius Nielsen
Troels Ken Pedersen
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Niels Ladefoged Rasmussen
 
💾 GroteskMads Brynnum 
💾 Hinterlandet: Det oversvømmede tempelMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
💾 Hinterlandet: Dragedræberens gravKamilla Brichs
Peter Brichs
Cecilie Juel Greis Fakkelskov
[…]Elias Helfer
Ryan Rohde Hougaard
Henrik Krøjmand
Thomas Mørch
Morten Greis Petersen Fakkelskov
Kristoffer Mads Sørensen
Erik Warming
Hinterlandet
💾 Hinterlandet: Dragens redeMorten Greis Petersen FakkelskovHinterlandet
💾 Historier fra sanatorietTim Slumstrup Aunkilde 
💾 Hope Was the Last Thing in the BoxBrand Robins 
💾 Hvor er alle drømmene vi drømte?Emma Greve 
💾 I en galakse i nærheden...Anne Vinter Ratzer 
💾 IsabelleLars Kaos AndresenVampire: The Masquerade (forsimplet)
Komme dit rigeLouise Floor Frellsen
Louis Martinus Kehlet
 
💾 Mana BurnClaus Raasted
Piotr Zbigniew
 
💾MønsterprotektoraterMoyra Turkington 
Pirates of ZaborJens Thorup Rasmussen 
ReshapedKatarina Bozanic 
💾 RumAnn Kristine Eriksen 
💾 Sargasso: Clios døtreMorten Greis Petersen Fakkelskov 
Six Months, Three DaysJames Stuart
Sara Williamson
 
SolvangRasmus Alexander Krzesinski
Nickie Kühnel
 
💾 Stanniol og fordommeLasse Arnsdorf Pedersen
Jakob Kjær Zimmermann
 
💾 Teddy Says HideDanny Meyer Wilson 
The Long OrbitRachel E.S. WaltonApocalypse World (powered by)
💾 Things That Happen to Other PeopleTor Kjetil Edland 
💾 This MiracleNick Fortugno
Lizzie Stark
 

Brætspil:

16 brætspil, heraf 11 nye og 5 aflyste
And then the sky turned darkMartin Bødker Enghoff 
Arctic EmpireTuk Bredsdorff
Niels Pugholm
 
BlacksadHans Peter Spang Hartsteen 
Brave PiratesThomas Laursen
Kåre Storgaard
Steen Thomsen
 
Burning RomeEmil Larsen 
💾 Conquest of ZaborJens Thorup Rasmussen 
Fallout – Rise of the TribesMads Brynnum 
Fog of LoveJacob D. Jaskov 
HivemindKasper Lapp 
MagusNathan Hook 
Monster MunchOtto Plantener Jensen 
Rogue StoryRasmus Nord Jørgensen
Thomas Kjølby Laursen
Kåre Storgaard
Steen Thomsen
 
RumbleUffe Thorsen 
SneglefartMorten Weilbach 
Ten Thousand ThingsFilip Kevely 
UnwantedJeppe Norsker 

Priser:

Æresottoen

Claus Raasted Herløvsen [+]
Peter Lind [+]
Lizzie Stark [+]
Brandvagten [+]
Bo Thomasen [+]

Bedste Scenarie

Forrykt [+]
Grotesk [+]
Afstand [+]
Six Months, Three Days [+]
Augustas skygge [+]

Bedste Virkemidler

Forrykt [+]
Dæmoner [+]
Rum [+]
Afstand [+]
Augustas skygge [+]

Deltagernes Pris

Teddy Says Hide
(Delt andenplads)
Augustas skygge
(Delt andenplads)
Dunsains børn
(Tredjeplads)

Bedste Roller

Augustas skygge [+]
And I Lost My Fangs … [+]
Brasst Issinn [+]
Afstand [+]
Hope Was the Last Thing in the Box [+]

Specialprisen

Hope Was the Last Thing in the Box [+]
Mønsterprotektorater [+]
Sargasso: Clios døtre [+]
Teddy Says Hide [+]
Six Months, Three Days [+]

Bedste Fortælling

Six Months, Three Days [+]
Du drømmer [+]
Forrykt [+]
Hope Was the Last Thing in the Box [+]
Augustas skygge [+]

Bedste Formidling

Afstand [+]
Du drømmer [+]
Grotesk [+]
Isabelle [+]
Augustas skygge [+]

Bedste Brætspil

Hivemind [+]
And then the sky turned dark [+]
Burning Rome [+]
Sneglefart [+]
Unwanted [+]

Den Gyldne Svupper

Michael Brunø Laursen

Lady

Trigger Warning [+]

Det Gyldne Æg

Arrangører:

Afslutningsfest Lars Vilhelmsen
Aktiviteter Elias Helfer
Bar Kenneth Juhl Hansen
Brandvagt Ezekiel No Castor Borg
Brandvagt Michael Mørk
Brandvagt Mikkel Justesen
Brandvagt Jakob Spicker
Brandvagt Maria Føns Dissing
Brandvagt Asbjørn Lassen
Brandvagt Anne Vajnø Jeppesen
Brandvagt Magnus Kjær Jørgensen
Brandvagt Joan Ladekjær Jørgensen
Brandvagt Jeppe Fiig
Brætspilscafé Morten Andersen
Brætspilsottodommer Andreas Ravn Skovse
Brætspilsottodommer Jakob Givskud
Brætspilsottodommer Troels Rohde Hansen
Brætspilsottodommer Jeanette Pinderup
Brætspilsottooverdommer Rikkelara Nielsen
Bunker, HR Bo Thomasen
Cafe Pia Wiid Jakobsen
Designer-brætspil Mads Havshøj
Designer-brætspil Rasmus Ragnvald Olofsson
Dirt Busters Søren Ligaard Hald
Fastaval BrainFood Cecilie Juel Greis Fakkelskov
Fastaval Junior Mette Finderup
Fastaval Junior Maya Krone
Fastavappen (app) Troels Thylstrup
GDS Anne Serup Grove
General Ole Sørensen
Grafisk design og logo Henrik Maegaard
Holdlægning Anders Frost Bertelsen
Holdlægningsdomptør Simon Steen Hansen
Holdlægningsdomptør Martin Lindhardt
Indkøb Martin Lindhardt
Info Bjarke Thomsen
Info Christian Antonsen
Info Mathias Østrup Jensen
Info Karina Kraft
Info Nynne Brandt
Info Tanja Brøchner-Nielsen
Info Frederik Rungø Johansen
Info Mark Buje Hein Sørensen
Infoboss Anders Gerlev Hansen
IT og database Peter Lind
Kiosk Ida Kirstine Jensen
Kiosk Katrine Lynge Egholm
Kiosk Karen Bech Sørensen
Kommunikation Peter Brichs
Kommunikation Anna Emilie Groth
Kommunikation Elias Helfer
Køkkenansvarlig Astrid Sigaard Andersen
Magic Olaf Johansen
Major setup Jonas Rassing
Morgenmad Jens Peder Nielsen
Opvaskeboss Peter Just Jensen
Opvaskeboss Maj Kondrup
Otto Channel (TV) Jost L. Hansen
Otto Channel (TV) Natascha Lerche-Jensen
Otto Channel (TV) Tora de Boer
Otto Channel (TV) Joachim Dittman Jepsen
Otto Channel (TV) René Bokær
Otto Channel (TV) Gustav Eliasson
Otto Channel (TV) Mai Hedegaard
Otto Channel (TV) Jonathan Vesth
Otto Channel (TV) Mette Carlsen
Otto Channel (TV) Danni Christensen
Ottodommer Nynne Søs Rasmussen
Ottodommer René Toft
Ottodommer Asbjørn Olsen
Ottodommer Simon Steen Hansen
Ottodommer Tina Heebøll Arbjørn
Ottooverdommer Klaus Meier Olsen
Ottoproduktion Mads Havshøj
Scenarier Marie Wolfsberg Oscilowski
Scenarier Troels Ken Pedersen
Service Henrik Krøjmand
SMS og IT-troubleshooter Peter Brodersen
Spillederansvarlig Martin Horn Pedersen
Spillederansvarlig Edin Janković Šumar
Tilmeldingssystem Kristoffer Mads Sørensen
Trucker Peter Søgaard Rasmussen
Ungdomslounge Line Philipson
Warhammer 40K Asbjørn Odsten Boel Christensen
Warhammer 40K Aslak Lynæs Stenkilde
Webmaster Alex Uth
Æresottodommer Jesper Heebøll Arbjørn
Æresottodommer Lars Kaos Andresen
Æresottodommer Kristoffer Rudkjær
Æresottodommer Gaffa Brandt
Æresottodommer Nina Runa Essendrop
Æresottodommer Anna Sigrid Pii Aunkilde

Trivia:

Links:

Facebook-arrangement for kongressen: https://www.facebook.com/events/295690623969407/



Indsend rettelser for denne side