Alexandria

Give a hand: To-do
Submit corrections

Search for a game
Tags
Alexandria in numbers

Calendar
Blog feeds
Awards
The Jost Game

Contact us
Privacy policy
Login:
Choose language:

dadeennbsv

Fastaval - Otto i Eventyrland (2018)

Location: Mariagerfjord Gymnasium og Hobro Idrætscenter, Hobro, Denmark
Date: 28. March - 1. April 2018

Part of: Fastaval

About the convention:

Fastaval er Danmarks største rollespils- og brætspilskonference med nydesignede spil skrevet specielt til Fastaval!

Entré: 300 kr. for alle dage.

Æresgæst: Avery Alder.

Download

PDF Aktivitetsoversigt [Danish] (0.2 MB)
PDF Fastaval Brætspil 2018 [Danish] (5.6 MB)
PDF Brætspilsnomineringer 2018 [Danish, English] (0.1 MB)
PDF Rollespilsnomineringer 2018 [Danish, English] (0.1 MB)

Scenarios:

A Night in Nightarch Starfinder
💾 Among Us Nina Runa Essendrop
💾 Aokigahara Rasmus Høgdall Mølgaard
Bavnevagter Jakob Kjær Zimmermann
💾 Birkenau Jonas Sanberg Ljungdalh
Birthright Betrayed Pathfinder
💾 BuzzKill & BlueEyes Marie Skouenborg
💾 Christmas on the Moons Michael Mørk Hjemmelavet D6
Cries from the Drift Starfinder
💾 Det perfekte måltid Christoffer Hoeck Apocalypse World hack
💾 Doors of the Silver Key Thais Laursen Munk
Dream Askew Avery Alder
💾 Dværgebryggeriet Ryan Rohde Hougaard Hinterlandet
💾 Dødens legeplads Thomas Jakobsen
💾 En Fandens historie Jorgo A. Larsen
Anna Lawaetz
Jakob Ponsgård
Hjemmelavet
💾 Fifteen Men Simon Steen Hansen
Niels Jensen
Anders Troelsen
Hjemmelavet
Flannagan McDougals eventyrbog Bjarke Vennerstrøm Annesen
💾 Flowers on Svanevej Jorgo A. Larsen
Fugitive on the Red Planet Starfinder
Golembyggerne Johannes Busted Vestergaard
💾 Gone Klaus Meier Olsen
💾 Heaven Over the Castro Countess Dillymore
💾 Hobbyhorse Nynne Søs Rasmussen
Honor's Echo Pathfinder
💾 Inde i Sophies hjerte Stefan Skriver Lægteskov
Into the Unknown Starfinder
💾 Joan the Vampire Slayer Mads Brynnum
Kristoffer Rudkjær
💾 Kobanî Signe Løndahl Hertel
💾 MIA Lasse Arnsdorf Pedersen
Mission Askepot Johanne Kroll Ratzer
Anne Vinter Ratzer
Monsterhearts 2 Avery Alder Monsterhearts
Mysteriet om den blå salamander Tore Vange Pedersen
Nechronica Kamiya Ryo Nechronica
No Thing to Fear Brand Robins
Moyra Turkington
💾 Post-IT Henrik Dithmer
💾 Redshift Tayler Stokes
💾 Road Rage Tina Heebøll Arbjørn
Signs in Senghor Pathfinder
💾 Sisyphus Mads Egedal Kirchhoff
💾 Sons of the North Thor Fejerskov Jensen
Marie Wolfsberg Oscilowski
💾 Star Wars: A New Home Stefan Lerbech
💾 Star-Crossed Love Jacob Vogelius Nielsen
💾 Ten Thousand Light Years from Home Morten Havmøller Laursen
The Commencement Starfinder
The Cost of Enlightenment Pathfinder
The First Mandate Starfinder
💾 The Hollow Hills and the Sea Troels Ken Pedersen
💾 The Naked Truth Arttu Hanska
Joonas Katko
💾 The Queen on the Emerald Throne Stefan Skriver Lægteskov
Kristian Bach Petersen
The Shores of Heaven Pathfinder
The Solar Sortie Starfinder
💾 The Teaparty Denise Brødløs Færge
Ida Mia Thylstrup
The Unseen Inclusion Pathfinder
The Wounded Wisp Pathfinder
Tunguska-hændelsen Lars Kroll
💾 Unaccompanied Simon James Pettitt LARP
💾 Vasen Road Mikkel Bækgaard Systemløst
💾 Vigilante: Justified Revenge? Kristoffer Apollo Hjemmelavet
Waving Jackson Tegu
💾 Wilting of the Lotus Empire Louise Floor Frellsen
Louis Martinus Kehlet
Wrath of the Fleshwarped Queen Pathfinder
Yesteryear’s Truths Starfinder
💾 Åh gud, er du min far? Terese M. O. Nielsen

Board games:

50 Clues: The Ritual Jeppe Norsker
7Days Tina Christensen
Camilla Dalsgaard
Claes Schütt
Troels Vastrup
Abstract Network Jonas Lidström Isegrim
Antasia Otto Plantener Jensen
ClockDown Floyd Pretz
Crystal Caves
Dungeon Contractors Kåre Torndahl Kjær
Edge: Clans of Icosara Stephan Jønsson
Frederik Guldagger Lund
Malthe Guldagger Lund‎
Flamme Rouge Asger Harding Granerud
Galskab Anders Fischer Riber
💾 Helte-Ludo Kristoffer Apollo
Mette Finderup
Knight Tales Stefan Hansson
Move It! Sofie Støvelbæk
Nomerne Jan Kjær
Ole Steiness
Parts Per Million Aske Christiansen
PsyberWar: Strategic Information Warfare Jamie B. Brown
Rising Sands Asger Harding Granerud
Daniel Skjold Pedersen
Snekuller Thomas Felding
Jost L. Hansen
Team EvL Ethan Weber
Windjammer Allan Kirkeby
Witch Hunt Kasper Christiansen
Kåre Storgaard
Ωmega Fighters 3000 Lillian Chiassai
Simon Chiassai

Awards:

Æresottoen

Peter Lind [+]
Anders Berner [+]
Frederik "Storm" Nylev [+]
Fastaval Junior [+]
Fastaval Translator Task Force [+]

Bedste Formidling

Gone [+]
Joan the Vampire Slayer [+]
Hobbyhorse [+]
Road Rage [+]
Ten Thousand Light Years from Home [+]

Bedste Roller

Aokigahara [+]
Flowers on Svanevej [+]
Wilting of the Lotus Empire [+]
No Thing to Fear [+]
Gone [+]

Bedste Virkemidler

Hobbyhorse [+]
The Queen on the Emerald Throne [+]
Among Us [+]
Road Rage [+]
Gone [+]

Bedste Fortælling

Joan the Vampire Slayer [+]
Among Us [+]
No Thing to Fear [+]
Sons of the North [+]
Gone [+]

Bedste Scenarie

Gone [+]
Aokigahara [+]
Joan the Vampire Slayer [+]
Hobbyhorse [+]
Among Us [+]

Juryens Specialpris

Flowers on Svanevej [+]
No Thing to Fear [+]
Redshift [+]
Ten Thousand Light Years from Home [+]

Bedste Brætspil

Witch Hunt [+]
50 Clues: The Ritual [+]
Dungeon Contractors [+]
Galskab [+]
Knight Tales [+]

Bedste Innovation

Antasia [+]
Galskab [+]
Move It! [+]
Parts Per Million [+]
Rising Sands [+]

Den Gyldne Svupper

Kenneth Brylov [+]
Sebastian Bosted [+]
Panda [+]

Game Rush

Mutating Moles of Mayhem

Det Gyldne Æg

The A-List [+]

Deltagernes Pris

Joan the Vampire Slayer
(Delt førsteplads)
Gone
(Delt førsteplads)

Organizers

Andre Aktiviteter Elias Helfer
App Troels Thylstrup
BabyLounge Ida Mia Thylstrup
Brætspilsansvarlig Max Møller
Brætspilsansvarlig Morten Lund
Brætspilsansvarlig Uffe Thorsen
Brætspilscafe Morten Andersen
Brætspilsdommer Mads Havshøj
Brætspilsdommer Emilie Johansen
Brætspilsdommer Martin Bo Szuwalski Hansen
Brætspilsdommer Morten Barklund
Brætspilsoverdommer Jakob Givskud
Bunker - Aktivitetsansvarlig Kathrine Abel
Bunker - HR-ansvarlig Bjarke Thomsen
Bunker - IT og brætspil Martin Lindhardt
Bunker - Kommunikationsansvarlig Laura Gerlev Hansen
Bunker - Serviceansvarlig Joan Ladekjær Ingwersen
Bunker - Økonomi, Ottofest m.m. Caroline Koren Raffnsøe
Dirt Busters Lisa Iversen Damm
Dirtbuster Harpick Lime
Dirtbuster Mr. Magic
Dirtbuster Parozone
Dirtbuster Kradsbørstig
Dirtbuster Vileda
Dirtbuster MC Gulvklud
Dirtbuster Pist Væk
Dirtbuster The Man
Dirtbuster Bæltedyret
Dirtbuster Tigerbalsam
Dirtbuster Easy Axe
Dirtbuster Ståluld
Dirtbuster H.I.D.
Dirtbuster Kaputte
Dirtbuster Rå Affald
Dirtbuster Vandhane
Dirtbuster Vanish
Dirtbuster Pistvæk
Dirtbuster Bone Voks
Dirtbusters Commander Ambi Pur
Dirtbusters Librarian Pletfri
Dirtbusters NK Pink Pearl
El-ansvarlig Mikkel Westh
Fastaval Junior Mette Finderup
Fastaval Junior Maya Krone
FastavalFamily - familiekontakt Ida Mia Thylstrup
Fotograf Peter Brichs
Fotograf Bo Jørgensen
Fotograf Christian Antonsen
General Charles Bo Nielsen
Grafiker Denise Brødløs Færge
Grafiker Cecilie Hornstrup Nemeth
Grafiker Ferdinand Brødløs
Holdlægning Anders Frost Bertelsen
Holdlægning Simon Steen Hansen
Infoboss Mathias Østrup Jensen
Infonaut Anton Houmann
Infonaut Lukas Sørensen
Infonaut Emil Drews
Infonaut Stefan Jacob Jensen
Infonaut Kalle Hunnerup Jacobsen
Infonaut Hilde Amalie Koch
Infonaut Karina Kraft
Infonaut Kristina Knudsen
Infonaut Kiara Mendes
Infonaut Christian Ursell-Smith
Infonaut Magnus Klæsøe
Infonaut Cecilie Torp
Infonaut Alex Uth
Infonaut Rebecca Møller Alkjær
Infonaut Regitse Jensen
Infonaut Nina Rasmussen
Infonaut Lærke Jespersen
Infonaut Jonas Glad
Infonaut Karen Bech Sørensen
International Koordinator Cheresse Burke
IT Peter Lind
IT - Tilmelding Kristoffer Mads Sørensen
Location Ole Sørensen
Lord of tååst Oliver Ethelfeld
Lord of tååst Luca Pristed
Oasen - Hovedansvarlig Pia Wiid Jakobsen
Oasen - Lager Christina Von Borsum Bruhn
Oasen - Layout Eva Fog
Oasen - Menu Ida Farver
Oasen - Program Luciano Foschi
Oasen - Setdesign Astrid Juul-Larsen
Oasen - Setdesign Christian Mandrup Møller
Oasen - Vagtplan Frank Oksanen
Opsætning - Captain of the Cavalry Marcus Pedersen
Opsætning - Captain of the Infantry Benjamin Bohnstedt
Opsætning - First Lieutenant of Knowledge Amalie Holmstrøm Sichlau
Opsætning - Major Setup Jonas Rassing
Opvasken Mads Dehlholm Holst
Opvasken Lasse Mygind
Opvasken Tanja Brøchner-Nielsen
Opvasken Jesper Hjortshøj Nørr Petersen
Opvasken Michelle Corydon
Opvasken - hovedansvarlig Maj Kondrup
Ottodommer Johannes Busted Vestergaard
Ottodommer Marie Holm-Andersen
Ottodommer Danny Meyer Wilson
Ottodommer Lars Kaos Andresen
Ottodommer Anna Sigrid Pii Aunkilde
Ottofest - Festkommendør Troels Thylstrup
Ottofest - Festmarskal Natascha Lerche-Jensen
Ottofest - Rum-Design Hilde Amalie Koch
Ottofest - Stream Jost L. Hansen
Ottofest - Stream Tora de Boer
Ottofest - Teknik Rasmus Teilmann
Ottofest - Teknik Alberte Kampp
Ottofest - Vært René Bokær
Ottofest - Vært Frederikke Piil
Ottooverdommer Asbjørn Olsen
Ottoproduktion Sigrid Stenkilde Lynæs
Ottos Kaffekro Danni Rune
Ottos Kaffekro Max Møller
Ottos Kaffekro Frederikke Sofie Bech Høyer
Ottos Kaffekro Bo Thomasen
Ottos Kaffekro Morten Kjærgaard Tellefsen
Scenarieansvarlig Tina Heebøll Arbjørn
Scenarieansvarlig Anders Frost Bertelsen
Scenarieskrivningskonkurrencedommer Mads Egedal Kirchhoff
Scenarieskrivningskonkurrencedommer Oliver Nøglebæk
Scenarieskrivningskonkurrenceoverdommer Thais Laursen Munk
Skyggegeneral Anders Gerlev Hansen
SMS, IT-troubleshooter, Twitter Peter Brodersen
Spillederansvarlig Tim Slumstrup Aunkilde
Tema og Merchandise Kamilla Kate Brichs
Trucker Frederik Feldbak
Trucker Peter Just Jensen
Tryghedsvært Søren Lyng Ebbehøj
Tryghedsvært Lars Kroll
Tryghedsvært Joan Zenia Juhl Hansen
Tryghedsvært Astrid Sigaard Andersen
Tryghedsvært Ole Sørensen
TV - Pingvinstuen Frederik Nissen
Æresottodommer Jonathan "Owen" Vesth
Æresottodommer Alex Uth
Æresottodommer Martin Horn Pedersen
Æresottodommer Rebecca Geil Sørensen
Æresottooverdommer René Bokær
Økonomi Andreas Ravn Skovse

Links



Send corrections for this page